Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2009 kovo 19d. 07:15

Beribis valdininkų atlaidumas

A.Burkšas
„Scanpix“ nuotr. / A.Burkšas

Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas atsidūrė keblioje padėtyje. Jis turės įvertinti sprendimą, kurį pats priėmė dirbdamas Neringoje.

Kad ir ką darytų milijonieriai klaipėdiečiai Larisa ir Ivanas Mazurai unikaliame gamtos kampelyje Pervalkoje, valdininkų akimis, viskas teisėta. „Ten anksčiau buvo bendrovės „Autuva“ poilsinė, jie tą patį sklypą, matyt, nusipirko ir susitvarkė“, – puikią atmintį pademonstravo Klaipėdos apskrities viršininkas, buvęs ilgametis „Neringos komunalininko" vadovas Arūnas Burkšas. 2005 metais jis dirbo komisijoje, kuri pripažino, kad po rekonstrukcijos iš esmės atnaujintas statinys, esantis adresu: Pervalkos g. 31, tinkamas naudoti ir neturėjo priekaištų dėl to, kad didžiulį sklypą apjuosė tvora. A.Burkšas iki šiol laikosi nuomonės, kad komisijos išvada buvo tinkama. Tačiau LŽ kalbinamas apskrities viršininkas tarsi netyčia padarė vieną klaidelę – esą Mazurai iš „Autuvos“ įsigijo ne tik pastatą, bet ir sklypą. O juk jis puikiai žino, kad sklypo nusipirkti Mazurai negalėjo, nes visa Kuršių nerijos žemė priklauso valstybei ir yra nuomojama. Skirtumas tik tas, kad Mazurams, kitaip nei kitiems Neringos gyventojams, išnuomota ne 10-15 arų prie namo, o daugiau nei pusė hektaro. Tačiau ir šio ploto jiems per mažai. Visoje Pervalkoje atstumas nuo marių iki namus juosiančių tvorų – 10-15 metrų, o Mazurai paliko tik siaurą takelį.

Sklypas Mazurams išnuomotas 2001 metų gegužės 4 dieną, kai Klaipėdos apskričiai vadovavo Virginija Lukošienė, ji ir sau išsirūpino gabalą žemės Giruliuose prie pat jūros.

Dosni apskritis

Sklypas Mazurams išnuomotas 2001 metų gegužės 4 dieną, kai Klaipėdos apskričiai vadovavo Virginija Lukošienė, ji ir sau išsirūpino gabalą žemės Giruliuose prie pat jūros.

60 arų sklypas Pervalkoje suformuotas dar 1999-aisiais, kai apskrities viršininkas buvo Laisvūnas Kavaliauskas. Tada atrodė, kad viskas teisėta, nes sklypas buvo naudojamas Klaipėdos autotransporto įmonės Nr. 4, vėliau pervadintos „Autuva“, poilsio namams. Čia ilsėjosi dideli ponai, tik išrinktieji žinojo poilsio namų paslaptį: sovietmečiu, 1978 metais, iškasus kopą iš Kuršių marių pusės šalia vilos buvo įrengtas erdvus požeminis baseinas. Vien jo lubų aukštis siekė 5 metrus. Netoliese buvo įrengta teniso ir krepšinio aikštelė.

Kai apskrities administracija „Autuvai“ išnuomojo sklypą, poilsio namai buvo parduoti į teisėsaugos akiratį dėl pridėtinės vertės mokesčio grobstymo patekusiam Jonui Bičkui. Jis nedelsdamas perpardavė poilsio namus Mazurams. Dėl apskrities dosnumo naujiesiems šeimininkams buvo išnuomotas ir didžiulis sklypas, nors pats statinys jau nebeatliko poilsio namų funkcijos. Tam neprieštaravo ir Neringos savivaldybės administracija.

A.Burkšas rado praėjimą

Pirmaisiais nepriklausomybės metais teisės aktus kūrę politikai, tarsi nujausdami prasidėsiantį tvorų vajų, pasirūpino, kad įstatyme būtų aiškiai nurodyta, jog Kuršių marių ir Baltijos jūros pakrantės turi būti laisvai prieinamos. Tačiau šis reikalavimas negalioja Pervalkos gatvės 31 numeriu pažymėto namo savininkams. Negalioja jis ir vilos priėmimo aktą pasirašiusiems valstybinės komisijos nariams. Gamtosaugininkai, apskrities ir savivaldybės atstovai ne akli – matė, jog tvora eina taip arti vandens, skardžio kraštu, kad sumaniusiesiems pasivaikščioti pakrante tektų arba bristi per vandenį, arba balansuoti ant siauro žemės ruoželio.

Matė, kad tvora ne tokia, kokia nupiešta plane, be to, ja atitvertas didesnis plotas. Ir su viskuo sutiko, klusniai pasirašė dokumentą, kuris paverčia bevaisėmis bet kokias pastangas reikalauti, kad tvora būtų patraukta bent kiek toliau nuo marių kranto.

„Savininkai turėjo problemų dėl tos sklypo dalies, kuri yra iš marių pusės. Ten status šlaitas, jis buvo smarkiai išplautas, tad savininkai vežė smėlį ir tvirtino krantą. Tvora pagal sklypo ribas turėjo net pačiose mariose stovėti, nes sklypas buvo inventorizuotas didesnis, nei iš tiesų yra. Kadangi marių netversi, jie pastatė tvorelę prie kranto. Ten niekada ir nebuvo jokio viešo praėjimo, betono krantinė baigiasi nepriėjus jų namelio“, – Mazurams advokatavo A.Burkšas.

LŽ pradėjus domėtis, apskrities viršininkas net nuvažiavo į Pervalką ir pats įsitikino, kad pakrante galima praeiti, nors kai kur gana sunkiai. Taigi, viskas ten gerai.

Neringos policijos komisariato tyrėjai nustatė, kad neringiškis verslininkas Arūnas Čiunka įkalbėjo L.Mockaitį nusižengti įstatymui.

Teisiamųjų suole

LŽ apie užtvertą pakrantę Pervalkoje rašė prieš pusantrų metų. Tą kartą žurnalistė bendravo su Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyresniuoju specialistu Laimučiu Mockaičiu. Valdininkas tikino, kad pažeidimų nėra.

Po metų L.Mockaitis stojo prieš teismą dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir oficialaus dokumento suklastojimo. Neringos policijos komisariato tyrėjai nustatė, kad neringiškis verslininkas Arūnas Čiunka įkalbėjo L.Mockaitį nusižengti įstatymui. Kaltinamajame akte rašoma, kad 2007-ųjų spalio 30 dieną L.Mockaitis tyčia, pažeisdamas ne vieną statinių įteisinimą reglamentuojantį aktą ir žinodamas, kad statybos objektas Neringoje yra nelegalus (jam nebuvo išduotas projektavimo sąlygų sąvadas, statybų leidimas ir kiti dokumentai - aut.), parašė pažymą apie nebaigtą statybą, suteikė jai išgalvotą numerį, pažymoje įrašė tikrovės neatitinkančius duomenis ir patvirtino tai antspaudu. Remdamasis šia pažymą Registrų centras padarė pakeitimų savo duomenų bazėje.

Milijonieriai savavaliauja?

Štai tokie valdininkai „rūpinasi“ statybų Kuršių nerijoje teisėtumu. Jei iš tiesų rūpintųsi, galbūt atkreiptų dėmesį į tai, kas tapo žinoma mūsų dienraščiui.

LŽ šaltinio duomenimis, minėtas Pervalkos gatvės namas šildomas naudojant geoterminę energiją. Ten esama dviejų gręžinių. Projekte numatyta, kad vienas jų skirtas vandeniui paimti, kitas – injekcinis, kad iš žemės gelmių gautas švarus vanduo grįžtų atgal. Tačiau Mazurų šeimai, įsirengusiai rūsyje baseiną, neužteko vandens iš vieno gręžinio, tad jie tam naudoja ir antrąjį. Panaudotas vanduo išleidžiamas į Kuršių marias. Dėl to marios prie šio namo žiemą neužšąla. Specialistai iš pirmo žvilgsnio suprastų, kas jas šildo. Tačiau per 4 metus tokio specialisto Kuršių nerijoje neatsirado.

Teigiama, kad vietoj valstybinėje žemėje stovėjusio lauko tualeto vilos savininkai pastatė dyzelinį elektros generatorių, kuris, įvykus elektros tinklų avarijai, tiekia elektrą į vilą. Pasak LŽ šaltinių, generatoriaus statyba su niekuo nederinta, jis prijungtas savavališkai.

Iš išorės Mazurų vila atrodo kukliai – nedidelis dviejų aukštų namelis. Po žeme pastatas užima dar tiek pat vietos, nes po juo esančio dviejų aukštų rūsio gylis – daugiau kaip 9 metrai.

Nenuostabu, kad pastaruosius kelis dešimtmečius Kuršių marių bangos šioje vietoje ardo krantą. Giliai iškasus kopą buvo gerokai sujudintas smėlis, kurį dabar glemžiasi bangos.

Tikrins

LŽ pasiekusią informaciją apie pažeidimus nusiuntėme Klaipėdos apskrities viršininkui A.Burkšui ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorei Jolantai Bernotaitei. Jie žadėjo informaciją patikrinti.

Tik ar efektyvus bus tas tikrinimas? 2007 metų rudenį tuometė KNNP direktorė Aurelija Stancikienė kreipėsi į Klaipėdos apskrities viršininko administraciją ir paprašė įvertinti minėto namo savininkų veiksmus. Įvertino? Ne. O kas vertins? Gal teisiamųjų suole atsidūręs L.Mockaitis?

„Gavome atsakymą iš apskrities administracijos, kad pažeidimų nenustatyta, tvora aptverta pagal projektą, suderintą su Neringos vyriausiuoju architektu“, – pasakojo raštą apskrities administracijai rengęs KNNP specialistas Gintaras Karpus.

Kadangi valdininkai pažeidimų nemato, Mazurų šeimai išnuomotame valstybės žemės sklype atsirado daugiau takų, miške įrengta nauja terasa. Savininkai esą ketina pasistatyti ir stiklinę pavėsinę su šiaudiniu stogu.

Bet ar tai rūpi apskrities administracijai? Susidaro įspūdis, kad kuo turtingesnis pažeidėjas, tuo atlaidesni valdininkai, turintys vertinti jo veiklą. Mazurams priklausančios UAB „Baltijos grupė“ 2008 metų apyvarta –110 mln. litų.

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Sklypas Pervalka
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Palanga pradeda vasaros sezoną: svečiai akylai stebi patiekalų kainas

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

Verslas

Verslininkų namai Vilniuje: elegancija ir pasakiški senamiesčio vaizdai

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Pasaulis kišenėje

Džakarta: didžiausia, pergalinga ir klestinti. Apsižioplinimas oro uoste

Aktualu

Socialdemokratai kandidatus į merus kels visose savivaldybėse

Vardai

Vardinių kvepalų reklamai – visiškai nuogos Kim Kardashian nuotrauka

100 tortų degustacija Druskininkuose

Aktualu

Alytus keičia vandens tinklų šulinių liukus su užrašu „CCP“

Gyvenimas

Interjero dizainerės patarimai, kaip susikurti namuose patrauklų ir individualų stilių

Aktualu

Pirmieji referendumo Airijoje rezultatai: už abortų draudimo panaikinimą balsavo 60 proc.

24sek

P.Pierce'as „Celtics“ naujokui prognozuoja vietą tarp didžiausių klubo legendų

Aktualu

Viešųjų pirkimų tarnyba sustabdė šiukšliavežių pirkimą Kaune

Deuce

TOP 10: faktai apie „Roland Garros“ turnyrą, kuriame varžosi R.Berankis

Aktualu

Kieta Širvintų ūkininko širdis: eržilą pasmerkė tamsai ir vienatvei, bejėgį kumeliuką – visiškam išsekimui

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: argentinietiškas padažas prie mėsos

Verslas

Kijevo viešbučiai futbolo aistruolius pasitiko „su spausdinimo klaida“ kainose, bet lietuviams pasisekė

Druskininkų kurorto šventė 2018

Naujienos

Gyvenimas

Savo atradimais medikus šokiruojantis P.Claytonas: trys maistinės medžiagos gali mus išgelbėti nuo daugelio ligų ir senėjimo

Sportas

C.Ronaldo per treniruotę Kijeve sužalojo žiniasklaidos atstovą

Gazas

„Mercedes-Benz“ gerbėjų vasaros sezono atidaryme – beveik 150 ypatingų automobilių

Verslas

Palanga pradeda vasaros sezoną: svečiai akylai stebi patiekalų kainas

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Sauliaus Paukščio „Pustoniai ir atspalviai“ – bohema amerikiečio akimis

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gegužės 20 – 26 d.)

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

„Atsarginiai“: į kampą įvaryti čempionai, Ch.Paulo netektis ir L.Jameso dominavimas geriausių lygos penketų istorijoje

Pasaulis kišenėje

Puikiai išsilaikiusios senosios Joniškio žydų kapinės: akmuo, medis ir sustojęs laikas

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Aktualu

Gaisras Vilniaus dangoraižyje galėjo baigtis tragedija kaip Londone: šiurpinantys sutapimai

Deuce

Paaiškėjo R.Berankio ir A.Zverevo „Roland Garros“ turnyre akistatos laikas

Vardai

Panevėžyje ištekėjo pirmojo „X Faktoriaus“ nugalėtoja Giedrė Vokietytė

24sek

„Lakers“ treniruotėse A.Kulboką keičiantis LiAngelo Ballas: „Galiu žaisti ir kitur, bet...“

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ pataria: stilingas plius dydžio bikinis. Kaip išdrįsti jį apsivilkti?

Vardai

Šeštą mėnesį nėščia Greta Lebedeva atrodo stulbinamai: kaip jai pavyko išsaugoti tokią figūrą?

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

Verslas

Verslininkų namai Vilniuje: elegancija ir pasakiški senamiesčio vaizdai

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min