Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Betygala vis dar laukia Alpėse prieš mėnesį dingusio kunigo Viktoro Aukštakalnio

Klebonas Viktoras Aukštakalnis Betgalos bažnyčioje. V.Judicko nuotr.
Klebonas Viktoras Aukštakalnis Betygalos bažnyčioje. V.Judicko nuotr.
Šaltinis: 15min
1
A A

Rugpjūčio 24-ąją į Prancūziją išvykęs ir į Monblano kalną ketinęs įkopti kunigas Viktoras Aukštakalnis vis dar laikomas dingęs be žinios. Raseinių rajono Betygalos bažnyčioje mišias laiko čia reziduojantis kunigas. Pradėti ūkio darbai aplink bažnyčią sustojo. Pareigūnai džiaugiasi uoliai veikiančiais Prancūzijos Alpių gelbėtojais, tačiau paieškos neduoda jokių rezultatų.

Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius sako nemažai bendravęs su dingusio Betygalos klebono Viktoro Aukštakalnio draugais bei Prancūzijos gelbėtojais.

„Daroma tikrai daug, tačiau reikia suprasti – Monblanas yra aukščiausias, klastingas ir labai pavojingas Alpių kalnas“, – sakė alpinistas.

Monblano pavojingumas nuvertinamas

„Prancūzai visada vykdo saugumo monitoringą Alpių kalnuose. Net kai nebūna nelaimių, ten visada skraido sraigtasparniai. Į kalną vienu metu kopia keli šimtai žmonių – pavienių ir atskirų grupių. Dalis jų neregistruoti“, – pasakoja ne kartą į Monblaną kopęs alpinistas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Damulevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Damulevičius

S.Damulevičius mano, kad Monblano pavojingumą dažnai nuvertina neprofesionalūs alpinistai. Kol oro sąlygos geros, juo nėra labai sudėtinga kopti, tačiau oras ir matomumas gali pasikeisti labai greitai.

Monblano pavojingumą dažnai nuvertina neprofesionalūs alpinistai. 

Tuomet keliautojai praranda orientaciją. Dar sunkiau susigaudyti dėl deguonies stygiaus. Tai gali baigtis nepataisoma nelaime.

„Nežinau tikslios statistikos, tačiau Monblane nutinka apie pusė visų nelaimių Alpių masyve. Tai vienas pavojingiausių kalnų“, – teigė S.Damulevičius.

Žiemą alpinistui ant Monblano teko laikytis kirtikliu, kol praėjo labai stiprus vėjas. Prieš savaitę panašus vėjas buvo nupūtęs keturis čekus.

„Man buvo tokia situacija. Kitais atvejais būna vėl kitaip. Negaliu pasakyti, kas galėjo nutikti kunigui, tačiau šiais metais oras liepos mėnesį buvo siaubingas. Daug sniego. Labai didelis lavinų pavojus“, – komentavo pašnekovas

Kunigas Monblaną šturmavo vienas

S.Damulevičius teigia, kad Lietuvos alpinizmo asociacija visada reaguoja į nelaimes, nutikusias kalnuose: „Norime visus perspėti apie pavojus, skatiname pasirūpinti savo saugumu kalnuose.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kopimas į Monblaną (Mont Blanc)
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kopimas į Monblaną

Raseinių policijos komisariato viršininkas Kęstutis Užemeckas patvirtino, kad ir toliau ieškoma dingusio kunigo. Yra paskelbta tarptautinė paieška. Šamoni gelbėjimo tarnyba uoliai ieško dingusio be žinios kunigo 56-erių V.Aukštakalnio. Aptiktas jo automobilis „Opel Vivaro“.

Kunigo automobilis rastas Netoli Šamoni miestelio, Lesučės gyvenvietėje, esančioje šalia Monblano kalno, tačiau daugiau žinių nėra. Tenka nuolat dairytis aplink galimus alpinistų takus.

Viršininkas teigė, kad visos versijos, jog kunigui kažkas nutiko pakeliui į Prancūziją, atkrito. Pati įtikimiausia versija – V.Aukštakalniui nelaimė nutiko kopiant į kalną. Tikėtina, kad kunigas pasirinktu maršrutu kopė vienas. Jokių su juo keliavusių asmenų nenustatyta.

Betygala laukia ir tiki

Betygalos seniūnas Stanislovas Totilas sako, kad miestelis gyvena laukime ir nežinioje. Stovi suplanuoti darbai: „Jokių naujienų apie dingusį kunigą nežinome. Visi tarsi laukia. Kažką turėtų pasakyti vyskupas. Kažkas turėtų paaiškėti ir iš gelbėtojų.“

Miestai.net Romo nuotr./Betygalos bažnyčia

Miestai.net Romo nuotr./Betygalos bažnyčia

Seniūnas priminė, jog šalia klebonijos stovi apgriuvęs namukas, kurį kunigas ketino remontuoti. Nemažai pradėtų darbų susijusių su bažnyčia šiuo metu sustoję.

Daviau ištikimybės priesaiką. Kur būsiu paskirtas, ten ir mano namai. 

Artimai su dingusiuoju bendravęs S.Totilas taip pat akcentavo, kad tikintieji kunigo laukia ramiai. Jie myli savo kunigą ir nieku gyvu nenorėtų, kad vietoje jo būtų paskirtas kas nors kitas.

Seniūnas taip pat atskleidė, kad kunigo ištikimasis šuo Rokis, kuris pirmą kartą į kalnus nekeliavo kartu, išgabentas pas kunigo artimuosius.

Betygaloje reziduojantis kunigas Mindaugas Smetonis teigia atliekantis tik liturginius patarnavimus, laiko mišias. Ūkinių reikalų niekas jam neperdavė ir nesuteikė teisės tvarkyti.

„Yra kalbančių, jog aš laukiu, kada mane paskirs Betygalos parapijos administratoriumi. Jokio vyskupijos sprendimo nėra – žmogus vis dar ieškomas. Daviau ištikimybės priesaiką ne vaikas būdamas, o trisdešimties. Kur būsiu paskirtas, ten ir mano namai. Kunigystė kartais šiuo aspektu lyginama su kariuomene“, – pasakojo pavaduojantis kunigas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min