Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 21d. 07:45

Bibliotekininkai liejo nuoskaudas

Dėl sumažėjusio finansavimo šiemet bibliotekos pasipildys nedaugeliu naujų leidinių.
J.Andriejauskaitės nuotr. / Dėl sumažėjusio finansavimo šiemet bibliotekas papildys nedaug naujų leidinių.

Penktadienį prasidėsiančios 10-osios nacionalinės bibliotekų savaitės išvakarėse šių įstaigų atstovai liejo nuoskaudas.

Sumažėjęs finansavimas leidiniams įsigyti, skurdžios algos ir jaunesnių darbuotojų stoka – tai bene didžiausios bibliotekininkų problemos, kurias jie išsakė antradienį per spaudos konferenciją.
 

Pasak Klaipėdos I.Simonaitytės bibliotekos direktoriaus Juozo Šikšnelio, 2008 metais biblioteka buvo paskelbusi, kad dėl sumažintų lėšų pasiekė skurdo zoną. Tuomet leidiniams įsigyti buvo skirta 378 tūkst. Lt, o šiemet – vos 51 tūkst. Lt, taigi situacija suprastėjo dar kelis kartus.

 „Dar kvėpuojame, gyvuojame. Drastiškai sumažinus finansavimą vis dar giriamės didėjančiu skaitytojų skaičiumi, tačiau metų viduryje jis stabilizuosis ir ims mažėti, nes žmonės neklausys kultūros ministro siūlymų skaityti senas knygas, jie ieškos naujų ir jų neradę pradės vengti bibliotekos“, – įsitikinęs J.Šikšnelis.

Gausybę bibliotekoms skirtų lėšų šiemet suvalgė šalta žiema. Pasak direktoriaus, vasario mėnesį kiekvienos dienos šildymas atsiėjo per 1 000 Lt, o už viso mėnesio šildymą teko pakloti 28 tūkst. Lt. „Noriu tik pasidžiaugti, kad nesėdime įklimpę į skolas, nemaldaujame prie valdininkų durų“, – sakė jis.

Menki atlyginimai

Žmonės neklausys kultūros ministro siūlymų skaityti senas knygas, jie ieškos naujų ir jų neradę pradės vengti bibliotekos, – įsitikinęs J.Šikšnelis.
Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Dalia Užpelkienė teigė, kad bibliotekininkų atlyginimai, atsižvelgiant į jų išsilavinimą, yra labai menki. Šiuo metu atlyginimai siekia apie 1296 Lt į rankas.

„Bibliotekininkų amžius didėja. Šalies vidurkis – 42 metai, o Šilutės rajone – 47-eri. Taip yra dėl vargano ir su kompetencija nederančio atlygio“, – kalbėjo D.Užpelkienė. Ši biblioteka spaudiniams įsigyti šiemet gavo vos 35 tūkst. Lt. 2008 m. lėšų būta keturis kartus daugiau. Anot direktorės, vienam pamario gyventojui leidiniams įsigyti skirta 0,67 Lt. „24 Šilutės rajono bibliotekos vidutiniškai įsigis po 63 knygas“, – skaičius vardijo moteris. Tačiau ji džiaugėsi, kad juos kasmet globoja rėmėjai, lėšų knygoms skiria iš rajono valdžia.

Klaipėdos universiteto docentė Daiva Janavičienė teigė, kad kasmet šią aukštąją mokyklą baigia apie 20 bibliotekininkų, kurie įsilieja į savo srities bendruomenes, tačiau neslėpė, kad vos sulaukia pasiūlymo dirbti už geresnį atlygį, bibliotekas jie palieka.

E.Jankausko/15min.lt nuotr./Biblioteka
15min.lt nuotr./Biblioteka

Dirba trumpiau

Kai kurios bibliotekos dėl sumažinto atlygio darbuotojams jau anksčiau sutrumpino darbo laiką. Pasak Skuodo savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus Jono Grušo, bibliotekos Skuodo rajone savo darbą laiką sutrumpino dviem valandomis, mat sumažinus atlygį sutrumpėjo ir bibliotekininkų darbo diena.

Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos direktorė Birutė Karčiauskienė pasakojo, kad šiame rajone bibliotekos dirba keturias dienas per savaitę.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min