Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 23d. 09:34

Bijančiųjų žiemos krašte

Kišenė
LŽ nuotr. / Kišenė

Alytuje nebemoka už darbą, bet laiku atseikėja miesto mero bendrovei už statybą. Pinigų gydytojų, slaugių, medicinos seserų atlyginimams pristigęs ligoninės direktorius Juozas Krasnickas apie save sako: "Esu vienas bagočiausių tarp socdemų."

Kitas - "tarp socdemų" - Alytaus meras Česlovas Daugėla, kurio bendrovė ikikrizinėmis kainomis stato "bagočiausio tarp socdemų" ligoninei priestatą ir teigia nieko apie vergiją J.Krasnicko ligoninėje nežinąs.

Iš tiesų - naujasis direktoriaus namas erdviame sklype stebina kuklia prabanga. Keli statiniai puikiai dera su naujais želdiniais. Skiepytų medžių šluotražiai jau išsodinti ir prigiję palei mūro patvorį. Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninės direktorius J.Krasnickas teigia, kad viskas - už skolintus. Jis esą, kaip ir jo darbuotojai, algos laiku negauna, tačiau banko įnašui pasiskolina iš žmonos. Irgi gydytojos.

"Esu neišlaidus, mano žmonai kiekvieną kartą nereikia naujos suknios ar ką. Esam abu medikai, vaikai dideli. Tai - mano šeimos sukauptas turtas, ir tai yra kapeikos, palyginti su tais, kurie uždirba milijonus. 400 000 - ar čia pinigai? Visą laiką sakiau, kad esu gana bagotas žmogus", - tokia tirada J.Krasnickas aiškina, kaip jis, ligoninės, kurios darbuotojai nuo liepos negauna ubagiškos 800 litų per mėnesį algos, sugebėjo per ketverius metus savo turtą pasididinti 400 000 litų.

"Dar nė vienos ištinusios nuo bado"

J.Krasnicko vadovaujamos ligoninės medicinos seserys elgiasi labai drąsiai, kai neslėpdamos veidų pradeda pasakoti LNK "Paskutinei instancijai", ką reiškia gyventi negaunant iki pensijos dydžio sumažintų atlyginimų. Ligoninės darbuotojų susirinkimuose duota suprasti - administracija ras būdų nepatenkintuosius išvyti iš darbo.

Mūsų pašnekovių vaikai rugsėjo 1-ąją į mokyklas išėjo pernykščiais drabužiais ir be naujų pratybų sąsiuvinių. Vieną, kuri turėjo beprotybės pasiskolinti itin kukliam būstui, dabar bankas veja iš namų. Atlyginimai joms vėluoja du su puse mėnesio. Gydytojai negauna algos nuo birželio.

Kai J.Krasnicko pavaldiniai pristinga ir duonai arba, kaip nutiko vienai iš pašnekovių, - artimo žmogaus laidotuvėms, tuomet J.Krasnickas su ligoninės administracija yra sugalvoję pažeminimo sistemą: galima rašyti motyvuotą prašymą daliai algos "be eilės" gauti.

"Kai kam sakė: "Meilužį įsitaisyk." Čia moteriai su dviem vaikais. Kitai: "Ateik pas mane, duosiu sumuštinių", - pasakoja viena ligoninės darbuotoja. Kita raudodama išbėga iš kambario: "Žemina, be proto žemina (tokia situacija). Nėra ką kalbėti."

"Dar nė vienos iš bado ištinusios nemačiau", - sako J.Krasnickas, pyktelėjęs dėl tų priekaištų, kurių teisėtumą jau patvirtino ir Darbo inspekcija. Su inspekcija direktorius teisiasi, o ligonių kasos tvirtina, kad moka ligoninei už suteiktas paslaugas laiku. "Į 30 dienų terminą išsitenkam", - aiškina Rimvydas Adomėnas, Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas regioniniam darbui.

Savų pinigų paieškos jau atvedė ligoninės "vergus" į akligatvį. Ligonių kasos sakosi viską sumokančios, direktorius teigia, kad ne. O žiemą kas bus? "Žiemos bijau laukti", - atsako apskrities ligoninės medicinos sesuo ir nusuka akis. "Aš verksnė", - teisinasi.

"Ar tiesa, kad sakot savo darbuotojams, jog jie turi pusę šaukšto smegenų, kai prašo darbo užmokesčio?" - pasitiksliname dėl J.Krasnicko darbo metodų. "Nu, žinot, apie mane daug ką galima pasakyt. Aš nebijau pasakyt į akis, ką galvoju. Jei turiu ką pasakyt konkrečiai, tai sakau darbuotojams", - neneigia savo patyčių taktikos ligoninės vadovas.

R.Adomėnas pradeda painiotis, kai klausiame jo, ar gali ligoninė sumokėti atlyginimų pinigus Alytaus miesto mero šeimos bendrovei "Kortas" už statybas, bet neatsiskaityti su darbuotojais.

"Jeigu susitaria su darbuotojais, kad jie netriukšmautų", - toks buvo pirmas atsakymas. Po to jau patikslino, kad visi pinigai - ir už statybas, ir už ligoninės paslaugas - suplaukia ligoninės kason, todėl teisybės reikėtų ieškoti pas J.Krasnicką. O jis pyksta: "Jau paklausei savo du klausimus. Kai išmoksi dar du, ateik, aš tau atsakysiu."

Ligoninės darbuotojai teigia, kad atlyginimai ėmė vėluoti kaip tik prasidėjus "Korto" statyboms, t. y. šių metų pradžioje. Statybos sumanytos prašmatniai - 2008 metų pradžios kainomis, t. y. daugiau nei trečdaliu brangiau nei dabartinėmis rinkos kainomis. Sutarties kaina - puspenkto milijono pusę sumos sumokant avansu.

Kodėl reikėjo krizei jau įsisukus į Lietuvos ekonomiką suplanuoti tokias brangias statybas, ir dar iš ligonių kasų lėšų? "O jeigu stichinė nelaimė, o jeigu epidemija?", "Alytaus žmonės ir ligoninės darbuotojai turi turėti normalias darbo sąlygas", - tai vis to paties R.Adomėno motyvai. Kodėl taip brangiai statoma? Klauskit J.Krasnicko, nes sutartį sudarė ligoninė.

Klausiame: "Ar pažįstat Daugėlą?" - "Asmeniškai gerai pažįstu todėl, kad buvom abu kažkada vienoje frakcijoje. Aš - senas socdemas, o meras atėjo pas mus. Mes jį pasiūlėm į merus", - giriasi J.Krasnickas.

Gal miesto meras, suprasdamas sunkią valstybės ir jos ligonių kasų padėtį, sutiks peržiūrėti statybų kainas? "Krizė, juk čia valstybės pinigai", - lendame į mero sąžinę. "Bet yra viešųjų pirkimų įstatymas ir kaip jūs galit nevykdyti savo įsipareigojimų? Jūs man pasakykit dabar tokį dalyką juridiškai", - atsako "Korto" bendraturtis Č.Daugėla, einantis ir mero pareigas.

Valstybė - merui

Jokios paslapties - viskas Č.Daugėlos deklaracijose ir viešai prieinamuose dokumentuose. Svarbiausia mero bendrovė - "Kortas". Kam priklauso akcijos? Šeimos nariams? "Taip", - neneigia meras. Žmona ten dirba? Irgi - "taip". Mero žmona dar ne taip seniai vadovavo vietos greitosios pagalbos tarnybai, beje, kartu su dabartiniu Alytaus rajono meru, feodaliniais papročiais garsėjančiu ponu Vrubliausku, kuriam nepažįstamos bobutės užrašo savo žemes, o jei ne, tai meras pats pasiima. Ponia Daugėlienė savo kaimo turizmui yra gavusi per milijoną litų iš Europos Sąjungos (ES) fondų.

Kas dėl Č.Daugėlos, tai po "Korto" jo sąskaitoje bendrovė "Alkor", dažnai dirbanti kartu su "Kortu". Vietinė spauda rašo, kad dar yra "Česlovas ir kompanija", kuri daugeliu atvejų tiekia statyboms medžiagas. Dar Č.Daugėla deklaruoja, jog turi akcijų bendrovėse "Lietgrinda", "Alseka", "Grinduva", "Alita", "Alsekos statyba", "Akmė", "Metkonas", "Eurokortas" - 3,4 mln. turto ir piniginių lėšų, bet ir 5 mln. skolų.

Vietos laikraščio žurnalistė Alma Mosteikaitė spėja, kad kaip tik mieste ir rajone suaktyvėjusios statybos gelbsti mero šeimos verslus nuo bankroto. "Šiemet labai daug konkursų. 2007 metais buvo už 16 mln. litų, o šiemet - už 65 milijonus", - faktais papeni žurnalistės prielaidą meras ir verslininkas Č.Daugėla.

Č.Daugėla vaizduoja nuostabą, kai LNK "Paskutinės instancijos" žurnalistė jam pasako, kad ligoninės priestatą jo šeimos bendrovė brangiai stato iš bankrutuojančių ligonių kasų pinigų. "Tikrai netiesa, niekada nepatikėsiu", - lyg šaiposi, lyg stebisi Č.Daugėla.

Dar "Kortas" stato stadioną. "Kokia sandėrio kaina?" - klausiam. "Gal 6 milijonai su kapeikom?" - spėja meras. Ne, mūsų žiniomis, 5,5 milijono. "O, matot!" - atliepia meras.

"Manyčiau, kad ne tik savivaldybės, bet ir ES struktūrinių fondų lėšos, valstybės biudžeto lėšos, kurios skiriamos Alytaus miesto objektams rekonstruoti ir statyti, atitenka mero įmonėms", - tęsia A.Mosteikaitė.

Egzaminuojame merą: "Kiek savivaldybės konkursų yra laimėjęs "Alkoras"? - "Neatsimenu. Gal jūs turit geresnius duomenis?" - "Vaikų darželiai "Putinėlis", "Viltis", "Dzūkijos" vidurinė" - "Argi laimėjo "Alkoras" šitą?" - "O kas laimėjo?" - "Nežinau, aš tik jūsų klausiu. Tikrai nežinau, nes mano akcijų paketas yra gana nedidelis, aš negaliu komentuoti", - maloniai šypsodamasis atsako meras.

A.Mosteikaitė pamini dar vieną pavadinimą - "Alvista". Ta įmonė pastaruoju metu laimi ypač didelius konkursus, o po to nauda pasidalija su mero šeimos įmonėmis.

"Kokias pajamas gausit iš "Alvistos" užsakymų?" - toliau kamantinėjame merą. "Aš asmeniškai tikrai negausiu", - ramiai atsako miesto vadovas. "Kortas" gaus", - patiksliname. "Kortas" gal ir gaus. Nemaišykim dviejų dalykų", - drausmina klausinėtoją Č.Daugėla. "O kiek "Korto" akcijų priklauso jums?" - vėl mėginame laimę. "Na, tai yra UAB. Tai yra mano reikalas", - mandagiai atrėžia meras, o mums belieka pamėginti pažvelgti per tvorą, už kurios už 30 mln. statomi sporto rūmai. Konkursą laimėjo ne mero įmonė, bet pluša "Korto" technika.

"Nenusišalinot sprendžiant tuos dalykus?" - pasijutusi jau nepatogiai "Paskutinė instancija" prisimena viešųjų ir privačių interesų derinimo pareigą. "Kas?" - nesuprasdamas klausimo perklausia meras. "Jūs!" - "Aš? O kodėl turėjau nusišalinti?"

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: kodėl valdžia rūpinasi žmogumi, bet žmogus nuo rūpesčio kenčia?

Aktualu

Netikro šauktinių sąrašo paskelbimą tiria Kibernetinio saugumo centras ir Duomenų apsaugos inspekcija

Aktualu

LVŽS akcija „Saugokim vyrus“ Varėnos rajone: tyrimų atsakymai iš kandidato į merus rankų

Gyvenimas

Patikra oro uoste: kodėl pypsi batai? Ar gali įranga reaguoti į kosmetiką su kanapėmis?

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

24sek

Lukas Lekavičius Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“

Aktualu

A.Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Aktualu

Orai: pirmadienio naktį kandžiosis 10–15 laipsnių šaltis

Aktualu

Įžvelgia gudrų R.Karbauskio triuką: balsuokite už S.Skvernelį ir gausite V.Matijošaitį

Sportas

Vilniaus „Žalgirio“ naujokas – ispanas, žaidęs ir prieš Lionelį Messi

Aktualu

„BuzzFeed“ šaltiniai: D.Trumpas nurodė M.Cohenui meluoti liudijant Kongrese

Verslas

Įmonė 25-mečio proga biure įrengė miego kambarius ir atsisakė atvirų erdvių

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Gyvenimas

Naujausia „Louis Vuitton“ kolekcija skirta pagerbti Michaelą Jacksoną

Verslas

Klaipėda skaičiuoja metų derlių: gerovę kuria milijoninės investicijos

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

24sek

Tragedija Prancūzijoje – rastas negyvas JAV krepšininkas

Gyvenimas

Supermamytės ir gripas: saugo nuo skiepų, bet ne nuo antibiotikų

Aktualu

Norvegijoje surengta ataka peiliu tiriama kaip galimai „susijusi su terorizmu“

Naujienos

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

24sek

Lukas Lekavičius Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: kodėl valdžia rūpinasi žmogumi, bet žmogus nuo rūpesčio kenčia?

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Kęstutis Povilaitis

Aktualu

Netikro šauktinių sąrašo paskelbimą tiria Kibernetinio saugumo centras ir Duomenų apsaugos inspekcija

Aktualu

LVŽS akcija „Saugokim vyrus“ Varėnos rajone: tyrimų atsakymai iš kandidato į merus rankų

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Gyvenimas

Patikra oro uoste: kodėl pypsi batai? Ar gali įranga reaguoti į kosmetiką su kanapėmis?

Gyvenimas

Erzinantis kibirkščiavimas: kodėl žiemą elektrinamės ir kaip to išvengti

Aktualu

A.Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Aktualu

Orai: pirmadienio naktį kandžiosis 10–15 laipsnių šaltis

Sportas

Vilniaus „Žalgirio“ naujokas – ispanas, žaidęs ir prieš Lionelį Messi

Aktualu

„BuzzFeed“ šaltiniai: D.Trumpas nurodė M.Cohenui meluoti liudijant Kongrese

Verslas

Įmonė 25-mečio proga biure įrengė miego kambarius ir atsisakė atvirų erdvių

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Gyvenimas

Naujausia „Louis Vuitton“ kolekcija skirta pagerbti Michaelą Jacksoną

Verslas

Klaipėda skaičiuoja metų derlių: gerovę kuria milijoninės investicijos

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Aktualu

Įžvelgia gudrų R.Karbauskio triuką: balsuokite už S.Skvernelį ir gausite V.Matijošaitį

24sek

Tragedija Prancūzijoje – rastas negyvas JAV krepšininkas

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min