Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 22d. 13:30

Biudžetas – per mažas, bet nėra kitos išeities, sako KAM vadovė

Akimirka iš ceremonijos
Alfredo Pliadžio KAM nuotr. / Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė sako, kad kitiems metams planuojamos šalies išlaidos gynybai, kurios sudarytų apie 0,88 proc. BVP, yra per mažos, tačiau dėl vis dar sudėtingos šalies finansinės padėties daugiau lėšų prašyti neketinama.

Penktadienį Krašto apsaugos ministerijai (KAM) skirti asignavimai aptarti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK).

„Krašto apsaugos biudžetas manęs niekados netenkino, manau, ir Lietuvos neturėtų tenkinti. Net ir tada, kai ekonomika augo, jis buvo akivaizdžiai per mažas, tarp NATO valstybių pačioje pabaigoje, skirtingai nuo mūsų kaimynų latvių, estų, lenkų. Lietuva spaudė stabdžius dėl gynybos, o kitos valstybės spaudė akceleratorių“, – žurnalistams po posėdžio sakė R.Juknevičienė.

Tačiau ministrė sakė besidžiaugianti, kad Vyriausybė šalies gynybos reikmėms kitąmet siūlo skirti beveik 20 mln. litų daugiau lėšų nei 2010 metais, nors dėl prognozuojamo BVP augimo procentine išraiška šis dydis ir mažėtų.

„Tam tikras padidinimas yra ir tai rodo tam tikrą stabilizaciją, kad mes ne krintame, o stabilizuojamės. Yra vilčių, jei bus politinės valios ateityje, pradėti rimtai spręsti krašto gynybos problemas“, – sakė R.Juknevičienė.

Lietuva, kaip ir kitos NATO narės, yra įsipareigojusi gynybai siekti skirti 2 proc. BVP, tačiau pagal šį rodiklį jau ne vienus metus Aljanse yra viena paskutinių.

Ministrės pateiktais duomenimis, šiemet išlaidų gynybos reikmėms prognozuojamas rodiklis siekia 0,89 proc. BVP, kitais metais, nepaisant beveik 20 mln. padidėjimo, dėl ekonomikos augimo – 0,88 proc. BVP.

Ministrė pastebėjo, kad Lietuvos skiriamos išlaidos gynybai – perpus mažesnės, nei pageidaujama NATO.

„Esmė NATO, kad NATO neturi atskiros kariuomenės, kaip kad daugelis žmonių mano – kad yra kažkoks NATO ir esame mes. Mes esame NATO. Kiek stipri kiekviena valstybė, tiek stiprus NATO. Apie tai buvo kalbėta ir paskutiniame gynybos ministrų susitikime, kur labai aiškiai generalinis sekretorius išreiškė rūpestį dėl Europos požiūrio į gynybą – anoje pusėje Atlanto jis rimtas, o Europoje visur yra gynybos biudžeto mažėjimas, išskyrus Estiją“, – sakė KAM vadovė.

Lietuva, kaip ir kitos NATO narės, yra įsipareigojusi gynybai siekti skirti 2 proc. BVP, tačiau pagal šį rodiklį jau ne vienus metus Aljanse yra viena paskutinių. 2010 metais KAM skirti asignavimai iš valstybės biudžeto siekia 850 mln. litų. Pagal Vyriausybės patvirtintą biudžeto projektą KAM kitąmet skirta 869 mln. litų. biudžetą dar turės patvirtinti Seimas.

Rugpjūtį KAM buvo išsakiusi pageidavimą, kad gynybai 2011 metais būtų skirtas bent 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiantis finansavimas – apie 980 mln. litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min