Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Biudžeto karpymas iš užsienio gali parginti 50–100 diplomatų

Europos Komisijos būstinė
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Europos Komisijos būstinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Valdžios institucijų piniginėse kitąmet įsisuks dar didesnė sausra. Finansų ministerija siūlo toliau karpyti jų biudžetus, o komandiruotėms, kanceliarinėms prekėms ir panašioms reikmėms skirtas išlaidas sumažinti net 55 procentais.

Bene turtingiausios – Užsienio reikalų ministerijos (URM) biudžete turėtų likti vos pusė sumos. Todėl svarstoma galimybė iš kitų šalių atšaukti iki 100 diplomatų, galbūt uždaryti kai kurias ambasadas, rašo naujienų portalas delfi.lt.

Nors iki kitų metų biudžeto tvirtinimo liko keli mėnesiai, Finansų ministerija jau parengė valstybės institucijų finansavimo signalinius projektus.

Kaip teigė finansų ministrė Ingrida Šimonytė, asignavimų vadinamosioms kitoms išlaidoms – komandiruotėms, kanceliarinėms prekėms ir pan. – limitas visoms institucijoms kitąmet mažinamas 55 proc. Darbo užmokesčio fondas turėtų mažėti pagal Seimo priimtus įstatymų pakeitimus (pavyzdžiui, Seimas laikinai sumažino valstybės pareigūnų, teisėjų, tarnautojų ir politikų atlyginimus bei priedus, taip pat koeficientus, naudojamus jų algoms apskaičiuoti). Atskirai bus karpomos ir išlaidos investicijoms.

„Visos institucijos bus nepatenkintos, skųsis, kad neišgyvens. Paskui reikės diskutuoti, kaip gyventi. Gal kai ką finansuoti Europos Sąjungos (ES) lėšomis, jei bus galimybė", – kalbėjo I.Šimonytė.

Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas prisipažino, kad tokie planai jam sukėlė šoką, tačiau teigė bandysiąs suktis ir ieškoti nestandartinių sprendimų: „Tai yra šokas, sudrebinimas, bet ir galimybė. Pasitelksime ekspertus iš išorės, ambasadorių pasitarime kalbėsimės, kaip išsilaikyti ir įgyvendinti savo funkcijas drastiškai mažėjančio finansavimo sąlygomis."

Anot jo, ministerija pernai disponavo 220 mln. Lt, o kitąmet turės verstis su perpus mažesne suma. Dar 16 mln. Lt žadama atseikėti investicijoms, nors esą vien tam, „kad stogai negriūtų, reikia apie 40 mln. Lt".

Ministras neslėpė, kad gali tekti iš užsienio atšauti nuo 50 iki 100 diplomatų. Pavasarį buvo pasigirdę svarstymų, kad bus uždarytos ambasados Rumunijoje ir Slovėnijoje bei ambasados Vokietijoje Bonos skyrius, bet vėliau tokios kalbos pritilo. Dabar vėl žadama svarstyti tokią galimybę.

Į Vilnių atšauktiems diplomatams vis tiek reikės darbo ir mokėti atlyginimus. Anot V.Ušacko, galbūt bus pasinaudota įstatymo numatyta galimybe leisti jiems pasitraukti iki penkerių metų iš diplomatinės tarnybos ir pereiti į verslą ar skirti tą laiką mokslams. Bet kartu jis nusiteikęs ieškoti galimybės darbuotojams tobulinti, pavyzdžiui, užsienio kalbų įgūdžius.

V.Ušackas patikino, kad laisvų etatų, kuriuos būtų galima panaikinti, URM nebėra. Klausiamas, ar ministerijoje gresia atleidimai, jis tikino bandysiąs išsaugoti žmones: „Krizė yra laikina. Žmonės – didžiausias resursas. Diplomatinė tarnyba, drįstu teigti, yra viena labiausiai kvalifikuotų valstybės tarnautojų grupė. Todėl galvosime, kaip išlaikyti šviesiausius protus, juos dar labiau tobulinant, kad po krizės su nauja energija kibtume į darbą."

Šiuo metu Lietuvos diplomatinėse atstovybėse dirba 522 žmonės, ministerijoje Vilniuje – dar 473.  

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min