Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 4d. 09:05

Biurokratinį pelėsį krapšto piliečiai

Aktyviausi biudžetinių įstaigų kritikai – mažamečius vaikus auginantys mamos ir tėčiai.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aktyviausi biudžetinių įstaigų kritikai – mažamečius vaikus auginantys mamos ir tėčiai.

Po prezidentės raginimų būti aktyviais ir Vyriausybei užsimojus nurėžti valstybės dalį išmokų, žmonės pradėjo aktyviau siųsti siūlymus Saulėlydžio komisijai. Tačiau tik nedaugelis tiki, kad jie bus išgirsti.

Vyriausybės tinklalapyje raginami siųsti valdymo tobulinimo siūlymus žmonės ypač suaktyvėjo pastarąjį mėnesį, kai valdžia gyveno entuziastingais motinystės išmokų mažinimo užmojais. Tiesa, kol kas prezidentės Dalios Grybauskaitės veto šiuos Vyriausybės ketinimus pristabdė.

„Siūlau mažinti valdininkų skaičių ir jų algas, įvesti viršutinę ribą, o ne žudyti valstybės variklį – šeimos ląstelę", – Saulėlydžio komisijai siūlo Vytautas Girčius. Kitas pilietis, neseniai tėveliu tapęs Aidas Rakštys Saulėlydžio komisijos klausia, kodėl „mama apkraunama papildomais darbais, kai „Sodra" gali pati operatyviai surinkti informaciją ir reikiamus dokumentus apie norimą asmenį".

Būtent „Sodrai" daugiausia kliuvo nuo pasiūlymus siuntusių piliečių, tarp kurių daugiausia – jauni tėvai. Tačiau rašiusieji abejoja, ar jų žodis turės poveikį. Pati Saulėlydžio komisija anksčiau LŽ buvo pripažinusi neapžiojanti ambicingų savo planų ir galinti pasigirti tik skurdokais „biurokratijos saulėlydžio" rezultatais.

Gaišta laiką

Mėnesio tėvystės atostogų išėjęs buhalteris auditorius Darius Butkevičius Vyriausybės tinklalapyje Saulėlydžio komisijai skundžiasi, kad „Sodra" dirba neefektyviai. „Štai ir penktadienį ten nuvažiavau. Tačiau mano dokumentų nepriėmė, nes kažkur buvo pasirašyta ne taip, kaip reikia. Turėjau grįžti į įmonę ir važiuoti antrą kartą", – sakė vilnietis, LŽ paprašytas papasakoti apie savo „nuotykius" valstybinėje įstaigoje.

Tiek rašydamas komisijai, tiek kalbėdamas su LŽ jis palygino, kad kita institucija – Mokesčių inspekcija – yra pažangesnė. „Jos elektroninio deklaravimo sistema veikia puikiai ir paprastai. Tuo metu „Sodros" sistema yra daug sudėtingesnė – ją ne tik sunku suprasti, bet ir kainuoja. Pavyzdžiui, Mokesčių inspekcijos deklaraciją gali pataisyti internetu, o „Sodros" dokumente įvėlęs klaidą turi rašyti prašymą, kad priimtų patikslintą", – kalbėjo D.Butkevičius. Jo įsitikinimu, daugybę reikalų „Sodroje" būtų galima sutvarkyti virtualiai. „Nereikėtų gaišti laiko, eikvoti popieriaus, ir išlaikyti dešimčių tarnautojų", – mano jis.

Atsako „ne į temą“

Panašių „nuotykių" patyrusi biurokratų koridoriuose pasakojo ir vaiką auginanti kaunietė Irma Savickaitė. Sutvarkyti visus motinystės išmokų formalumus apsunkino aplinkybė, kad ji dirbo dviejose darbovietėse. Kad gautų valstybės paramą, mama su kūdikiu ne kartą turėjo verti „Sodros" duris. „Nesuprantu, kodėl po ligos ar norint išeiti motinystės atostogų reikia nešti dokumentus į „Sodrą". Juk visą informaciją apie nedarbingumą perduoda darbdavys. Įsivaizduokite, ką reiškia mamai su mėnesio kūdikiu vykti į „Sodrą", laukti eilėje ir taip toliau. Beje, įstaigoje nėra vietos nei vaikui pervystyti, nei jam pamaitinti", – rašo ji Saulėlydžio komisijai.

I.Savickaitė teigė siūlymą rašiusi suvokdama, kad piliečiai patys turi rūpintis savo valstybe: „Jeigu sėdėsi namie ir piktinsiesi negerais valdininkais, niekas nepasikeis."

Tuo metu D.Butkevičius, ir anksčiau Saulėlydžio komisijai siuntęs racionalų pasiūlymą, nelabai tiki, kad į jo mintis kas nors atsižvelgs. „Saulėlydžio komisija, atsakydama į mano siūlymą, atsiuntė paaiškinimą visai „ne į temą". Atrodo, tarsi valdininkai net nesivargino suprasti, ką siūliau", – sakė jis.

Pasak „Sodros" Komunikacijos skyriaus vedėjo Algirdo Meškausko, piliečių įspūdžius ir „nutikimus" reikėtų aiškintis konkrečiai. „Mes procedūrų neprisigalvojame, jų reikalauja įstatymai", – nemato problemos A.Meškauskas. Jis pridūrė neatsimenantis, ar kada nors „Sodroje" buvo svarstyta biurokratizmo tema.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Sodra

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

17:24
00:38
01:30

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min