Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 10 07

Boguslavas Gruževskis: orus darbas Lietuvoje vis dar siekiamybė

„Orumas – tai etinė moralinė kategorija, kuri atspindi žmogaus darbo kokybę. Ši sąvoka labai plačiai naudojama teisinėje praktikoje. Būtina pabrėžti ir tai, kad Lisabonos sutartyje orumas yra pagrindinė ir svarbiausia ES vertybė. O darbo orumas yra vertinamas kaip žmogaus orumo kategorijos elementas. Tad jei kalbama apie neorias darbo sąlygas, tai kalbama apie žmogaus orumo ir teisių pažeidimą“, – Pasaulinę oraus darbo dieną „Laisvosios bangos“ eteryje sakė Darbo ir socialinių tyrimų instituto vadovas Boguslavas Gruževskis.
Profesorius Boguslavas Gruževskis
Profesorius Boguslavas Gruževskis / Europos komisijos atstovybės Lietuvoje nuotr.
Temos: 1 Darbas

„Išskiriama keletas oraus darbo elementų. Tai laisvė nuo prievartos darbe. Ši kategorija yra gana sudėtinga, nes prievarta gali būti ir netiesioginė, kai žmogus verčiamas dirbti už mažą atlyginimą arba visai be jo. Kitas veiksnys – neišnaudojimas arba tinkamas finansinis atlikto darbo įvertinimas. Dar labai svarbus orumo elementas – saugumas darbe. Ne tik fizinis, bet ir socialinis, psichologinis. Taip pat turi būti sutelkiamas dėmesys ir į socialines garantijas žmogui, praradusiam galimybę dalyvauti darbo rinkoje“, – dėstė specialistas.

Kalbant apie perspektyvas – orumas yra žmogaus aktyvumas, o Lietuvoje profesinių sąjungų ir kitų darbuotojų socialinis aktyvumas yra labai žemas.

„Oriame darbe labai svarbios žmogaus raidos ir socialinės integracijos galimybės. Darbas turi plėtoti žmogaus galimybes, integraciją, pilnatvę. Laisvė reikšti savo nuomonę ir būti informuotam apie darbo rezultatus,  jo tikslus ir daromą įtaką aplinkai – taip pat oraus darbo dalis. Svarbi ir nediskriminacija“, – apie orų darbą kalbėjo B. Gruževskis.

Pašnekovas pasakojo, kad, taikant minėtus elementus, Europos kontekste Lietuva neatrodo labai gerai. „Jei kalbėtume apie darbo apmokėjimą, tai, be abejonių, mes smarkiai atsiliekame nuo ES vidurkio, ir tarp kaimyninių šalių turime žemiausią vidutinį ir minimalų darbo užmokestį. Tad tikrai yra kur tobulėti. Nors noriu akcentuoti, kad mūsų situacija nėra blogiausia nei ES, nei pasaulyje. Taip pat būtina paminėti, kad po nepriklausomybės atgavimo galimybės didėja, teisinė ir saugumo aplinka darbe gerėja, stengiamasi priartėti prie ES vidurkio.“

„Kalbant apie perspektyvas – orumas yra žmogaus aktyvumas, o Lietuvoje profesinių sąjungų ir kitų darbuotojų socialinis aktyvumas yra labai žemas. Manau, ateityje jis didės, nebeliks tokios nuostatos, kad viską turi pakeisti, padaryti kiti, o ne aš. Taigi orus darbas yra tiesioginių piliečių pastangų rezultatas. Todėl šalių, kurių žmonės yra labai aktyvūs, padėtis yra žymiai geresnė nei Lietuvoje“, – pasakojo Darbo ir socialinių tyrimų instituto vadovas Boguslavas Gruževskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius