Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 28, 11:01

Lietuvos teisėsauga – britų ir airių dėmesio centre: į Vilnių atgabentas terorizmu kaltinamas airis

Britų valdymui Šiaurės Airijoje besipriešinanti sukarinta grupuotė Lietuvoje siekė įsigyti sprogmenų, kad galėtų įvykdyti išpuolį prieš britų valdžią – už tokius kaltinimus prieš Lietuvos teismą turėtų stoti Airijos pilietis Liamas Campbellas. Po keliolika metų trukusio teismų maratono dėl ekstradicijos savo kaltę kategoriškai neigiantis airis šią savaitę pargabentas į Lietuvą, o šis procesas vėl atgaivino senas britų ir airių istorines žaizdas.
Liamas Campbellas Tik prenumeratoriams
Liamas Campbellas / Airijos policijos archyvo nuotr.

„Šiuo metu jis jau yra Lietuvoje“, – 15min sakė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė.

Pargabentas į Lietuvą, L.Campbellas dvi dienas buvo suimtas, o vėliau išleistas su įpareigojimu dėvėti apykoję.

Šis procesas sulaukė didelio ažiotažo Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje, nes L.Campbellas siejamas su kruvinu dešimtojo dešimtmečio išpuoliu, suvaidinusiu esminį vaidmenį istorinėms taikos deryboms.

Teroro Šiaurės Airijoje aukų artimieji sako, kad teismo procesas Lietuvoje gali atstatyti dalį teisingumo, kurio nepavyko pasiekti gimtinėje. Tuo metu airių gynėjai Lietuvos teisėsaugai žeria priekaištus dėl neadekvataus elgesio.

Įdomi detalė, kad iš Dublino oro uosto šią savaitę lėktuvas gal būtų ir nepakilęs, jei Vilniuje būtų toliau veikęs Lukiškių kalėjimas – daugelį metų sąlygas jame britai ir airiai prilygindavo kankinimui ir atsisakydavo išduoti savo šalies piliečius.

Slapta žvalgybų operacija

Liamas Campbellas įvardijamas kaip vienas iš „Tikrosios Airijos respublikonų armijos“ (Real IRA) vadeivų. Ši organizacija priešinasi britų valdymui Šiaurės Airijoje.

Jis plačiai žinomas dėl to, kad civiliniame ieškinyje Jungtinės Karalystės teismo buvo pripažintas atsakingu už 1998 metų sprogdinimą Omoje, per kurį žuvo 29 civiliai ir buvo sužeista dar daugiau kaip 200 žmonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min