Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bronius Bradauskas tremtinius pradėjo rūšiuoti į vertus ir nevertus padidintų pensijų

Jaunieji konservatoriai prie Seimo reikalavo versti Bronių Bradauską.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Jaunieji konservatoriai prie Seimo reikalavo versti Bronių Bradauską.
Šaltinis: 15min
0
A A

Socialdemokratas Seimo narys Bronius Bradauskas sako nematantis už ką turėtų atsiprašyti pasipiktinusių tremtinių, kuriuos įžeidė jo vieši svarstymai, kad tremtiniams breikalo mokamos pensijos. Tiesa, atimti valstybinių pensijų iš tremtyje gimusių žmonių B.Bradauskas jau nebenori. Jis sako supratęs, kad tai siūlyti buvusi prasta mintis.

Apie tai, jog tremtyje Sibire sovietmečiu gimę vaikai nepatyrė jokio streso, todėl valstybė neturėtų jiems mokėti papildomų išmokų, B.Bradauskas pasisakė svarstydamas, iš kur gauti pinigų pensijoms kompensuoti.

Susirinko chebra, paliudijo, kad partizanams nešė duoną ir jau mokame. Tokios netvarkos yra labai daug. Reikia mokėti tik tiems, kurie iš tikrųjų patyrė stresą, kurie buvo išvežti į Sibirą. O dabar vaikai, gimę Sibire. Koks skirtumas vaikui, kur jam gimti?

„Susirinko chebra, paliudijo, kad partizanams nešė duoną ir jau mokame. Tokios netvarkos yra labai daug. Reikia mokėti tik tiems, kurie iš tikrųjų patyrė stresą, kurie buvo išvežti į Sibirą. O dabar vaikai, gimę Sibire. Koks skirtumas vaikui, kur jam gimti? Aš pasikalbu su draugais, kurie gimė Sibire: ką tu, sako, mes ten žymiai geriau gyvenome negu Lietuvoj, nei mums ten svarbu, kur ten tie tėvai Lietuvoje gyveno, nei ką. Baigė visi mokslus ir kiek nesugrįžo tų jaunų žmonių. Tai ką – mes turime juos surasti ir irgi pensijas mokėti?", – kalbėjo B.Bradauskas.

Nieko neįžeidė?

Dabar Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga pareikalavo, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas dėl to atsiprašytų. To B.Bradauskas daryti neketina, bet pripažįsta idėjos iš tremtyje gimusių atimti valstybines pensijas atsisakęs.

Tai neįžeidžia nieko, nes eina kalba apie pinigus, – aiškina B.Bradauskas.

„Dėl tremtinių vaikų aš pakeičiau savo nuomonę, nes diskutavau su kai kuriais, kurie sakė, kad mes nepatyrėme jokio streso, mes gimėme ir nežinojome, kur gimėme. O kiti sako, kad mes patyrėme, mus pravardžiavo fašistais ar dar kažkaip.

Aš pakeičiau nuomonę, manau, kad vaikai tiek to. Be to, pasižiūrėjau, kad ir latviai, ir estai gimusius tremtyje pripažįsta, tai abejones savo panaikinau“, – 15min.lt sakė B.Bradauskas.

Tačiau B.Bradauskas sako iki šiol nemanantis, kad ką nors jo pasvarstymas galėjo įžeisti. Tuo labiau – būti vertas baudžiamosios atsakomybės už sovietų okupacijos neigimą.

„Tai neįžeidžia nieko, nes eina kalba apie pinigus. Ar mokėti, ar nemokėti, ar mažiau mokėti, ar daugiau mokėti. (…) Aš nesijaučiu nieko įžeidęs tikrai, nes nė vieno nesu kokiu vardu pavadinęs, o tuo labiau, kaip man bando primesti, neneigiu okupacijos. Čia jau už proto ribų išeinama“, – teigė jis.

Partija patarė patylėti

Apie savo pasisakymą B.Bradauskas sako jau kalbėjęsis ir su partijos vadovybe bei pirmininku Algirdu Butkevičiumi. Šis esą jam patarė skaudžiomis temomis verčiau patylėti.

„Man padarė pastabą, kad jautriomis temomis nereikia kalbėti, bet ką tai reiškia? Aš esu ne tik partijos, bet ir Seimo narys, kuris pagal Statutą gali laisvai reikšti savo nuomonę“, – kalbėjo B.Bradauskas.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Bronius Bradauskas (dešinėje)
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Bronius Bradauskas (dešinėje)

Seimo narys įsitikinęs, kad ieškoti galimybių sutaupyti, kad būtų galima kompensuoti per krizę sumažintas pensijas, jam priklauso pagal pareigas.

„Buvo kalbėta su manimi, aš paaiškinau, kad partiją pasiekė iškreipta informacija. Aš nesu prieš tremtinius. Tie reikalai su tremtimi visiškai nesusiję. Tai susiję tik su valstybinių pensijų skyrimu“, – teigė B.Bradauskas.

Kitų skriaudomis tebeabejoja

B.Bradauskas sako pasidomėjęs Latvijos ir Estijos patirtimi ir sužinojęs, kad tremtinių pensijos Estijoje penkiskart, o Latvijoje – du su puse karto mažesnės nei Lietuvoje.

Lietuvoje tiems, kurie išvis nebuvo Sibire, yra išmokėta apie 0,5 mlrd. litų, – skaičiuoja B.Bradauskas.

„Lietuvoje tiems, kurie išvis nebuvo Sibire, yra išmokėta apie 0,5 mlrd. litų per visą laiką nuo įstatymo priėmimo“, – skaičiavo jis.

Pasak B.Bradausko, tarp gaunančių valstybines pensijas yra visokių žmonių. Vieni jų iš tiesų buvo išvežti į Sibirą, o kiti – tik papuolę į vežamųjų sąrašus. Jų vienodai vertinti, anot B.Bradausko, negalima.

„Kai kas sako, kad labai nuskriausti tie, kurie nebuvo išvežti, bet buvo sąrašuose. Neva buvo persekiojami, stresą patyrė. Man įdomu, iš kur jie žinojo, kad buvo tuose sąrašuose? Juk sąrašų skelbimo lentose nekabino. Aš pats buvau penkerių, bet atsimenu, kaip buvo baisu, kai suūžus mašinoms slėpdavomės prie krosnies, kad neišvežtų. Niekas nežinojo, ką ims. Griebdavo bet ką, jei trūkdavo žmonių mašinoje“, – prisiminė socialdemokratas.

Reikalauja atsiprašymo

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos taryba priėmė memorandumą, kuriuo reikalauja socialdemokrato Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkio B.Bradausko atsiprašymo dėl jo žodžių apie tremtinius.

„Socialdemokratų partija turi politiškai įvertinti Seimo nario Broniaus Bradausko viešą pasisakymą, kuriuo jis įžeidinėjo ir žemino buvusius tremtinius, ir įpareigoti jį viešai atsiprašyti“, – teigia tremtiniai.

Be to, sąjungos nuomone, Generalinė prokuratūra turėtų tirti klausimą dėl baudžiamosios atsakomybės už B.Bradausko viešą sovietinio genocido menkinimą.

Dėl to į prokurorus jau yra kreipęsis konservatorius Jonas Survila.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min