Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 23d. 08:00

Būrelių ribojimas sukėlė pykčio bangą: „Laukėme, kad neleis uždarose patalpose, o čia bum... toks smūgis“

Futbolo mokykla „Ataka“
Futbolo mokyklos "Ataka" nuotr. / Futbolo mokykla „Ataka“

Įsisiautėjant koronavirusui trečiadienį Vyriausybės paskelbti nauji apribojimai papiktino neformaliojo švietimo organizatorius. Tiek jie, tiek tėvai stebisi, jog kertama tokia jautri sritis – vaikų lavinimas, juolab kad sportuoti lauke dar yra tinkamos sąlygos, be to, ne visose savivaldybėse virusas pasklidęs vienodai, tai atskleidžia ir spalvinis regionų suskirstymas pagal sergamumą. Būrelių organizatoriai stebisi – barai, prekybos vietos veiks su apribojimais, o štai jiems ribojimų nelieka ir tiesiog užtrenkiamos durys.

Žinia apie naujus ribojimus, prasidėsiančius pirmadienį, spalio 26-ąją, sujudino būrelių organizatorius. Netruko pasisakyti Vaikų ir jaunimo neformaliojo ugdymo asociacija.

„Šiandienos Vyriausybės sprendimas sukrėtė neformaliojo švietimo organizatorius – nuo spalio 26 d. yra stabdomas visoje Lietuvoje neformalusis švietimas arba perkeliamas į nuotolinę veiklą!

Viešuose pranešimuose teigiama, kad nauji ribojimai veikloms (laisvalaikio, barų, prekybos vietų) taikomi su tam tikrais ribojimais. Tačiau vaikų neformaliajam švietimui be jokių išimčių taikomas ⛔️.

Ar šia sprendimas yra pagrįstas? Mūsų nuomone NE!

1️⃣ Neformaliajame švietime yra iš anksto nustatyti kontaktai, garantuojamas jų atsekamumas esant patvirtinam infekcijos atvejui. Kitiems paslaugų teikėjams (laisvalaikio praleidimo vietos, kavinės ir kt.) taikomas įpareigojimas rinkti klientų kontaktus.

2️⃣ Neformaliajame švietime iki šiol nebuvo nustatytų nevaldomų COVID-19 židinių. Organizacijos deda visas pastangas, kad būtų užtikrintas vaikų ir mokytojų/trenerių saugumas. Esant nustatytam teigiamam infekcijos atvejui, vykdo visus NVSC veiksmus ir taip užkerta kelią tolimesniam infekcijos plitimui.

3️⃣ Pradinių klasių mokiniai, ikimokyklinukai po rudens atostogų lapkričio 3 d. sugrįš į klases, bet ne į užklasines veiklas, o jų broliai ir sesės bus uždaryti namuose be galimybės bendrauti gyvai su mokytojais ir draugais bei užsiimti mėgstama veikla.

A.Mažūno nuotr./Vaikai
A.Mažūno nuotr./Vaikai

4️⃣ Pagal pateiktą naują ribojimų sąrašą, Lietuvos gyventojai toliau galės lankytis sporto varžybose, baruose ir kitose pasilinksminimo vietose, o Lietuvos vaikams užkertamas kelias sportuoti, ugdytis. Ar tai teisinga jų atžvilgiu?

5️⃣ Finansai. Paskutinis, bet labai svarbu. Vyriausybė nusprendė ribojimus taikyti nuo spalio 26 d. tam, kad įstaigos, UAB’ai spėtų pasirengti įgyvendinti naujus reikalavimus. O tuo tarpu NVŠ organizatoriai ruoštis nebeturi kam, jų veiklos STABDOMOS! Ir tai reiškia, kad, jei veiklų negali perkelti į nuotolines pamokas ar treniruotes, gali šiandien pradėti ruoštis darbuotojų atleidimui, patalpų pardavimui arba nuomos sutarčių nutraukimui. Ar Vyriausybė priimdama tokį sprendimą paskaičiavo, kiek kainuos valstybei išlaikyti naujus bedarbius, ar numatė kompensacijas NVŠ organizacijoms?

Kam tie žaidimai su spalvomis, geltona, žalia, raudona, jei iškart neformaliajam švietimui taikote raudoną kortelę? Griežtai nesutinkame su veiklų ribojimu NVŠ organizacijoms!!!“, – skelbė asociacija.

Po šia informacija socialiniuose tinkluose užvirė diskusija. Tėvai piktinosi, jog kertama jautriausia sritis, juolab, kad sportuoti lauke vaikai dar gali, o būti fiziškai aktyviems itin svarbu.

„Nesuprantu, kodėl neformalusis švietimas stabdomas visoje Lietuvoje. O kaip šalies suskirstymas į raudoną, geltoną ir žalią zonas? Šis skirstymas praranda prasmę, nes jeigu, pavyzdžiui, Alytus – žalia zona, nes nustatyti tik keli koronos atvejai, kodėl Alytaus vaikai turi likti be užklasinės veiklos?“, – klausia tėvai.

Numatė sportuoti lauke

Futbolo klubo „Gintaras“, veiklą vykdančio Palangoje ir Klaipėdoje, vadovas Marselis Balasanovas 15min teigė suprantantis, jog tam tikrų apribojimų imtis reikia, tačiau kodėl įvedamas visiškas draudimas, sako nesuvokiantis.

Laukėme, kad uždarys uždarose patalpose, nusiteikėm tam, o čia bum... toks smūgis.

„Matyčiau logikos uždrausti veiklas uždarose patalpose, bet uždrausti lauke... Lauke sportuoti dar įmanoma, visai žiemai išnuomojom futbolo aikštę, numatydami, kad taip gali atsitikti. Grupės nedidelės, po 15–16 vaikų. Lyginant su barais ir kitom organizacijom, kur leidžiama vykdyti veiklą, vaikai yra labai lengvai atsekami, turi telefonus, yra duomenys, tą grandinę lengva nustatyti. Kokia tikimybė lauke susirgti? Vaikai su pirštinėm, jokių bučiavimųsi nėra, logiškai sunku įsivaizduoti. Laukėme, kad uždarys uždarose patalpose, nusiteikėm tam, o čia bum... toks smūgis. Tėvai labai prieš suvaržymus, nes didžiulis smūgis vaikams, pavasarį vykdėm nuotoliniu būdu, bet vis tiek visai kitas efektas, nes ne visi turi butuose galimybes“, – kalbėjo treneris. Jam kilo klausimas, kodėl jis negali vesti treniruočių vaikams Palangoje, kuri nepatenka į Vyriausybės suskirstytą raudonąją zoną pagal sergamumą.

„Mano miestas ne raudonojoj zonoj, ar 12 vaikų negali lauke susitikt paspardyti kamuolio? Neapgalvoti sprendimai. Tuo metu gali vykti varžybos, ten gali rinktis žiūrovai ir tie patys vaikai gali nueiti, bet treniruotis negali“, – stebėjosi M.Balasanovas.

Septynerius metus dirbantis treneris pabrėžia, kad šiuolaikiniams vaikams judėjimas yra gyvybiškai svarbus, vaikai kenčia nuo nutukimų, antsvorio, koordinacijos sutrikimų. Svarbu, kad jie nesėdėtų namuose, o būtų aktyvūs.

„Mes ne prieš ribojimus, mes pasiruošę. Dezinfekciniai skysčiai yra, kamuoliai valomi, suprantam, bet toks spyris...“ – apgailestavo apie du šimtus vaikų ugdančio klubo vadovas.

Įžvelgia grėsmę

Raimundas Grigaliūnas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas, trečiadienį teigė, kad štai Klaipėdoje regione situacija per savaitę pasikeitė stipriai: dar neseniai per savaitę buvo fiksuojama tiek atvejų, kiek dabar per parą.

Maždaug ketvirtadalis atvejų nėra susiję su židiniais, atsekti pradinį šaltinį darosi sudėtinga.

„Pagrindiniai plitimo keliai – popamokinė veikla, įvairios treniruotės, varžybos, meno kolektyvų veikla, įvairūs susirinkimai“, – vardijo R.Grigaliūnas.

Mieste yra 27 židiniai, 20 jų susiję su ugdymo įstaigomis.

R.Grigaliūnas įžvelgia grėsmę popamokinėje veikloje, įvardindamas, kad trenerių judėjimas iš vieno miesto į kitą sukelia papildomų grėsmių. Štai Klaipėdoje koronavirusu susirgus krepšinio treneriui teko izoliuotis kelioms dešimtis vaikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

01:06
25:14
29:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min