Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvusių KGB agentų medžiotojai dar neišsivaikšto

Algimantas Urmonas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Algimantas Urmonas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nors buvusių sovietų saugumo bendradarbių paieškos jau eina į pabaigą, panaikinti vadinamosios Liustracijos komisijos neskubama. Ji turėtų dirbti „budėjimo režimu“.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nagrinėjo Liustracijos komisijos veiklos ataskaitą. Komitetui vadovaujantis konservatorius Arvydas Anušauskas atkreipė dėmesį, kad formaliai dešimtmetį veikianti komisija rimto darbo ėmėsi tik paskutiniaisiais metais.

Liustracijos komisijos duomenimis, iki 1999 metų 1589 žmonės prisipažino praeityje bendradarbiavę su sovietų saugumu. Komisija nuo 2005 metų iki dabar svarstė 449 asmenų, galėjusių bendradarbiauti su KGB, bylas, iš jų vien pernai išnagrinėtos 307 bylos. Komisija darbo metu buvo numačiusi paviešinti 57 slaptų sovietų saugumo bendradarbių pavardes, 20 asmenų Liustracijos komisijos sprendimus apskundė teismui, 12 atvejų teismai panaikino komisijos sprendimus.

„Manau, kad Liustracijos komisija pateisino savo buvimą. Pusė tūkstančio peržiūrėtų bylų nėra mažai“, – po posėdžio sakė A.Anušauskas. Jis pridūrė, kad nors archyvas nėra begalinis, ir jis jau kone visas yra iššniukštinėtas, Liustracijos komisijos kol kas naikinti nereikia. „Jeigu atsiras naujų duomenų, ji galės veikti toliau“, – pridūrė parlamentaras.

Liustracijos komisijai vadovaujantis Algimantas Urmonas, anksčiau ne kartą tvirtinęs, kad komisijos apskritai nebereikia, po posėdžio sakė, kad ji turėtų likti. „Ji galėtų būti kaip saugiklis, galėtų rinktis į posėdžius, pavyzdžiui, atradus ką nors archyvuose. Juk mes dirbame visuomeniniais pagrindais, valstybei tai nieko nekainuoja“, – pabrėžė jis. Šiuo metu teismuose vis dar sprendžiamos dviejų buvusiais KGB bendradarbiais komisijos pripažintų asmenų bylos.

A.Urmonas taip pat atkreipė dėmesį, kad negalima naikinti komisijos nepasibaigus bylinėjimuisi su jos sprendimus apskundusiais asmenimis.

Praėjusią savaitę pradėjus viešinti KGB dokumentus, buvo kilusi diskusija, ar bus paskelbtos maždaug 400 asmenų, kurių bendradarbiavimo su sovietų saugumu Liustracijos komisija neįrodė, nes pritrūko tai patvirtinančių duomenų, pavardės. Anot A.Anušausko, iš skelbiamų dokumentų bus išbrauktos tik apie praeities bendradarbiavimą su KGB prisipažinusių asmenų pavardės. Visos kitos dokumentuose išliks. „Pavyzdžiui, jeigu bus dokumentas su 20 asmenų pavardžių, išbraukti prisipažinusiųjų pavardes bus nesunku. Tačiau visos kitos bus paviešintos“, – pabrėžė politikas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min