Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 28d. 09:39 , Atnaujinta: 2021 rugsėjo 28d. 09:48

Buvusiuose nakvynės namuose jau gyvena apie 80 migrantų – 32 vaikai, 9 kūdikiai

Buvusiuose Vilniaus nakvynės namuose, anksčiau – globos namai „Atsigręžk į vaikus“, kuriasi migrantų šeimos. Jų ketinta perkelti apie 400, dabar jau kalbama apie arti 300 vietų. Vaikams žadama sudaryti sąlygas mokytis, taip pat – ir lietuvių kalbos, nors Lietuva neslepia, kad pagrindinis tikslas ir noras yra migrantus sugrąžinti į jų kilmės šalį.

Pastatas Naujininkuose pastaruoju metu glaudė nakvynės čia ateidavusius benamius. Tačiau pabaigus nakvynės namų rekonstrukciją A.Kojelavičiaus gatvėje, jie grįžo ten, o šis pastatas tapo ta vieta Vilniuje, kur gyvens nelegaliai Lietuvos sieną kirtę migrantai.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teigimu, tai vienintelė vieta sostinėje, kuri yra numatyta šiuo metu ir kurioje apsigyvens iš Baltarusijos sieną neteisėtai kirtę migrantai.

Dabar ši viena vadinasi Naujininkų pabėgėlių priėmimo centras.

Vaikai ir kūdikiai

Žadama, kad tiek čia, tiek Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje bus sudarytos sąlygos vaikams mokytis, užsiimti įvairia veikla.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, kad pirmieji migrantai į buvusius Vilniaus nakvynės namus pirmieji migrantai jau perkelti, čia atvyko apie 80 žmonių. Iš jų 32 vaikai ir 9 kūdikiai.

„Sąlygos yra pritaikytos gerai, yra tinkamai įrengti vonios kambariai, virtuvė, maistą migrantai gaminsis patys pagal savo poreikius, kaip yra ir Rukloje. Taip pat yra baigiamas įrengti medicinos punktas, kabinetas, kuriame du kartus per savaitę konsultuos gydytojai.

Bus pasirūpinta baziniais poreikiais. Kaip ir Rukloje, turėsime komandą socialinių darbuotojų, čia dirba apie 17 žmonių, kurie nustatys pagrindinius poreikius ir žmonėms tie poreikiai bus užtikrinti ir garantuoti“, – šalia naujosios migrantų stovyklos kalbėjo M.Navickienė.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje

Kaip patikslino Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), pirmadienį centre apgyvendinti 83 migrantai, iš jų 38 vaikai ir viena moteris su negalia.

Didžioji dalis Naujininkuose apsigyvenusių migrantų (73) yra irakiečiai, taip pat 5 sirai ir 5 afganistaniečiai. Migrantai į Vilnių atvyko iš Medininkų modulinių namelių (63) ir Kazitiškio Ignalinos rajone (20). Planuojama, kad per spalio mėnesį Naujininkuose bus apgyvendinta dar apie 200 migrantų.

Didžioji dalis Naujininkuose apsigyvenusių migrantų (73) yra irakiečiai, taip pat 5 sirai ir 5 afganistaniečiai.

Vaikai jau netrukus, nuo spalio 4 d., galės lankyti mokyklą, bus mokomi ir lietuvių kalbos. Paklausta, kodėl migrantai bus mokomi lietuvių kalbos, jeigu vis dėlto siekiama juos išsiųsti atgal į kilmės šalis, ministrė teigė, kad tai komentuoti turėtų Švietimo ministerija. Tačiau esą šiuo metu žmonės yra Lietuvoje.

Anot ministrės, su nevyriausybinėmis organizacijomis vyksta pokalbiai dėl suaugusiųjų užimtumo.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje

Veiks parduotuvė

Anot ministrės, migrantai patys gamins maistą, maisto atsargomis pasirūpino kol kas „Maisto bankas“, tačiau jau netrukus, spalio 4 d., bus atidaryta parduotuvė, kurioje galės žmonės patys įsigyti sau produktų.

Daugiausia iš Medininkų modulinių namelių – grupės su vaikais, ypatingai su kūdikiais, nes su kūdikiais gyventi moduliniuose nameliuose nėra taip patogu.

Migrantų maitinimui bus skiriama kasdien po 2,5 euro kiekvienam – per mėnesį išmoka sieks 77 eurus.

„Trečias aukštas apgyvendintas, kiti tvarkomi, ketiname apie 200 žmonių čia dar atkelti. Daugiausia iš Medininkų modulinių namelių – pagal pažeidžiamumą, būtent grupės su vaikais, ypatingai su kūdikiais, nes su kūdikiais gyventi moduliniuose nameliuose nėra taip patogu. Tai siekiame, kad mažiausius vaikus auginantys žmonės gyventų pastate“, – kalbėjo M.Navickienė.

Pabėgėlių priėmimo centre Naujininkuose įrengtas medicinos kabinetas. Su Antakalnio poliklinika sutarta, kad kabinete dvi dienas per savaitę dirbs gydytojas ir slaugytojas. Medikamentų paketą atsiveš medikai, o reikiamus vaistus pagal poreikį nupirks Pabėgėlių priėmimo centro darbuotojai.

Tikina, kad apsauga tinkama

Ministrė tikina, kad stovyklavietės apsauga užtikrinama, į aplinkinių gyventojų poreikius atsižvelgta.

„Visą parą Pabėgėlių priėmimo centro teritoriją saugos policijos pareigūnai. Taip pat bus sustiprintas policijos patruliavimas aplinkinėse gatvėse. Šiuo metu yra paskelbtas saugos tarnybos paslaugų pirkimas. Jam įvykus, maždaug nuo spalio vidurio objekto saugą perims saugos tarnyba.

Migrantų stovyklos teritorijoje bus įrengiamas teritorijos apšvietimas. Teritorija ir jos prieigos bus stebimos vaizdo stebėjimo kameromis“, – taip apie stovyklos apsaugą teigia SADM.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Pabėgėlių priėmimo centras Vilniuje

Kol kas, anot M.Navickienės, užtenka numatytų dviejų vietų pažeidžiamoms migrantų grupėms – šeimoms su vaikais, tai Rukloje ir Vilniuje. Daugiau esą kol kas nereikia, tačiau valstybė esą turi turto įvairiose vietose, bet pokalbiai nevyksta.

Šiltų drabužių yra, jei reiks dar – pirks

Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė teigė, kad trečiasis pastato aukštas buvo įrengtas, tad investuoti čia nereikėjo. Dėl kitų aukštų įrengimo dar skaičiavimai dar vyksta, sudaromos sąmatos. Ir bus skelbiamas viešasis pirkimas dėl įrengimo.

Nuo kitos savaitės lietuvių kalbos pradės mokytis 16 mokyklinio amžiaus vaikų. Jų mokymu rūpinsis Vilniaus lietuvių namai. Taip pat derinama, kad vaikai turėtų ir kitokios veiklos – dailės, sporto užsiėmimų.

Ji taip pat teigė, kad jau paruošta šiltų drabužių, avalynės, dalį to suaukojo bendruomenė, kuri atsiliepė į prašymus. Tačiau esą jeigu reikės, pasirašyta ir sutartis, jų bus nupirkta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

01:15
05:25
01:01

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min