Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 29d. 07:19

Čekiškas detektyvas

Piketas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Piketas

Ar tikrai Lazdynuose neseniai pastatyta ir gyventojams absoliutų ekologiškumą garantavusi UAB „Senovė“ visus metus nuodijo aplinką? Perreguliavo prietaisus taip, kad šie nerodytų oro taršos, ir kontroliuojančios įstaigos nieko nepastebėjo? O gal tokie kaltinimai – tik verslo partnerių, besibylinėjančių su „Senove“ teismuose, kerštas, kuriuo siekiama sužlugdyti įmonę?

2006 metų birželį pradėjusi veikti Medicinos atliekų deginimo aikštelė vadinta moderniausia Baltijos šalyse. Projekto iniciatoriai – Vilniaus miesto savivaldybė ir Sveikatos apsaugos bei Aplinkos ministerijos. Medicinos atliekų priėmimo ir šalinimo aikštelę įrengė ir eksploatuoja savivaldybės skelbtą konkursą laimėjęs uždarųjų akcinių bendrovių „Senovė“ ir „Dormeka“ konsorciumas. Savivaldybė suteikė šiai aikštelei žemės sklypą, o konsorciumas investavo apie 9 mln. litų. Sutartis dėl jos eksploatavimo sudaryta 25 metų laikotarpiui. Už teisę vykdyti veiklą konsorciumas įsipareigojo kasmet savivaldybei mokėti 150 tūkst. litų mokestį. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose per metus susikaupia apie 1300 tonų kietų ir skystų medicinos atliekų. Aikštelės pajėgumas leidžia jų sudeginti iki 2000 tonų, o tai visiškai patenkina visos šalies sveikatos priežiūros įstaigų poreikius. Įmonėje sumontuota iš Čekijos firmos S.M.S. CZ įsigyta Europos Sąjungos standartus atitinkanti įranga.

„Vilniuje įrengta moderni medicinos atliekų šalinimo aikštelė – vienas pažangiausių aplinkos apsaugos sprendimų, derančių civilizuotam ir moderniam miestui. Tai dar vienas sėkmingas projektas, įgyvendintas sostinėje viešos ir privačios partnerystės principu“, – naujo objekto atidarymo proga pareiškė tuometis Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Aplinkos ministerija patvirtino, kad UAB „Senovė“ naudojama automatinė į aplinkos orą išmetamų teršalų monitoringo sistema yra metrologiškai įteisinta.

Laiškas iš Čekijos

O šių metų kovą Lazdynų bendruomenės atstovą Tomą Andrijauską faksu pasiekė raštas rusų kalba iš Čekijos firmos S.M.S. CZ. Jį pasirašė įmonės technikos direktorius Petras Jirsa.

„2009-ųjų vasarį gavę duomenis apie įmonės į atmosferą išmetamus teršalus nuo 2008 metų sausio 1 iki 2008 metų gruodžio 31 dienos nustatėme, kad leistinos emisijos normos viršytos, taigi į atmosferą patenkančių teršalų koncentracija buvo didesnė, – teigiama rašte. – Mūsų darbuotojai aptiko trūkumų eksploatuojant technologinius įrenginius, o tai prieštarauja eksploatacijos taisyklėms. Visų pirma naudojamas nesuderintas ir nepatvirtintas natrio dvideginio sorbentas, kurio cheminė ir fizinė sudėtis neatitinka projektinių parametrų.“

Technologinę įrangą pristačiusios ir sumontavusios čekų įmonės atstovo rašte nurodomi ir kiti trūkumai: eksploatuojant įrangą nenaudojama aktyvioji anglis, skirta sunkiųjų metalų kiekiui sumažinti, technologinės grandinės paskutiniame etape esantis filtras neužpildytas absorbuojančia medžiaga, todėl visiškai nedaro įtakos teršalų kiekiui. P.Jirsa piktinosi, kad įmonėje vyksta neleistinos manipuliacijos su kalibruotais ir užplombuotais prietaisais, fiksuojančiais kenksmingas medžiagas, jie neva savavališkai suderinti taip, kad nerodytų, jog teršalų kiekis viršija leistiną normą.

Rašto pabaigoje P.Jirsa konstatavo, kad tai, kaip „Senovė“ naudojasi įranga, prieštarauja eksploatacijos taisyklėms. Prie laiško pridėti skaičiai tarsi patvirtino, jog kai kurių kenksmingų medžiagų kiekis net kelis tūkstančius kartų viršijo leistiną normą.

Lazdynų sritis

Iš Čekijos faksu atsiųsta rašto kopija į LŽ pateko prieš tris savaites, tačiau per tą laiką Lietuvos taip ir nepasiekė šio laiško originalas.

Čekai, neva sunerimę dėl netinkamos jų technologinės įrangos eksploatavimo, kažkodėl apie tai neinformavo nei Vilniaus miesto savivaldybės, nei Aplinkos ministerijos. Net UAB „Senovė“ negavo laiško. Apie kenksmingas medžiagas informuota tik Lazdynų bendruomenė, kuri yra visuomeninė organizacija, neturinti teisės kontroliuoti netoliese veikiančios įmonės ar kaip kitaip daryti įtaką jos darbui. Gal čekas, adresavęs laišką „Lazdynų srities patikėtiniui Tomui Andrijauskui“, mano, jog „Lazdynų sritis“ yra aukštesnė instancija už savivaldybę ir sugebės imtis priemonių prieš netinkamai dirbančią įmonę?

LŽ nusiuntė S.M.S. CZ užklausą, ar Lazdynų bendruomenės gautas raštas yra oficiali firmos pozicija, ar apie pažeidimus informuota Vilniaus savivaldybė ir Lietuvos aplinkos ministerija, tačiau atsakymo iš čekų negavo.

Sutapimas ar ne, bet kaip tik tuo metu, kai Vilnių pasiekė S.M.S. CZ laiškas, iš darbo buvo atleistas Darius Jakiūnas, UAB „Senovė“ medicininių atliekų deginimo baro vadovas. Kalbinamas telefonu jis tikino nieko negirdėjęs apie laišką iš Čekijos ir visiškai nenorėjo atskleisti, kodėl neteko darbo.

T.Andrijauskas, Lazdynų bendruomenės atstovas, laukdamas, kol iš Čekijos ateis rašto originalas, jau susitiko su „Senovės“ direktoriumi Audriumi Kolka, laiško kopiją perdavė Seimo nariui Jonui Šimėnui, o netrukus ketina kartu su „Mokslo parko“ specialistais patyrinėti medicinos atliekų deginimo baro veiklą. „Senovės“ direktorius tam neprieštarauja, žada įsileisti specialistus ir visuomenininkus į įmonę.

„Deginant medicinos atliekas nėra nei dūmų, nei miglos, nejaučiama kvapo, – pasakojo T.Andrijauskas. – Tačiau Jočionių gyventojai sakė, jog rūgštys suėda skalbinius, jeigu palieka juos nakčiai lauke. Prieduose prie laiško nurodyta, kad atmosfera teršiama chloro ir druskos rūgštimis, kurios keliolika tūkstančių kartų viršija leistiną normą. Bendravome su „Senovės“ direktoriumi A.Kolka. Jis teigė, jog šie duomenys paimti iš kompiuterio, kuris prijungtas prie čekų daviklio. O šis buvo „nusimušęs“, todėl rodė klaidingas emisijas. Pasak A.Kolkos, atvykę aplinkosaugininkai su savo laboratorija padarė tyrimus pačiame kamine, bet pažeidimų nerado. P.Jirsos laiške rašoma, kad „Senovė“ nenaudoja absorbento sunkiesiems metalams sulaikyti, o A.Kolka paaiškino, jog įmonė nedegino atliekų, kurios turėtų sunkiųjų metalų, todėl tokio filtro ir nereikia.“

Keršto auka?

„Puolimą patiriame jau antrą kartą – 2008 metų pradžioje mus tikrino bent keturios laboratorijos iš karto, – pasakojo „Senovės“ direktorius A.Kolka. – Įrodėme, kad tai buvo ne tarša, o prietaiso klaida. Tas prietaisas, net kai nedeginame atliekų, vis vien rodo, jog yra blogai. Prašėme gamintojų jį sukalibruoti, bet čekai to nepadarė. Tuomet pasisamdėme bendrovę „Ekomatik“. Ši susisiekė su prietaiso gamintoju ir jis buvo iš naujo sukalibruotas taip, kad rodytų teisingai.“

Pasak A.Kolkos, „Senovė“ su S.M.S. CZ sprendžia ginčą teisme. Be to, ji bylinėjasi ir su buvusia partnere UAB „Dormeka“, kuri neseniai bankrutavo. „Tendencingai pateikiama informacija – tarsi spaudimas mums. Gal taip siekiama, kad padarytume nuolaidų ir nekovotume dėl savo interesų?“ – spėliojo A.Kolka.

Teršalų rasta

Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyrius informavo LŽ, kad Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Vilniaus miesto agentūros pareigūnai 2008 ir 2009 metais atliko trylika UAB „Senovė“ medicinos atliekų deginimo įrangos patikrinimų, o Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus darbuotojai – trylika į aplinką išmetamų teršalų laboratorinės kontrolės patikrinimų. Dviem atvejais nustatyti momentiniai normatyvų viršijimai, už tai skirtos 8 administracinės baudos įmonės atsakingiems darbuotojams. „Senovei“ buvo surašyti privalomieji nurodymai pašalinti trūkumus, jie įvykdyti.

Pasak A.Kolkos, „Senovė“ su S.M.S. CZ sprendžia ginčą teisme. Be to, ji bylinėjasi ir su buvusia partnere UAB „Dormeka“, kuri neseniai bankrutavo.

Į aplinką išmetamų teršalų laboratorinius matavimus 2008-aisiais atliko UAB „Ekometrija“ ir Čekijoje akredituota laboratorija „Ekologicke Centrum spol. Sr“. Jos turi teisę daryti į aplinką išmetamų teršalų matavimus ir tyrimus. Aplinkos ministerija patvirtino, kad UAB „Senovė“ naudojama automatinė į aplinkos orą išmetamų teršalų monitoringo sistema yra metrologiškai įteisinta.

Laiško paieškos

„Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas nėra gavęs 2009 metų kovo 27 dienos rašto iš Čekijos įmonės S.M.S. CZ, – LŽ informavo Aplinkos ministerija. – Vilniaus miesto agentūra žodžiu paprašė UAB „Senovė“ pateikti informaciją dėl šio rašto. Bendrovės atstovai informavo, kad susisiekė su Čekijos įmonės S.M.S. CZ atstovais, bet šie paneigė, jog rašė laišką, adresuotą T.Andrijauskui.“

Trūkumus medicinos atliekų deginimo aikštelėje aprašiusio laiško autoriaus P.Jirsos ieškojo ne tik UAB „Senovė“. Gavęs laiško kopiją iš T.Andrijausko, sunerimo ir Seimo narys, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas.

„Skambinau į Čekiją laiško autoriui, klausiau, ar tiesa, kas parašyta. Jis pasakė, kad tiesa, – pasakojo J.Šimėnas. – O kaip toliau vertinti, nežinau. Buvau susitikęs su visuomenės atstovais. Kilo mintis iš viso uždaryti tą įmonę, kol bus išsiaiškinta, kur tiesa, o kur netiesa. Galiausiai sutarėme, jog artimiausiu metu pasikviesime tą čekų įmonės atstovą atvažiuoti į Lietuvą. Kad jis viską paaiškintų.“

O kol P.Jirsa neatvažiavo, medicinos atliekų deginimo aikštelė dirba toliau ir degina tonas panaudotų medicinos įrankių, kūno dalių, netinkamų vartoti vaistų. Negi Lietuvos institucijos pačios nesugeba nustatyti, ar teršia įmonė aplinką, ar jos prietaisai rodo tikrąją kenksmingų medžiagų emisiją? Ar tik čekai gali pasakyti mums tiesą?

„Lietuvos žinios“
Temos: 2 Atliekos Lazdynai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Nauji požeminiai konteineriai Vilniuje: bus patogu ar drums gyventojų ramybę?

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Aktualu

Orai.lt: darganą papildys vėtra

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

Aktualu

V.Ušackas: pralošus pirminius partijos rinkimus vargu, ar galima laimėti nacionalinius

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Sportas

„The Best“: C.Ronaldo nukarūnuotas – geriausiu metų futbolininku tapo L.Modričius

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Gyvenimas

„Christian Dior“ įspūdingu šou su baleto šokėjais pradėjo Paryžiaus mados savaitę

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Aktualu

Parlamentarai apsispręs dėl naujo parlamentinio tyrimo

Verslas

Daugiabučių gyventojų abejones keičia konkretūs renovacijos klausimai

Infografikas

Kiek žingsnių per dieną nueinate?

Naujienos

Aktualu

Nauji požeminiai konteineriai Vilniuje: bus patogu ar drums gyventojų ramybę?

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Aktualu

Orai.lt: darganą papildys vėtra

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Aktualu

Kremliaus kritikui A.Navalnui skirta dar 20 parų arešto

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

Aktualu

V.Ušackas: pralošus pirminius partijos rinkimus vargu, ar galima laimėti nacionalinius

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Sportas

„The Best“: C.Ronaldo nukarūnuotas – geriausiu metų futbolininku tapo L.Modričius

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Gyvenimas

„Christian Dior“ įspūdingu šou su baleto šokėjais pradėjo Paryžiaus mados savaitę

Aktualu

Parlamentarai apsispręs dėl naujo parlamentinio tyrimo

Verslas

Daugiabučių gyventojų abejones keičia konkretūs renovacijos klausimai

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min