Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 15d. 06:33

Centro parduotuves siaubia ilgapirščiai

ors didžiuosiuose prekybos centruose įtaisyta galybė vaizdo stebėjimo kamerų, apsaugininkai nuolat sučiumpa vagišių.
Eriko Ovčarenko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / ors didžiuosiuose prekybos centruose įtaisyta galybė vaizdo stebėjimo kamerų, apsaugininkai nuolat sučiumpa vagišių.

Kauno centre įsikūrusių nedidelių parduotuvių darbuotojai vis dažniau priversti dirbti ne tik savo tiesioginį darbą, bet ir imtis apsaugininkų bei seklių vaidmens. Tik nuo jų akylumo dažnai priklauso, nukentės parduotuvė nuo ilgapirščių ar ne.

Centro policijos nuovados viršininkas Raimondas Zinkevičius „15min“ pasakojo, kad ilgapirščiai darbuojasi visame mieste, tačiau į miesto centrą suplaukia didžiausias žmonių srautas, susidaro grūstys ir taip tampa lengviau darbuotis vagims. Ilgapirščiai užsuka į pačias įvairiausias parduotuves – pradedant knygynais, baigiant pigių buities daiktų krautuvėmis.

„Į centrą traukia įvairaus plauko ilgapirščiai iš viso Kauno. Kai kurie jų bausti jau 20-30 kartų, tačiau vagia ir toliau. Anksčiau įstatymai už smulkią vagystę numatė baudą iki 1 MGL (130 Lt) – prekių už kelis šimtus litų kasdien parduodantiems nusikaltėliams tai nebuvo daug. Dabar sankcijos šiek tiek pasikeitė, dėjome visas pastangas, kad bausmė sugriežtėtų, atsirastų ir areštas“, – pasakojo R.Zinkevičius. Dabar net ir pavogus prekę už 5 Lt, skiriama bauda, siekianti nuo 300 iki 700 Lt arba administracinis areštas nuo 10 iki 30 parų. Tačiau, anot R.Zinkevičiaus, kažkodėl teismai piktybinių vagišių vis dar nesiryžta bausti areštu.

„Peržiūrėję duomenų bazę matome, kad net 20-30 kartų bausti asmenys areštu ir toliau nebaudžiami, tad sėkmingai vagia toliau ir iš to pragyvena. Todėl inicijavome skundus, kodėl tokiems prasikaltėliams neskirtas areštas, nors jie jau gausybę kartų bausti už smulkias vagystes“, – aiškino R.Zinkevičius.

Pareigūnas prasitarė žinąs, kad pavogtas prekes vagišiai realizuoja tiesiog gatvėje, o kartais net dirba pagal užsakymus. „Tačiau pirkdami vogtas prekes žmonės turėtų pagalvoti apie tas pardavėjas, nuo kurių algų yra nuskaičiuojami ilgapirščių padaryti nuostoliai. Juk žmonės tokiu būdu nukenčia“, – aiškino R.Zinkevičius.

Vagia vertingas knygas

„15min“ kalbinta knygyno „Humanitas“ vedėja Žaneta Ivanauskaitė teigė, kad knygas vagia ir asocialūs asmenys, ir iš pažiūros pasiturintys miestiečiai. „Šiame knygyne dirbu penkerius metus. Juokaudama jau sakau, kad visi žmonės yra vagys. Tiksliau – bet kuris žmogus yra potencialus vagis. Senamiestyje apstu tokių, kurie nori išgerti, parūkyti, pavartoti narkotikų. Pinigų tam greičiausiai gauna čia pat pavogę ir vos ne kitoje gatvės pusėje pardavę daiktus. Kiti vagys – profesionalai, jie ateina su užsakymais, žino ko nori. Labai dažnai jie būna dailiai apsirengę, su
geru laikrodžiu ant rankos, kostiumu, žodžiu, jie sudaro verslo klasės žmogaus įvaizdį. Tačiau vėliau dingsta labai vertingos knygos. Iš pradžių jie būna mandagūs, žeria komplimentus, tačiau vėliau, sučiupus, pasipila grasinimai susidoroti“, – pasakojo Ž.Ivanauskaitė.

Būna, kad vienoje gatvės pusėje pavagiama, kitoje parduodama. Prekyba vyksta čia pat vietoje. Tikino Ž.Ivanauskaitė.

Anot pašnekovės, vagia ir moksleiviai, prabangius kailinius vilkinčios moterys, šeimos, atkeliavusios su vaikais. „Kartą buvo atvejis, kai iš mūsų pavogė knygą, o kaimyninėje parduotuvėje – daug žaislų. Sučiuptas vagis pats skambino policijai ir ragino greičiau atvažiuoti, nes neva gaišinamas brangus jo laikas“, – prisiminė knygyno vedėja. Iš knygyno dažniausiai vagiamos enciklopedijos, vaikiška literatūra, žinynai, fotoalbumai. Tokias knygas lengva parduoti.

„Siūlo ir man pirkti vogtas prekes, bet aš niekada to nedarau. Būna, kad vienoje gatvės pusėje pavagiama, kitoje parduodama. Prekyba vyksta čia pat vietoje“, – sakė Ž.Ivanauskaitė pridūrusi, kad knygynas dėl ilgapirščių patiria nemenkus nuostolius.

Darbuojasi pagal sistemą

Senamiestyje įsikūrusios „C&D Style“ parduotuvės vadybininkė Miglė Nemurė pasakojo, kad jai buvo baugu pradėti dirbti Senamiestyje. „Būdavo sunku susekti vagis, kurie vogdavo labai profesionaliai. Jie „gaudo“ tokius momentus, kai parduotuvėse daug žmonių. Kaip stebukladariai pradangina daiktus, darbuojasi net po tris: vienas užkalbina, neva labai viskuo domisi, o bendrininkai tuo tarpu šluoja lentynas. Būna, kad įeina, pasiima, kas arčiausiai durų ir pasprunka. Didžiausias vagių pridarytas nuostolis per dieną siekė apie 400 Lt“, – pasakojo M.Nemurė.

Moteris yra kreipusis į policiją, kartą net pavyko atpažinti nusikaltėlį, tačiau iš to mažai naudos. Nuostolių kol kas išieškoti nepavyko, nes vagišius niekur nedirbantis, turto taip pat neturintis.

Priversti atidžiai stebėti

Parduotuvės „Skiaučių menė“, kurioje prekiaujama suvenyrais ir drabužiais savininkė Rita Mikšienė pasakojo, kad jos parduotuvėje visi pirkėjai įdėmiai stebimi. „Kartais klientai piktinasi, kad per daug įdėmiai juos stebime. Bet mes patiriame nemažus nuostolius, tad esame priversti kažko imtis. Jei įeina įtartinas asmuo, net prilimpame prie jo. Vagys sugebėjo net kilimėlį nuo mūsų durų pavogti. Jis kainavo 80 Lt, gal kažkam pardavė už 10 Lt“, – pasakojo R.Mikšienė.

Tiesa, panašu, kad vagys yra pasirinkę parduotuves, kuriose verta darbuotis. Pavyzdžiui, senamiestyje veikiančios parduotuvės „Arbatos rojus“ pardavėja Laimutė Švelnienė sakė, kad nors dažnai girdinti apie nuo ilgapirščių nukentėjusius kaimyninių parduotuvių darbuotojus, ji vagišių antplūdžio nejaučianti. „Pas mus vagys lankosi, bet ne dažnai. Gal todėl, kad dauguma prekių už prekystalio. Kuriozinė situacija įvyko vasarą, kai ilgapirštis čiupo nuo prekystalio apie 700 g arbatos talpinantį indą ir spruko pro parduotuvės duris. Bet tuomet veikė mūsų lauko kavinė. Klientai reagavo į mano šūksnius ir vagį sučiupo“, – sėkmingai pasibaigusią vagies gaudymo „operaciją“ prisiminė L.Švelnienė.

Temos: 1 Senamiestis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min