Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Černobylio AE avarijos likvidavimo darbuose dirbusiems žmonėms kompensacijas nuo kitų metų mokės „Sodros“ skyriai“

Černobylio reaktorius
„Scanpix“ nuotr. / Černobylio reaktorius
Šaltinis: 15min
0
A A

Ministrų kabinetas pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko siūlymui, kad nuo 2012 m. vienkartines kompensacijas žmonėms, patyrusiems žalą likviduojant Černobylio AE avarijos padarinius, skirtų ir mokėtų „Sodros“ teritoriniai skyriai. Šiuo metu tai daro savivaldybės.

Ministro teigimu, tokie pokyčiai bus naudingi, nes pagreitins minėtos paramos skyrimą žmonėms, nukentėjusiems likviduojant Černobylio AE avarijos padarinius. Nuo kitų metų pradžios jie šias vienkartines kompensacijas galės gauti kur kas greičiau, nei dabar, kadangi bus išvengiama klaidų ir netikslumų, kurie pasitaikydavo iki šiol, neturint galimybių remtis bendra duomenų baze.

Perėjus prie naujovių, tokių problemų bus išvengta, nes informaciją ir duomenis, įrodančius santuokos ar giminystės ryšį, „Sodra“ galės rasti pati, tad nebereikės papildomai pateikti tų dokumentų, kurie yra Gyventojų registre. Tai padaryti reikėtų tik tuo atveju, jei minėtų duomenų nebūtų šiame registre. 

Remiantis Ministrų kabineto patvirtintu nutarimu, savivaldybės yra įpareigojamos iki šių metų gruodžio „Sodrai“ pateikti duomenis apie 1992–2011 metais jau išmokėtas kompensacijas.

Minimos vienkartinės kompensacijos černobyliečiams iš kitų išsiskiria tuo, kad tam pačiam dalyviui gali būti skiriamos ne vieną kartą, o kiekvieną kartą, kai pablogėja sveikata ar mirties atveju. Kasmet minėtą paramą gauna apie 180 žmonių, dalyvavusių likviduojant Černobylio AE ir patyrusių žalą šio pavojingo darbo metu.

Dalyviams, kuriems nustatytas susirgimas, išmokama 2880 Lt kompensacija. Dalyviams, pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais, išmokamos kompensacijos:

– netekusiems 75-100 proc. darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. – I gr.) – 7200 Lt;

– netekusiems 60-70 proc. darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. – II gr.) – 5760 Lt;

– netekusiems 45-55 proc. darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. – III gr.) – 4320 Lt.

Kiekvieną kartą, kai pablogėja sveikata, mokamas skirtumas tarp nustatyto kompensacijos dydžio ir anksčiau išmokėto dydžio. Mirus dalyviui, kompensacija (14 400 Lt) išmokama jo šeimos nariams – tėvams, sutuoktiniui ir vaikams, suma dalijama lygiomis dalimis. Jeigu dalyviui pačiam buvo išmokėta atitinkamo dydžio kompensacija, jam mirus irgi mokamas skirtumas.

Nuo 1992 m. kompensacijoms iš valstybės biudžeto skirta apie 10 mln. litų. Kompensacijos skiriamos tiek dirbusiems 30 km elektrinės zonoje, tiek Slavutičiaus miesto, kuris yra už 45 km nuo epicentro, statyboje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min