Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Česlovas Juršėnas: balsuotojai už kitus parlamentarus vadinami pianistais

Česlovas Juršėnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Česlovas Juršėnas
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujo Seimo Statuto rengėjai siūlo nubraukti 10 proc. algos už kiekvieną parlamentaro praleistą posėdį. Už balsavimą vietoj kito parlamentaro rekomenduojama nupjauti penktadalį algos. Tačiau kalbėdami apie piniginių bausmių griežtinimą Statuto tobulintojai siūlo švelninti bausmes už prasižengimus leidžiant parlamentinei veiklai skirtus pinigus.

Statutą, kuris reglamentuoja parlamento darbą, iš viso sudaro 8 dalys. Naują šio dokumento redakciją rengianti darbo grupė paruošė pirmųjų dviejų dalių pertvarkos projektą. Anot pasiūlymus pristačiusio darbo grupės vadovo Česlovo Juršėno, pasaulyje parlamentarai, balsuojantys už kitus kolegas, vadinami pianistais. „Kai kuriose šalyse jie vadinami pianistais, nes eina ir spaudžia visus mygtukus iš eilės“,  – kalbėjo humoro jausmu garsėjantis socialdemokratas.

Ilgiausiai Seime dirbantis parlamentaras pripažino, kad balsavimas už kitus parlamentarus tautos atstovybėje paplitęs nuo „pačios pradžios“. Esą kai kuriuos tai pamėgusius Seimo narius kitiems parlamentarams ar visuomenei pavyksta perauklėti, tačiau į nesąžiningą balsavimą įninka ir naujai išrinkti Seimo nariai.

Piniginės sankcijos

Naujosios Seimo redakcijos projekte siūloma, kad Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam Seimo posėdžiuose, kuriuose iš anksto buvo numatytas balsavimas dėl teisės aktų priėmimo, Seimo komiteto posėdžiuose, to mėnesio atlyginimas mažinamas 10 proc. už kiekvieną praleistą posėdį. Ši suma išskaitoma iš artimiausio mėnesio atlyginimo.

Šiuo metu Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam daugiau kaip pusėje posėdžių, kuriuose iš anksto buvo numatytas ir numatytu laiku įvyko balsavimas dėl teisės aktų priėmimo, to mėnesio atlyginimas mažinamas vienu trečdaliu.

Ilgiausiai Seime dirbantis parlamentaras Č,Juršėnas pripažino, kad balsavimas už kitus parlamentarus tautos atstovybėje paplitęs nuo „pačios pradžios“.Seimo nariui už kiekvieną nesąžiningą balsavimą atitinkamo mėnesio atlyginimas mažinamas vienu penktadaliu. Remiantis Etikos ir procedūrų komisijos išvadomis, atlyginimas sumažinamas Seimo valdybos sprendimu. Suma, kuria sumažinamas Seimo nario atlyginimas, išskaitoma iš Seimo nario artimiausio mėnesio atlyginimo ne ginčo tvarka.“

Dabartinis Seimo Statutas taip pat netoleruoja balsavimo vienasmeniškumo pažeidimų, tačiau sankcijų tai dariusiems politikams dažniausiai pavyksta išvengti. Dėl balsavimo už kitą Seimo narį jis  gali būti nubaustas kaip už didžiausia piktybinį, sąmoningą bei pasikartojantį Statuto nuostatų pažeidimą taikoma bauda – 30 proc. mažesnis mėnesinis parlamentaro atlyginimas arba Seimo Etikos ir procedūrų komisijos konstatavimas, kad elgtasi netinkamai.

Seimas yra pradėjęs apkaltos procesą Seimo Krikščionių frakcijos nariams Linui Karaliui ir Aleksandrui Sacharukui. Pirmajam netekti Seimo mandato gresia už tai, kad nieko oficialiai neinformavęs be pateisinamos priežasties sausį praleido Seimo plenarinius ir komiteto posėdžius. Tuo tarpu A.Sacharukas Seimo plenariniuose posėdžiuose balsavo už L.Karalių jo parlamentaro kortele.

Nori palikti landą?

Tiesa, Seimo Statuto reikalavimus siūloma švelninti tiems parlamentarams, kurie piktnaudžiaus parlamentinei veiklai skiriamomis lėšomis.

Darbo grupės teikiamoje redakcijoje siūloma nustatyti, kad tuo atveju, jei Seimo narys lėšas, skirtas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, naudoja ne pagal paskirtį, ši suma būtų išskaitoma iš artimiausio mėnesio lėšų, skirtų parlamentinei veiklai. Šiuo metu parlamentines išlaidas ne pagal paskirtį išleidęs Seimo narys turi kompensuoti jas iš savo atlyginimo arba asmeninių lėšų. Taigi patvirtinus naują Statutą, jis neberizikuotų prarasti dalies algos.

Žurnalistų paklaustas, ką mano šiuo klausimu, Č.Juršėnas atsakė: „Nematau čia jokios problemos, čia galima ir taip, ir taip daryti.“ Pasak jo, darbo grupė mano, kad logiška, jog Seimo narys turėtų neteikti tos pačios rūšies išmokų, kurias netinkamai panaudojo. Socialdemokratas kalbėjo nematąs čia landos piktnaudžiauti. „Koks čia piktnaudžiavimas? Vis tiek lieka mažiau pinigų. O bus taip, kaip nuspręs Seimas“, – kalbėjo politikas. „Tai yra darbo grupės pateiktas variantas, dar bus daug diskusijų", – komentuodama minėtą nuostatą žurnalistams sakė Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Po pateikimo naujai dviejų dalių Seimo Statuto redakcijai pritarė 66 Seimo nariai, prieš pasisakė  vienintelė Donalda Meiželytė-Svilienė, susilaikė 22 parlamentarai. Dabar redakciją svarstys komitetai, po to ji grįš į Seimo posėdžių salę. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min