Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 16d. 14:36

D.Grybauskaitė: NATO turi perkelti karines vadavietes arčiau rytinių Aljanso sienų

Susitikimo akimirka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Susitikimo akimirka

NATO turi perkelti karines vadavietes arčiau rytinių Aljanso sienų, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį susitikusi su vyriausiuoju NATO pajėgų Europoje vadu Curtisu M.Scaparrotti.

„Šalies vadovės teigimu, keičiantis geopolitinei dinamikai NATO yra per lėtas, todėl reikalingi pokyčiai tiek reformuojant ir spartinant sprendimų priėmimą, tiek perkeliant karines vadavietes arčiau rytinių Aljanso sienų“, – rašoma Prezidentūros pranešime.

„Pasak prezidentės, šiuo metu NATO vadovaujančios struktūros ir karinės pajėgos yra vis dar išdėstytos pagal Šaltojo karo laikų logiką – Europos Vakaruose ir Pietuose. Šiandien stiprėjant Rusijos grėsmei būtina Aljanso pajėgas perdislokuoti į rytinį flangą“, – teigiama jame.

Prezidentė teigė, kad Baltijos šalims taip pat reikalinga regioninė oro gynyba ir priemonės, kurios užkirstų kelią galimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinei izoliacijai bei užtikrintų greitą sąjungininkų pastiprinimo atvykimą.

Baltijos šalyse oro erdvė yra viena didžiausių gynybos spragų, o sąjungininkų atvykimą į regioną gali blokuoti Rusijos Karaliaučiuje vystomi vadinamieji prieigos ribojimo ir regiono blokavimo pajėgumai.

D.Grybauskaitė taip pat pabrėžė, jog vienas esminių atgrasymo elementų būtų nuolatiniu pagrindu Baltijos valstybėse sutelktos sąjungininkų pajėgos. Šiuo metu sąjungininkų kariai Baltijos šalyse dislokuoti rotaciniu pagrindu.

NATO šiuo metu Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoja po batalioną sąjungininkų karių. Lietuvoje, Lenkijoje ir Estijoje nuo 2014 metų taip pat dislokuota po kuopą Jungtinių Valstijų karių. Lenkijoje šiemet buvo dislokuota JAV karių brigada.

C.M.Scaparrotti taip pat vadovauja JAV pajėgoms Europoje.

C.M.Scaparrotti: JAV karių buvimas regione ir taip yra praktiškai nuolatinis

JAV karių buvimas regione ir taip yra praktiškai nuolatinis, sako vyriausiasis NATO pajėgų Europoje vadas Curtisas M.Scaparrotti, Lietuvai prašant amerikiečių karius šalyje dislokuoti nuolat, o ne rotaciniu pagrindu.

„Mūsų pajėgos čia dislokuotos 365 dienas per metus“, – žurnalistams ketvirtadienį Vilniuje sakė C.M.Scaparrotti, vadovaujantis ir JAV pajėgoms Europoje.

„Norėčiau šioje vietoje turėti šiek tiek lankstumo. Todėl tai galėtų būti ir ne nuolatinis dislokavimas – visgi dėl mūsų čia esančių pajėgų tai bus beveik tas pats“, – pridūrė jis.

Reaguodama į Rusijos intervenciją Ukrainoje JAV nuo 2014 metų kiekvienoje Baltijos šalyje dislokuoja po maždaug 150 karių. Šiemet Lenkijoje buvo dislokuota JAV karių brigada.

C.M.Scaparrotti sakė, kad batalionas JAV karių birželio ir liepos mėnesiais rotuosis Lietuvoje ir dalyvaus pratybose „Kardo kirtis“.

Jis taip pat pranešė, jog dar vienas amerikiečių batalionas Baltijos šalyse bus rotuojamas šių metų rugsėjį. Šį mėnesį Baltarusijoje ir Rusijoje vyks pratybos „Zapad 2017“.

„Geopolitinė situacija Europoje išlieka įtempta, didžioji kaimynė toliau žvangina ginklais“, – spaudos konferencijos metu sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

„Susitikimo metu išreiškiau lūkestį, kad JAV karius Lietuvoje matysime tiek artėjant Rusijos pratyboms „Zapad 2017“, tiek ir po jų“, – pridūrė jis.

Šiemet kiekvienoje Baltijos šalyje taip pat dislokuojama po bataliono dydžio vienetą. Vokietijoje kuriamam batalionui vadovauja Vokietija.

Lietuvos pareigūnai pastaruoju metu ne kartą ragino JAV pajėgos regione dislokuoti nuolat, o ne rotaciniu pagrindu. Pasak jų, tai užtikrintų dar geresnį Rusijos atgrasymą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min