TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

D.Grybauskaitės darbo vizitų užsienyje pagrindinė kryptis – Briuselis

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Karolio Kavolėlio / BFL nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Per pirmus kadencijos metus keliaudama į užsienį prezidentė Dalia Grybauskaitė įveikė tūkstančius kilometrų, tačiau valstybės vadovės vizitų maršrutai nebuvo išskirtiniai, jai atsivėrė ne visos svarbios durys, rašo „Lietuvos žinios“.

D.Grybauskaitės užsienio vizitų darbotvarkė, dalies politologų nuomone, yra rutininė. Prezidentė aplankė gretimų ir Šiaurės Baltijos valstybių sostines, su oficialiu vizitu viešėjo keliose Vakarų Europos valstybėse. Tačiau aukščiausio lygio – valstybinių – vizitų D.Grybauskaitės darbotvarkėje dar nebuvo.

Per pirmus prezidentės kadencijos metus Lietuvoje nesulaukta ir reikšmingesnių svečių. D.Grybauskaitė daugiausia priėmė Europos Sąjungos (ES) ir transatlantinių organizacijų atstovus bei gretimų valstybių vadovus, tarp kurių buvo Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka bei tuometis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis.

Nuo praėjusių metų liepos mėnesio, kai pradėjo eiti prezidentės pareigas, D.Grybauskaitė į darbo vizitus užsienyje vyko 21 kartą. Daugiausia – 7 kartus – ji lankėsi Briuselyje. Čia ji dalyvavo nuolat rengiamose Europos Vadovų Tarybos susitikimuose.

Nereikia kviesti svečių tarsi jie būtų trofėjai, parodantys savo ar Lietuvos svarbą. Tokiam gundymui D.Grybauskaitė nepasiduoda ir tai yra labai teigiamas požiūris.

Antra pagal populiarumą D.Grybauskaitės užsienio vizitų kryptis – kaimynė Latvija. Čia prezidentė lankėsi tris kartus.

Su oficialiais vizitais Lenkijoje D.Grybauskaitė nuo kadencijos pradžios lankėsi du kartus. Pirmą kartą D.Grybauskaitė su gretimos valstybės prezidentu L.Kaczynskiu aptarė dvišalio strateginio bendradarbiavimo galimybes, antrąjį – dalyvavo Lenkijos nepriklausomybės dienos minėjime.

Dukart D.Grybauskaitė viešėjo ir Suomijoje. Pirmojo vizito prezidentė vyko į Švediją. Su darbo šalies vadovė lankėsi Prancūzijoje, Estijoje, Ukrainoje ir Airijoje. Tolimiausia D.Grybauskaitės kelionė įvyko pernai rugsėjį - Niujorke ji dalyvavo Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje. Prieš kelias dienas reaktyviniu lėktuvu prezidentė buvo nuvykusi į Afganistaną.

Prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška „Lietuvos žinioms“ aiškino, kad D.Grybauskaitės vizitų į užsienį tvarkaraštis yra gana įtemptas. „Užsienio susitikimų prezidentė turi pakankamai. Vyrauja darbo vizitai, kitiems vizitams turi subręsti reikalas“, – sakė jis.

Anot D.Semaškos, vizitai į užsienį ir aukštų svečių viešnagės Lietuvoje rengiamos pagal tam tikrą tvarką. Aukščiausio lygio valstybiniai vizitai paprastai planuojami nedažnai. Esą jei koks nors dvišalių santykių laikotarpis buvo labai intensyvus, oficialių išvykų limitas išnaudojamas ir iki kitos viešnagės reikia palaukti.

Politologo Tomo Janeliūno nuomone, D.Grybauskaitės vizitai buvo gana rutininiai. Tai, kad daugumai jų pasirinktos valstybės kaimynės, liudija, jog ypatingų naujovių krašto užsienio politikoje nėra. Tik mažiau dėmesio skiriama Rytų partnerėms: Ukrainai, Gruzijai.

„Galima išskirti ir tai, kad kelių vizitų metu D.Grybauskaitei pavyko susitikti su aukščiausiais Rusijos vadovais. V.Adamkaus kadencijos metu šie kontaktai buvo nuslopę“, – pažymėjo jis.

Tai, kad D.Grybauskaitei tapus prezidente Lietuvoje dar nepavyko sulaukti svarbių užsienio valstybių vadovų, esą taip pat nėra nieko ypatingo.

„A.Lukašenkos vizitas yra gana išskirtinis. Tai ne tiek D.Grybauskaitės pasirinkimas, kiek šioks toks ES pozicijos Baltarusijos atžvilgiu pokytis“, – aiškino politologas.

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius įsitikinęs, kad D.Grybauskaitės vizitų geografija yra subalansuota ir apsvarstyta. Anot jo, prezidentė bendrauja su svarbiausiais kaimynais, santykiai su kuriais laikomi prioritetu.

„D.Grybauskaitė elgiasi santūriai, ji nesistengia keliauti ten, kur vizitai nėra tinkamai parengti. Kitas prezidentas gal būtų mėginęs organizuoti daugiau vizitų. Tačiau iš šalies vadovės sprendimo nevykti į Prahoje vykusį susitikimą su B.Obama matyti, kad ji pasiryžusi atsargiai rinktis, kur keliauti“, – teigė K.Girnius.

Politikos apžvalgininkas teigiamai vertina tai, kad prezidentė nesistengia sukviesti daugybės užsienio valstybių vadovų. „Nereikia kviesti svečių tarsi jie būtų trofėjai, parodantys savo ar Lietuvos svarbą. Tokiam gundymui D.Grybauskaitė nepasiduoda ir tai yra labai teigiamas požiūris“, – įsitikinęs K.Girnius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min