Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 01 07, 15:00

D.Šakalienę šiurpina R.Karbauskio pataisos: „Niekas netrukdys užrakinti vienų metų mažylį“

Seimo narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis penktadienį įregistravo savo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas. Partijos bičiulis Mindaugas Puidokas projektą vadina kompromisiniu, kolegė Agnė Širinskienė – subalansuotu, o socialdemokratė Dovilė Šakalienė nusivylusi: tokių pataisų rengimas liudija valdančiųjų negebėjimą prisiimti atsakomybės už reformą.
Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Vietoje to, kad būtų skyrę reikalingas lėšas ir dėmesį konkrečių įstatymo įgyvendinimo iššūkių įveikimui – visuomenės informavimui, specialistų atrankai bei parengimui, paslaugų šeimoms sukūrimui ir prieinamumo užtikrinimui, jie laukė krizės, o krizei įvykus konkuruoja su savo pačių valdoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Toks elgesys nelogiškas, liudija negebėjimą suvaldyti situacijos ir nepagarbą savo pačių Vyriausybei.

„Valstiečiai“ nepasitiki savo pačių ministru ir savo kontroliuojama įstatymą įgyvendinančia institucija – kliudė ministrui pateikti pataisas įstatymui, pagaliau, pavykus jas pateikti gruodžio mėnesį, vis tiek siūlo savo pataisas vietoje to, kad dirbtų su ministerijos paketu, teiktų jam siūlymus. Toks elgesys nelogiškas, liudija negebėjimą suvaldyti situacijos ir nepagarbą savo pačių Vyriausybei arba yra paprastasis populizmas, kai rinkimų išvakarėse siekiama pigaus populiarumo, pataikaujant agresyviai visuomenės grupei“, – 15min kalbėjo D.Šakalienė.

Taip ji vertino penktadienį R.Karbauskio įregistruotas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas.

Neišmano esminių principų?

D.Šakalienės įsitikinimu, nesigaudoma elementariuose vaiko teisių apsaugos principuose ir siekiama vadinamojo kompromiso ten, kur jo būti negali, ignoruojant realias nesprendžiamas problemas.

„Įsivaizduokite, jei turime nekvalifikuotą chirurgą ir vietoje to, kad būtų priimtas naujas specialistas ar pakelta esamo kvalifikacija, tiesiog priimamas draudimas operuoti, jei ligonio gyvybei nėra realaus ir tiesioginio pavojaus. Tada pacientas su apendiksu turėtų laukti, kol šis supūliuos arba trūks – ir tada vis tiek tas pats nekvalifikuotas chirurgas turės operuoti, tik kur kas sunkesnėmis sąlygomis“, – lygino D.Šakalienė.

Jos manymu, R.Karbauskio įregistruotos pataisos rodo situacijos nesupratimą, vaiko teisių apsaugos principų neišmanymą.

Jos ne tik neįveda daugiau aiškumo, bet ir realiai pablogina vaikų padėtį.

„Jos ne tik neįveda daugiau aiškumo, bet ir realiai pablogina vaikų padėtį – saugiai vaikystei priešpastatomas „šeima žino geriau“ principas, nesuvokiant, kur yra šeimos, o kur valstybės atsakomybė. Pavyzdžiui, įvedamas realaus ir tiesioginio pavojaus kriterijus teisiškai reikalauja lygiai tokio pat įrodinėjimo kaip ir grėsmė ar pavojus, maža to, išimamas vaiko saugumo kriterijus, lieka tik realus ir tiesioginis pavojus sveikatai ar gyvybei“, – pažymėjo politikė.

Grįžtama prie „viskas normalu“

D.Šakalienės įsitikinimu, pataisomis preziumuojama, kad namai vaikui negali būti nesaugi vieta, ignoruojant realybę ir realias bylas teismuose.

„Taigi, politiškai siunčiama žinia, kad veikimo principas yra ne vaiko saugumas, o kiek vaikas dar gali ištverti. Grįžtama prie įrodinėjimo, kad jei rankos, kojos nesulaužytos, viskas normalu. Sėkmingai grįšime prie bylų, kai, tarkime, ištisus mėnesius ar metus tėvas tvirkino savo dukrytes, nes juk „realaus ir tiesioginio pavojaus sveikatai ar gyvybei” nebuvo, arba kai alkanas kūdikis išpuvusioje nuo šlapimo lovelėje ištisas paras verkia aplink girtaujant tėvams, bet jis dar nemiršta ir nesumuštas – taigi, viskas puiku“, – svarstė D.Šakalienė.

Pataisose norimą įtvirtinti bent vieno iš tėvų dalyvavimą vaiko paėmimo metu ji vadina nelogišku reikalavimu.

Niekas netrukdys užrakinti vienų metų mažylio ir parai išeiti – svarbiausia nepalikti ant žemės peilių ir degtukų.

„Vėlgi konkrečios bylos atveju, kai išlaužus duris namuose rasti vieni palikti ir kelias paras badavę mažyliai, suvalgę net sausus makaronus, jų negalima būtų paimti, kol negrįš nežinia kur gerianti motina“, – apmaudo neslėpė parlamentarė.

Niekas netrukdys užrakinti mažamečio?

D.Šakalienė pažymėjo, kad mažamečio negalima palikti vieno be priežiūros, nes jam gali kilti ne tik tiesioginis pavojus, tarkime, gaisro.

„Baimė būti ilgai vienam gali padaryti negrįžtamos žalos jo psichikai. Ir visgi siūloma ir taip labai švelnią normą, kad vaikas iki 6 metų turėtų būti paliekamas bent jau keturiolikmečio priežiūroje, pakeisti taip, kad tiesiog aplinkoje nebūtų realų pavojų keliančių objektų.

Taigi, niekas netrukdys užrakinti vienų metų mažylio ir parai išeiti – svarbiausia nepalikti ant žemės peilių ir degtukų“, – taip pataisas vertino D.Šakalienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Ministras išlieka santūrus

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Linas Kukuraitis pirmadienį popiet išplatino vertinimą dėl naujai registruotų Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimų.

„Sutinku su registruoto įstatymo tikslu, kad vaikas iš šeimos gali būti paimamas tik kraštutiniais atvejais, kai neįmanoma apsaugoti vaiko nuo pavojaus saugumui ir gyvybei kitomis priemonėmis. Dėl įstatymo įgyvendinamosios ir taikymo dalies Vyriausybė yra jau pateikusi Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kurios yra itin nuoseklios, orientuotos į paslaugas šeimai, išdiskutuotos su suinteresuotomis grupėmis, tarp jų ir Lietuvos policija, tiesiogiai dalyvaujančia, kai įtariamas vaiko teisių apsaugos pažeidimas.

Seimas yra pritaręs šioms pataisoms po pateikimo. Užtikrinant vaiko teisių apsaugą itin svarbu atsižvelgti į šios srities praktikų patirtį ir patarimus – šiuo atveju labai svarbi ne tik vaiko teisių apsaugos specialistų, bet ir savivaldybių atstovų ar policijos nuomonė, kuri buvo palanki būtent Vyriausybės pataisoms“, – komentare teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min