Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 1d. 15:26

D.Kreivys: laiku nevykdysiantiems Viešųjų pirkimų įstatymo bus taikomos baudos

Ūkio ministras Dainius Kreivys
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Ūkio ministras Dainius Kreivys

Rugsėjo 1-ąją įsigalioja Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, kurie užtikrins didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą bei sumažins korupcijos atsiradimo prielaidas.

„Tai skaidriausias Viešųjų pirkimų įstatymas visoje Europoje, kuris turėtų užkirsti kelią korupcijos apraiškoms. Privalome padidinti verslo ir visuomenės pasitikėjimą viešųjų pirkimų proceso skaidrumu“, – sako ūkio ministras D.Kreivys.

Kaip teigiama Ūkio ministerijos pranešime, nuo šiol visuomenė galės stebėti visą viešųjų pirkimų procesą nuo pradžios iki pabaigos.

Esminė ir svarbiausia viešųjų pirkimų skaidrumą užtikrinanti įstatymo nuostata – įpareigojimas visoms perkančiosioms organizacijoms Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (www.cvpp.lt) metų pradžioje pateikti informaciją apie visus tais metais planuojamus vykdyti viešuosius pirkimus.

Visos perkančiosios organizacijos su skelbimu apie pirkimą privalės viešinti ir pirkimo dokumentus, taip pat informuoti apie kiekvienos pirkimo procedūros eigą. Viešai bus skelbiama informacija, kiek tiekėjų padavė pasiūlymus, kiek jų yra kvalifikuoti, su kuo sudaryta sutartis, kokia jos suma ir pan.

Nevykdantys šios prievolės perkančių organizacijų vadovai bus baudžiami administracinėmis nuobaudomis. „Ši sistema vieną kartą turi tapti skaidri ir, jei įstatymas nebus laiku vykdomas, perkančių organizacijų vadovai privalės asmeniškai už tai atsakyti sumokėdami baudas – tokia yra šios Vyriausybės politinė valia“, – tvirtina ūkio ministras.

Nuo šiol vieši taps ir komunalinio sektoriaus supaprastinti pirkimai: jie turės būti skelbiami ir vykdomi laikantis viešųjų pirkimų procedūrų. Iki šiol supaprastinti pirkimai komunaliniame sektoriuje (iki 1,4 mln. Lt prekėms ir paslaugoms, iki 17 mln. Lt darbams) buvo vykdomi tik pagal pačios organizacijos nusistatytas taisykles, dažniausiai apie juos nebuvo skelbiama.

Komunalinis sektorius tokia tvarka pirkdavo maždaug už 2 mlrd. Lt per metus.

Visos perkančios organizacijos įpareigotos kasmet vykdyti ne mažiau kaip 50 procentų pirkimų elektroniniu būdu. Tikimasi, kad tai padės ne tik sutrumpinti viešųjų pirkimų procedūras, bet jas vykdyti skaidriau ir efektyviau.

Ūkio ministras D.Kreivys mano, kad dėl šių įstatymo pakeitimų neabejotinai padidės konkurencija ir sumažės kainos. Pasak jo, kainų mažėjimas pastebimas jau dabar – kai kuriuose sektoriuose per pastaruosius porą mėnesių jos sumažėjo vidutiniškai 30 proc. „Be abejo, įtakos kainų mažėjimui turi ir dabartinės ekonomikos realijos, tačiau fiksuojamas akivaidžiai augantis viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių skaičius rodo, kad didelės įtakos tam turi ir skaidresnis viešųjų pirkimų procesas“, – sako D.Kreivys.

Pasak ministro, šiuo metu rengiama dar keletas teisės aktų bei jų pakeitimų dėl viešųjų pirkimų sistemos tobulinimo. Tarp jų – Vyriausybės nutarimas, kuriuo Vyriausybei pavaldžios perkančios organizacijos bus įpareigojamos vykdyti tam tikrus pirkimus per Centrinę perkančią organizaciją. Centralizavimas numatomas kaip viena esminių efektyvumo didinimo priemonių Viešųjų pirkimų strategijoje. Taip pat rengiamas dar vienas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimas, kurį priėmus viešųjų pirkimų ginčų nagrinėjimas taps efektyvesnis ir greitesnis. Numatoma, kad supaprastinto proceso tvarka ginčas bus nagrinėjamas 5 dienas, o įprasta – 45 dienas. Šiuo metu teismo procesas vidutiniškai trunka 140 dienų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min