Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 20d. 14:04 , Atnaujinta: 2017 sausio 20d. 14:52

Dainoras Bradauskas atleidžiamas iš VMI vadovo pareigų: finansų ministrui dėl jo elgesio gėda

Dainoras Bradauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Dainoras Bradauskas

Penktadienį finansų ministras Vilius Šapoka surengė spaudos konferenciją, kurioje pranešė, kuo baigėsi Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovo Dainoro Bradausko veiklos tyrimas. VMI vadovui skirta griežčiausia nuobauda – atleidimas iš darbo.

D.Bradauskas nuo VMI vadovo pareigų nušalintas sausio 4 d. gavus Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) informaciją apie galimą korupcinio pobūdžio tarnybinį nusižengimą.

Užfiksuota, kad D.Bradauskas susitikinėjo su politikų papirkinėjimu įtariamu koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu ir galėjo jam atskleisti informaciją apie vykdomus mokestinius tyrimus.

Pokalbių metų žemino valstybės vadovus

„Darbo grupė baigė savo darbą. Komisija, atsižvelgdama į D.Bradausko pareigų svarbą ir VMI misiją, į padarytų pažeidimų pavojingumą ir kilusias pasekmes pasiūlė VMI viršininkui skirti griežčiausią tarnybinę nuobaudą – atleidimą iš pareigų“, – sakė V.Šapoka.

„Pasirašiau įsakymą, kuriuo Dainoras Bradauskas atleidžiamas iš Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pareigų. Esu įsitikinęs, kai valstybės tarnyba bus išvalyta nuo korupciniais ryšiais, valstybės interesų nepaisymu „pasižymėjusių“ valstybės tarnautojų – Lietuva turės geresnę ateitį“, – teigė finansų ministras.

Komisija nustatė, kad D.Bradauskas savo veiksmais menkino VMI autoritetą, diskreditavo valstybės tarnautojo vardą, sukūrė išskirtines sąlygas konkrečiam mokesčių mokėtojui, pažeidė mokesčių mokėtojų lygybės principą. Be to, ministerijos teigimu, D.Bradauskas pažeidimus darė tyčia, aiškiai suvokdamas jų pavojingumą ir pasekmes, bei siekė asmeninės naudos.

Pasak jo, stulbina ne tik D.Bradausko pataikavimas verslo grupėmis, bet ir naudojamas kriminalinis žargonas, žeminami valstybės vadovai. Tai girdint neapleidžia svetimos gėdos jausmas.

„Stulbina ne tik atvirai valstybės interesus menkinantys tokios svarbios įstaigos vadovo veiksmai, pataikaujant tyrime minėtoms verslo grupėms, bet ir pokalbiuose su jų atstovais naudojamas valstybės vadovus niekinantis kriminaliniam pasauliui būdingas žargonas. Ne mažiau stebina ir pono Bradausko gynybinė pozicija, viešai meluojant apie komisijos tirtų jo kontaktų su minėtomis verslo struktūromis pobūdį“, – sakė V.Šapoka.

„VMI, kurios veiksmus paveikti sau naudinga linkme nori daug verslo grupių, turi būti absoliučiai skaidri.

Tyrimo metu nustatyta, kad D.Bradauskas nedarbo vietoje sistemingai susitikinėjo su Raimondu Kurlianskiu, aptarinėjo mokesčių vengimo schemas. Viename iš susitikimų aptarti VMI atliekami „Vilniaus prekybos“ tyrimo veiksmai. D.Bradauskas atskleidė tik VMI žinomą informaciją“, – teigė V.Šapoka.

Tuo metu, kai D.Bradauskas susitikinėjo slapta su R.Kurlianskiu, VMI vykdė koncerno „MG Baltic“ ir jo akcininkų mokestinius patikrinimus.

Jis pranešė, kad iki šiol vykdyti VMI mokestiniai patikrinimai bus vertinami antikorupciniu požiūriu.

„MG Baltic“ ir „Vilniaus prekyba“

Ministras teigė, kad visi pokalbiai sukosi apie „MG Baltic“ ir „Vilniaus prekybą“. „Vilniaus prekybos“ atstovai teigia niekuomet neprašę R.Kurlianskio spręsti savo problemų.

Paklaustas, kokie politikai buvo minimi, V.Šapoka sakė, kad kol kas to atskleisti negali: „Surinktoje informacijoje yra nemažai pavardžių. Visų detalių negaliu atskleisti nenorėdamas pakenkti tolesniems tyrimams.“

vilius-sapoka-apie-galima-vmi-virsininko-dainoro-bradausko-korupcine-veikla
Vilius šapoka

Ministras pabrėžė, kad buvo tirtas tik šiurkštus tarnybinis nusižengimas. „Nenagrinėjome R.Kurlianskio veiksmų“, – teigė jis.

V.Šapoka teigė, kad šiuo metu negalima įrodyti padarytos žalos, todėl ir atliktas tarnybinio nusižengimo, o ne nusikaltimo tyrimas. Pasak jo, galima įžvelgti požymių, kad D.Bradauskui galėjo būti finansiškai atsilyginta už jo veiksmus.

R.Kurlianskis žadėjo politikų paramą ir teikė dovanas

Už informaciją ir bendradarbiavimą R.Kurlianskis VMI vadovui žadėjo atlygį – politikų, su kuriais jis palaikė glaudžius ryšius, paramą. Taip pat R.Kurlianskis atsidėkodavo ir dovanomis, kokiomis – komisija neįvardija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis apklaustas STT
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis apklaustas STT

Vieno iš sutikimų metu 2015 metų rugpjūtį R.Kurlianskis siūlė D.Bradauskui paramą bei tarpininkavimą santykiuose su politikais, pateikdamas tokios paramos pavyzdį ir minėdamas tuometinio „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Stasio Dailydkos palaikymą ir išlaikymą poste.

S.Dailydką iš posto bandė versti po 2008 m. Seimo rinkimų susisiekimo ministru tapęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, kurio papirkimu įtariamas R.Kurlianskis. Tačiau greitai ministro įkarštis išblėso, o kritika S.Dailydkos adresu nutilo.

Prokurorai turi įtarimų, kad E.Masiulis pinigus iš R.Kurlianskio galėjo imti ne savo, o partijos naudai, todėl mainais už tai turėdavo vykdyti prašymus dėl tam tikrų įstatymų, sprendimų. Manoma, kad vienas iš reikalavimų buvo paliktti S.Dailydką „Lietuvos geležinkelių“ vadovu, nes koncerno „MG Baltic“ įmonės iš šios valstybės vadomos bendrovės daug metų gauna dosnių užsakymų.

Politinės korupcijos bylos epizodas

Įtarimų keliantys R.Kurlianskio ir D.Bradausko santykiai paaiškėjo pareigūnams tiriant vieną didžiausių Lietuvos istorijoje politinės korupcijos bylų.

R.Kurlianskis įtariamas buvusio Liberalų sąjūdžio vadovo Seimo nario Eligijaus Masiulio ir buvusio vieno Darbo partijos lyderių Vytauto Gapšio papirkimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu disponavimu valstybės paslaptimi. STT užfiksavo, kad R.Kurlianskis E.Masiuliui perdavė 90 tūkst. eurų grynaisiais dėžutėje nuo degtinės. Abu tikina, kad tai buvusi paskola. V.Gapšys, kaip įtaria prokurorai, buvo papirkinėjams nuolaidomis reklamai „MG Baltic“ valdomoje žiniasklaidoje bei koncerno parama su V.Gapšiu susijusioms organizacijoms.

BNS primena, kad šioje byloje buvo apklausta „Vilniaus prekybos“ pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos bendrovės „Bertona Holdings Limited“ Lietuvos skyriaus vadovė D.Dominienė. Ji teigė, kad buvo apklausta dėl pažinties su R.Kurlianskiu. D.Dominienė tikina, jog pareigūnai neuždavė klausimų, kodėl R.Kurlianskis su D.Bradausku aptarinėjo „Vilniaus prekybos“ reikalus“.

Ikiteisminį tyrimą dėl „Vilniaus prekybos“ grupės įmonių ir jos akcininkų veiklos atliko ir Generalinė prokuratūra, tačiau pernai rugpjūtį jis buvo nutrauktas nenustačiusi pažeidimų.

VMI nuo 2015-ųjų vasaros tiria galimas mokesčių vengimo schemas „Vilniaus prekybos“ grupėje. Šiame tyrime VMI bendradarbiauja ir su Latvijos bei Estijos mokesčių inspekcijomis. Tyrimas pradėtas po to, kai smulkusis VP grupės akcininkas Mindaugas Marcinkevičius pareiškė, kad jam pasitraukus iš „Akropolius“ valdančios įmonės vadovo pareigų, prasidėjo pokyčiai pačioje grupėje – pradėjo kurtis dešimtys holdingų, skirtų tam, kad realią veiklą vykdančios bendrovės būtų atribotos nuo grupės akcininkų.

VP grupės atstovai kaltinimus mokesčių slėpimu neigia ir tvirtina, kad taip M.Marcinkevičius jam naudingomis sąlygomis siekia agresyviai pasitraukti iš grupės.

VMI vertins buvusio vadovo tyrimo informaciją

Valstybinė mokesčių inspekcija pranešė, kad aktyviai bendradarbiavo su Finansų ministerija, vykdant buvusio vadovo tarnybinio nusižengimo tyrimą. Visa informacija, surinkta tyrimo metu, gauta iš Finansų ministerijos bus išsamiai įvertinta, kad neliktų vietos jokioms interpretacijoms dėl pačios institucijos ir jos darbuotojų veiklos skaidrumo. VMI aktyviai bendradarbiaus su Finansų ministerija vykdant institucijos procedūrų patikrinimą.

„Valstybine mokesčių inspekcija, kaip rodo 2016 metų pabaigoje atliktas tyrimas, pasitiki 72 proc. įmonių vadovų. Institucijos užduotis – savo principingais veiksmais įrodyti, kad pasitikėjimas nebuvo gautas avansu. Įvertinsime visą gautą tyrimo metu surinktą informaciją, ir, jei bus nustatytos rizikos, kompetentingi VMI ekspertai peržiūrės sprendimus, susijusius su istorijoje minimais mokesčių mokėtojais“, – pažymi laikinai VMI vadovaujantis viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

VMI tikina, kad, ši istorija neturi ir neturės jokios neigiamos įtakos mokesčių administravimui ar mokesčių mokėtojams teikiamų paslaugų kokybei.

2015 m. VMI nacionalinio biudžeto planą viršijo 2 procentais – surinkta apie 130 mln. eurų daugiau nei planuota, 2016 m. planas viršytas 3,4 proc., mokesčių surinkta beveik 233 mln. eurų daugiau.

Finansų ministerijos komisijos tyrimo dėl VMI viršininko Dainoro Bradausko galimo tarnybinio nusižengimo išvados.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:02
01:31
04:38
Parašykite atsiliepimą apie 15min