Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė: ši mano kadencija bus kitokia

Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Savaitgalį antrajai kadencijai prisaikdinta prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad antroji jos kadencija bus kitokia. Per pirmadienį surengtą pirmąją spaudos konferenciją prezidentė sakė, jog visas jėgas skirs socialinės gerovės ir žmonių gyvenimo kokybės kėlimui, korupcijos suvaldymui, Lietuvos saugumo stiprinimui.

Vardydama iššūkius D.Grybauskaitė žadėjo pažaboti Europos Sąjungos (ES) pinigų grobstymą, stengtis, kad nebūtų lėšos grobstomos per viešuosius pirkimus, suvaldyti politinę korupciją.

Vardydama iššūkius D.Grybauskaitė žadėjo pažaboti Europos Sąjungos (ES) pinigų grobstymą, stengtis, kad nebūtų lėšos grobstomos per viešuosius pirkimus, suvaldyti politinę korupciją.

Paklausta, kaip tai darys konkrečiai, D.Grybauskaitė sakė, kad Seimas yra priėmęs daugybę įstatymo pataisų – dėl neteisėto praturtėjimo, bausmių prailginimo, procedūrų sutrumpinimo.

„Įstatymų tikrai pakanka, reikia pradėti juos taikyti. Kai kuriose institucijose dar pokyčiai menkai suprantami. Matydami trūkumus įstatymuose, kaip tai nutiko dėl žurnalistų šaltinio apsaugos, informacijos pateikėjo apsaugos atvejais, tai, kas dabar atitinka Europos standartus kitose šalyse, mėginsime įtvirtinti ir pas mus, ypač žmogaus teisių gynimo srityje, kad teisėsauga nepiktnaudžiautų", – kalbėjo ji.

Ji nepraleido progos dar kartą įgelti valdantiesiems, sakydama, kad politinis nepotizmas yra daugiau ar mažiau palietęs visas partijas, o dabar valdančioji dauguma turi puikią progą įrodyti, kad gali apsivalyti.

Labai tikiuosi, kad šį skaidrumo testą valdančioji dauguma mėgins išlaikyti.

„Matyti politinio nepotizmo požymių. Tai – pavyzdžiui, vienos ar kitos ministerijos priklausomybė vienai ar kitai partijai – iš karto matome, kad tik tos partijos žmonės skiriami ne tik į ministeriją bet ir į jai pavaldžias įstaigas, – kalbėjo prezidentė. – Tokių požymių yra beveik visur, vienose ar kitose partijose ši tradicija buvo išvešėjusi labiau, labai tikiuosi, kad dabar yra galimybė visoms politinėms jėgoms, ypač iš valdančiosios daugumos, apsivalyti. Ypač, kai kalbame apie viceministrų epopėją. Labai tikiuosi, kad šį skaidrumo testą valdančioji dauguma mėgins išlaikyti.“

Paklausta, kaip užtikrins, kad ministrai, rinkdamiesi viceministrus, neįdarbintų netinkamų žmonių, D.Grybauskaitė teigė, kad tai užtikrins teisėsaugos institucijos.

Pasak jos, prieš formuodamas savo komandą, kiekvienas ministras turės iš naujo kreiptis į teisėsaugos institucijas, kad šios patvirtintų, jog vienas ar kitas kandidatas yra „švarus“.

Ji vylėsi, kad nė vienas ministras neišdrįs priimti į komandą žmogaus, kurio biografijoje yra dėmių.

VSD vadovybė nepajėgi dirbti

Spaudos konferencijoje valstybės vadovė dar kartą pakartojo, kad dabartinė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybė nepajėgi dirbti, todėl, jos žodžiais, turėtų priimti atitinkamus sprendimus.

Kol kas matau daugiau bandymą pasiaiškinti, kad vis trūksta lėšų, todėl negalima vykdyti visų funkcijų, kurias numato naujasis įstatymas. Ši vadovybė nepajėgi nieko geresnio pasiūlyti, todėl manau, kad būtų pats laikas VSD vadovybės kaitai.

VSD vadovą Gediminą Griną D.Grybauskaitė iš posto krapšto nebe pirmas mėnuo.

„Kol kas matau daugiau bandymą pasiaiškinti, kad vis trūksta lėšų, todėl negalima vykdyti visų funkcijų, kurias numato naujasis įstatymas. Ši vadovybė nepajėgi nieko geresnio pasiūlyti, todėl manau, kad būtų pats laikas vadovybės kaitai", – sakė ji.

Paklausta, kaip ieškos naujo VSD vadovo, ji buvo lakoniška: kai atsilaisvins vieta, bus ir vadovas.

„Tuščia vieta niekada nebūna", – pridūrė ji.

Informacinis karas dar truks, todėl atsipalaiduoti negalime

Paklausta, kaip reiktų kovoti su priešiškų valstybių propaganda, D.Grybauskaitė teigė, kad propagandinis karas mūsų geopolitinėje erdvėje dar kurį laiką truks, todėl negalime atsipalaiduoti.

Mūsų valstybės institucijos, mūsų Užsienio reikalų ministerija, diplomatinės tarnybos irgi turės investuoti daugiau, bus stiprinami ryšiai su išeivija, su globaliąja Lietuva.

Ji priminė, kad nacionalinis transliuotojas greit nebegalės transliuoti komercinės reklamos, todėl galės imtis visuomenės švietimo, galvoti apie viešąjį interesą, pirmiausia – apie valstybę.

„Tai reiškia, kad bus daug platesnės programos, tarp jų ir mūsų visoms mažumoms, kad mūsų mažumos būtų mažiau imlios ir mažiau paveiktos kaimyninės ne visuomet geranoriškos propagandos. Taip pat, aišku, mūsų valstybės institucijos, mūsų Užsienio reikalų ministerija, diplomatinės tarnybos irgi turės investuoti daugiau, bus stiprinami ryšiai su išeivija, su globaliąja Lietuva. Taigi tų kanalų yra daug“, – sakė prezidentė.

Vardijo naujos kadencijos iššūkius

Prezidentė pirmadienį pareiškė, kad pirmąją kadenciją jai teko daugiausiai rūpintis krizės suvaldymu, tačiau dabar – jau kitos realijos. Sau keliamus uždavinius D.Grybauskaitė suskirstė į blokus.

Ji teigė dirbsianti, kad būtų pažabotos informacinės atakos prieš Lietuvą, stiprinamas kibernetinis saugumas.

„Investuojama, kad lietuvis nenustotų didžiuotis savo valstybe. Viena iš užduočių, kurią sau keliu – reikia dirbti taip, kad būtų kuo didžiuotis ir niekas nedrįstų mūsų menkinti“, – kalbėjo prezidentė.

Ji teigė, kad svarbiausi darbai susiję su socialinio saugumo užtikrinimu, D.Grybauskaitė minėjo mažiausių išmokų padidinimą, socialinės atskirties mažinimą. Pasak prezidentės, atskirtį geriausiai mažina minimalios mėnesio algos didinimas.

Dar vienas iššūkis – valstybės saugumo stiprinimas.

Anot jos, daug dėmesio reikės skirti užimtumo didinimui, jaunimo nedarbui, emigracijos suvaldymui.

Dar vienas iššūkis – valstybės saugumo stiprinimas. Anot D.Grybauskaitės, reikia vystyti bendradarbiavimą su sąjungininkais, ji priminė, kad Baltijos šalių gynybos planai bus koreguoti rudenį NATO viršūnių susitikime.

„Energetinio saugumo užtikrinimas, projektų, kurie pradėti, baigimas – elektros kabelio tiesimas, naftos terminalas. Šilumos kainų mažėjimas, energetinio saugumo  užtikrinimas, taip pat ir šaltinių įvairovės prasme“, – darbus vardijo ji.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min