Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 02 10, 09:02 Atnaujinta 2016 02 10, 09:32

Dalia Grybauskaitė apie Algirdą Butkevičių: jis neadekvačiai vertina situaciją ir neigia problemas

Trečiadienio rytą su premjeru Algirdu Butkevičiumi susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė davė pylos Vyriausybės vadovui dėl to, kad jis nomenklatūriškai žiūri į problemas, kurių turi kai kurie Vyriausybės nariai. Ji teigė, kad, be teisinės atsakomybės, yra ir politinė, o premjeras šiuo metu situaciją vertina neadekvačiai ir neigia problemas.
Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius
Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Ar premjeras gali likti, ar ne, nekalbėjome. Tikiuosi, kad premjeras ras jėgų pareikalauti atsakomybės iš tų ministerijų, ant kurių krinta šešėlis. Kaip minėjau, politinė atsakomybė politikams yra pirmoje eilėje, o korupciniai faktai yra teisėsaugos įrodymų procesas ir baudžiamoji atsakomybė yra papildomas atsakomybės veiksnys“, – po susitikimo žurnalistams sakė ji. 

Ką matome, tai neadekvatų situacijos vertinimą, problemų neigimą, akivaizdžių korupcijos apraiškų interpretavimą pagal seną, nomenklatūrinį supratimą.

Po susitikimo dalinti komentarų žurnalistams išėjo tik D.Grybauskaitė, A.Butkevičius nepasirodė.

Susitikimo išvakarėse jis piktinosi, jog D.Grybauskaitė kalba apie korupciją Vyriausybėje ir žadėjo pareikalauti tai įrodančių faktų. 

Apie tai trečiadienį paklausta prezidentė sakė, kad faktus įrodinėja ne ji, o teisėsaugos institucijos, ji kalbanti apie politinę atsakomybę.

Kratosi politinės atsakomybės

Anot D.Grybauskaitės, ant aplinkos ministro Kęstučio Trečioko ir atsistatydinusios sveikatos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės kritęs korupcijos šešėlis bei nestabili Žemės ūkio ministerijai pavaldžios Rinkos reguliavimo agentūros veikla meta šešėlį visos Vyriausybės reputacijai. 

„Tai gėdingi atvejai, dėl kurių Vyriausybė darosi pažeidžiama, neatspari spaudimui ir net galimai korupcinei įtakai. Ką matome, tai neadekvatų situacijos vertinimą, problemų neigimą, akivaizdžių korupcijos apraiškų interpretavimą pagal seną, nomenklatūrinį supratimą, o ne pagal europietiškus standartus, ir politinės atsakomybės kratymąsi šioje Vyriausybėje“, – teigė prezidentė. 

D.Grybauskaitė pabrėžė, kad šioje situacijoje būtina atskirti teisinę ir politinę atsakomybę. 

Jos įsitikinimu, tai tik gilina Vyriausybės krizę ir destabilizuoja padėtį šalyje. 

D.Grybauskaitė pabrėžė, kad šioje situacijoje būtina atskirti teisinę ir politinę atsakomybę. 

„Konstitucinė, taip pat ir politinė, atsakomybė už ministrų veiklą pirmiausiai tenka premjerui.

Vyriausybės galimybės tęsti darbą iki kadencijos pabaigos tiesiogiai priklauso nuo galimai neskaidriuose procesuose dalyvavusių asmenų gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę“, – sakė ji. 

„Kai kurie reiškiniai, pavyzdžiui, nemokamos paslaugos, didelių apimčių dovanos – pilnos bagažinės įvairių maisto produktų ir panašių dalykų, atrodo, kad kai kurių Vyriausybės narių net netraktuojami kaip korupcijos apraiškos“, – teigė D.Grybauskaitė.

D.Grybauskaitė pridūrė, kad pirmas žingsnis prisiimant atsakomybę žengtas – trečiadienį premjeras atnešė teikimą iš pareigų atleisti apie prieš dešimtmetį gydytojui duotą kyšį prabilusią sveikatos apsaugos ministrę Rimantę Šalaševičiūtę. Prezidentė pasirašė tai numatantį dekretą, R.Šalaševičiūtė nebedirbs nuo 18 dienos, ją laikinai pavaduos ministras Rimantas Šadžius. 

Šešėliai – ant AM ir ŽŪM

Tiesiai paklausta, kas dar iš ministrų turėtų atsistatydinti, D.Grybauskaitė sakė, kad politinės atsakomybės prisiėmimas galimas įvairiomis formomis – tai ji paliekanti spręsti pačiam A.Butkevičiui: „Bet šešėliai kol kas krenta ir ant aplinkos ministro, ir ant Žemės ūkio ministerijos, ypač jai pavaldžių institucijų.“

Tiesiai paklausta, kas dar iš ministrų turėtų atsistatydinti, D.Grybauskaitė sakė, kad politinės atsakomybės prisiėmimas galimas įvairiomis formomis.

D.Grybauskaitės teigimu, premjeras negali numoti ranka sakydamas, kad problemų turi ne socialdemokratų, o koalicijos partnerių ministrai. 

„O svarbiausia, kad ši Vyriausybė gali likti dirbti tuo atveju, jeigu ji atsiribos nuo korupcinių įtarimų ir užtikrins skaidrų ar bent jau skaidresnį darbą“, – pabrėžė ji. 

Prezidentė sakė, kad būtini kiti veiksmai užtikrinant šios Vyriausybės priimamų sprendimų skaidrumą – Žemės ūkio ministerijai ir kitoms ministerijoms pavaldžių įstaigų veiklos kontrolę, skaidrų ES paramos skirstymą bei valstybės ir savivaldybės įmonių veiklos skaidrumą. 

Susitikimo išvakarėse A.Butkevičių piktino prezidentės kalbos

Šalies vadovė yra pareiškusi, jog padėtis Vyriausybėje sudėtinga dėl korupcijos šešėlio.

Iš atostogų antradienį grįžęs A.Butkevičius susitikimo išvakarėse stebėjosi tokiais pareiškimais ir sakė norintis išgirsti konkrečių faktų apie korupcijos apraiškas Vyriausybėje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

Premjeras sakė nematantis pagrindo trauktis iš pareigų aplinkos ministrui „tvarkiečiui“ Kęstučiui Trečiokui, kuris STT apklaustas kaip specialusis liudytojas, taip pat nuo pareigų nusišalinti Druskininkų merui socialdemokratų partijos vicepirmininkui Ričardui Malinauskui.

Praėjusią savaitę STT patvirtino, jog premjeras bei aplinkos ministras „tvarkietis“ Kęstutis Trečiokas kviečiami į apklausą. STT šiuo atveju tiria galbūt darytą poveikį priimant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių zonų pakeitimo.

Šis nutarimas, kaip skelbta žiniasklaidoje, galėjo turėti reikšmės įteisinant statybas Druskininkų Vijūnėlės dvaro teritorijoje. A.Butkevičius sako, kad reikšmės neturėjo. K.Trečiokas ir R.Malinauskas byloje yra apklausiami kaip specialieji liudytojai, tai reiškia, kad turima duomenų apie jų galbūt padarytus nusikaltimus, tačiau jų nepakanka įtarimams pareikšti. 

Maisto produktus vargšams pirko sunkiai suvokiamomis kainomis

15min paskelbus, kad ŽŪM pavaldi Rinkos reguliavimo agentūra maistą skurstantiems nupirko itin išpūstomis kainomis iš posto pasitraukė agentūros vadovė Aldona Miliuvienė. 

Antradienį ministrė V.Baltraitienė iš pareigų atleido viceministrą ir agentūros valdybos pirmininką Vilių Martusevičių, kuris gynė agentūros sprendimą pirkti per brangius mėsos konservus. 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min