Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė: „Mes matome beprecedentes saugumo garantijas Baltijos šalims ir Lenkijai“

Dalia Grybauskaitė ir Barackas Obama
R.Dačkaus nuotr. / Dalia Grybauskaitė ir Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad Baltijos šalims ir Lenkijai bus suteiktos tokios saugumo garantijos, kokių reikės atbaidyti priešiškai nusiteikusias kaimynines valstybes.

Šalies vadovė, paklausta, ar galima tikėtis nuolatinių NATO sausumos pajėgų Baltijos šalyse ir Lenkijoje, teigė, kad šiuo metu regione nuolat vyks karinės pratybos, o valstybės yra užtikrintos dėl saugumo garantijų.

Mes matome beprecedentes saugumo garantijas Baltijos šalims ir Lenkijai

„Mes tikrai turime dabar labai dideles pratybas, kurios yra ilgalaikės – vienos pratybos keičiamos kitomis, įvairios šalys dalyvauja ir dalyvaus. Pratybų mastai tikrai dar mums neregėti ir konkrečiai birželio mėnesį greitai prasidės pratybos, kur iš Danijos virš tūkstančio karių bus su tankais ir taip toliau. Mes matome beprecedentes saugumo garantijas Baltijos šalims ir Lenkijai ir, be jokios abejonės, kad tos saugumo garantijos apie kurias kalbama, kad jos bus didinamos, turės įvairiausių formų“, – BNS telefonu iš Varšuvos antradienį sakė D.Grybauskaitė.

Roberto Dačkaus/president.lt nuotr/D.Grybauskaitė ir B.Obama
Roberto Dačkaus/president.lt nuotr/D.Grybauskaitė ir B.Obama

„Dabar nereikėtų spėlioti, svarbiausia, kad dabar esame įsitikinę ir mus užtikrino, kad tos saugumo garantijos bus didinamos tiek, kiek bus būtina užtikrinti visišką saugumą ir atgrasimą tų, kurie norėtų demonstruoti savo raumenis ir demonstruoti agresiją kaimynų atžvilgiu“, – pridūrė prezidentė.

D.Grybauskaitė teigė, kad JAV prezidento Baracko Obamos pareiškimas, jog gynyba Europoje bus stiprinama ir jai ketinama skirti papildomą 1 mlrd. dolerių, nuteikia optimistiškai.

Amerika ir prezidentas Obama laikosi savo žodžio, kad mūsų saugumo garantijos ir kolektyvinė gynyba NATO susitarimo rėmuose yra didinamos

„Baltijos šalims ir Lenkijai tai reiškia papildomas saugumo garantijas – tiesiogines iš Jungtinių Valstijų. Šalia to tai reiškia įsipareigojimą pakeisti ir papildyti mūsų gynybos planus ir paruošti atitinkamus sprendimus rudens NATO viršūnių susitikimui. Taigi matome, kad Amerika ir prezidentas Obama laikosi savo žodžio, kad mūsų saugumo garantijos ir kolektyvinė gynyba NATO susitarimo rėmuose yra didinamos ir tai, aišku, suteikia pasitikėjimo, suteikia optimizmo, o taip pat įpareigoja, kad visos šalys Baltijos ir Lenkija turi stiprinti ir pačios savo gynybą“, – BNS teigė Lietuvos vadovė.

Ji sakė, kad akivaizdu, jog JAV grįžta į Europą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Barackas Obama

„Jungtinės Valstijos papildomai mūsų regionui ir Juodosios jūros regiono šalims (suteikė – BNS) papildomas garantijas grynai tiesiogiai ir tai rodo, kad Jungtinės Valstijos realiai grįžta į Europą, realiai grįžta į saugumo erdvę ir supranta ateinančias grėsmes ir svarbiausia, kad tai ne tik karinis saugumas, bet ir tai, kad prezidentas pasirašė dėl skalūnų dujų eksporto pradžios į Europą ir tarptautines rinkas“, – tikino D.Grybauskaitė.

Prezidentė aiškino, kad JAV skalūnų dujos gali padėti atpiginti dujas tarptautinėse rinkose, o tai Europai padės užtikrinti energetinę nepriklausomybę: „Mes turėsime papildomas ir energetinio saugumo garantijas, o tai kuo toliau, tuo darosi svarbiau, nes santykiai ir požiūris Rusijos be abejo artimiausioje ir ilgalaikėje perspektyvoje turbūt nesikeis, todėl visa Europa turi galvoti apie savo energetinį saugumą, konkurencingumą, o Lietuva tai daro labai sparčiai“.

Prezidentė aiškino, kad JAV skalūnų dujos gali padėti atpiginti dujas tarptautinėse rinkose, o tai Europai padės užtikrinti energetinę nepriklausomybę

Šalies vadovė taip pat atkreipė dėmesį, kad NATO narės privalo užtikrinti pakankamą finansavimą gynybai – kitu atveju negali reikalauti pagalbos iš kitų šalių. D.Grybauskaitė teigė, kad šiuo metu kalbėti apie tai, kad 2 proc. nuo BVP gynybai skirti būtų galima po keletos metų būtų tiesiog nekorektiška.

„Jeigu mes nemėginsime, ar nepadėsime sau patys, kaip galime reikalauti iš kitų šalių, iš kitų mokesčių mokėtojų krizės metu, kad jos ateitų mums padėtų, o mes, matote, neskubame, arba laukiame dar už dvejų, trejų metų. Tai iš tiesų toks požiūris dabar politiškai neatitinkantis realijų ir nekorektiškas, todėl kiekviena šalis įsipareigojo ir turi skubinti savo gynybinių pajėgumų apsaugą ir didinimą, o visos šalys aplink mus ir Jungtinės Valstijos taip pat yra pasirengusios įvykdyti savo NATO narystės įsipareigojimus dėl kolektyvinės gynybos ir tokias garantijas mes dar kartą gavome“, – tikino prezidentė.

Antradienį Varšuvoje vyko B.Obamos ir vidurio bei rytų Europos valstybių vadovų susitikimas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min