Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 3d. 13:13

Dalia Grybauskaitė ragina Baltarusijos valdžią paleisti po rinkimų sulaikytus protestuotojus (papildyta 13.38 val.)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė griežtina toną Baltarusijos atžvilgiu ir ragina šios šalies valdžią paleisti visus žmones, kurie buvo sulaikyti gruodį Minske kilus neramumams po prezidento rinkimų.

„Prezidentė kviečia Baltarusijos vadovybę pademonstruoti pasitikėjimą pačia savimi ir paleisti visus sulaikytuosius. Prezidentė mano, jei Baltarusijos vadovybė įsitikinusi, kad rinkimai laimėti įtikinama persvara, jei Baltarusijos žmonės palaiko šalies vadovybę, tai kam baimintis opozicijos? Kam laikyti žmones, kurie protestavo, įkalintus? Taigi prezidentė mano, kad jie visi galėtų būti paleisti“, – pirmadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

Anot jo, prezidentė mano, kad žmonių areštai ir prievarta prieš juos apsunkina Lietuvos bendradarbiavimą su Baltarusijos vadovybe, tačiau neturėtų kenkti bendravimui su šios šalies žmonėmis. D.Grybauskaitė artimiausiu metu ketina kreiptis į Europos Komisiją ir Europos Vadovų Tarybą, ragindama supaprastinti vizų išdavimo tvarką Baltarusijos piliečiams bei sumažinti vizų kainą.

D.Grybauskaitė taip pat išreiškė apgailestavimą dėl Baltarusijos sprendimo nepratęsti Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) biuro darbo Minske. Šiais metais Lietuva pradėjo pirmininkauti ESBO, o Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis tapo organizacijos pirmininku.

Papildyta 13.38 val.: 10 metų izoliacijos buvo klaida

Pirmadienį vykusiame D.Grybauskaitės ir A.Ažubalio susitikime aptartas pirmininkavimas ESBO, prioritetai, tačiau nemažai dėmesio skirta ir santykiams su Baltarusija.

Anot L.Balsio, prezidentė pritarė pirminėms ESBO išvadoms dėl rinkimų Baltarusijoje, kuriose teigiama, jog nepaisant pasistūmėjimo link demokratijos, rinkimai neatitiko tarptautinių standartų. Prezidentės nuomone, po rinkimų pasireiškęs smurto protrūkis metė šešėlį visai rinkimų eigai. D.Grybauskaitė smerkia neproporcingą jėgos panaudojimą išvaikant demonstrantus, tačiau taip pat nepalaiko smurto proveržio iš protestuotojų pusės.

„Prezidentė laikosi nuomonės, kad 10 metų izoliacijos nedavė jokių rezultatų, kad tai buvo iš esmės klaida, ir šiuo metu laikosi pozicijos, kad bendradarbiavimas su Baltarusija turi tęstis, bendradarbiavimas su Baltarusijos žmonėmis turi tęstis“, – teigė L.Balsys. Jis pridūrė, jog prezidentė Kalėdų laikotarpiu gavo Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos laišką, kuriame šis išdėsto šalies vadovybės požiūrį į įvykius Minske po rinkimų. Su šio laiško turiniu prezidentė ketina supažindinti Europos Sąjungos išorės politikos vadovę Catherine Ashton ir kitas institucijas.

Paklaustas, kaip prezidentė vertina kadenciją baigusio Lietuvos vadovo Valdo Adamkaus pareiškimą, esą Lietuvos politiką Baltarusijos atžvilgiu ištiko katastrofa, L.Balsys teigė, jog šalies vadovė nekomentuoja pavienių politikų pasisakymų spaudoje. „Tačiau, kaip aš jau minėjau, prezidentė mano, kad katastrofa ir klaida buvo 10 metų izoliacija Baltarusijos. Tie žingsniai, kurie buvo padaryti prezidentės kadencijos laikotarpiu, tai yra pirmieji kontaktai, yra prisidėję prie to, kad nors kokie demokratėjimo žingsneliai, kuriuos matome ir ESBO pirmosiose išvadose dėl prezidento rinkimų Baltarusijoje, rodo, kad tam tikrų gerų žingsnių buvo. Buvo įregistruoti visi kandidatai, kurie norėjo dalyvauti rinkimuose, buvo suteikta galimybė jiems pasisakyti, aišku tai visai nepateisina ir neatperka to, kas įvyko po rinkimų. Tačiau jei nebūtų buvę tų kontaktų, bandymų normalizuoti santykius su kaimynine šalimi, vargu, ar būtume turėję bent tuos pirmuosius daigelius, kuriuos konstatuota ESBO raporte“, – sakė L.Balsys.

Užsienio reikalų ministras A.Ažubalis teigė, jog ėmėsi „diplomatinių veiksmų“, siekdamas, kad Baltarusija persvarstytų sprendimą uždaryti ESBO biurą Minske.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

03:45
36:33
02:43

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min