Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė su Baracku Obama aptarė padėtį Ukrainoje

Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas
„Scanpix“ nuotr. / Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas rugpjūčio mėnesį
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentu Baracku Obama telefonu kalbėjo apie Baltijos regiono saugumo klausimus ir padėtį Ukrainoje. Pokalbyje dalyvavo ir kitų dviejų Baltijos valstybių vadovai – Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis bei Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas.

Pasak prezidentės, Ukrainoje susiklosčiusi situacija kelia grėsmę visos Europos saugumui ir stabilumui, todėl būtina ir toliau ieškoti būdų kuo greičiau sustabdyti konflikto eskalavimą. Baltijos valstybių ir JAV prezidentai pabrėžė, kad tarptautinė bendruomenė niekada nepripažins Krymo aneksijos, rašoma prezidentūros pranešime.

Rusijai keliami reikalavimai

Pasak šalies vadovės, Rusijos veiksmai Ukrainoje pažeidžia tarptautinės teisės normas ir daugelį tarptautinių susitarimų. Rusija privalo grąžinti savo kariuomenę į tarptautiniais susitarimais nustatytą bazių teritoriją ir liautis eskaluoti konfliktą bei skleisti dezinformaciją. 

„Scanpix“ nuotr./Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas
„Scanpix“ nuotr./Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas rugpjūčio mėnesį

Prezidentė pabrėžė, kad siekiant Ukrainos ir Rusijos politinio dialogo ir taikaus krizės sprendimo, į Krymą turi būti įleisti tarptautinių stebėtojų misijų atstovai. Iki šiol į Krymą nebuvo įleista nė viena tarptautinė misija.

JAV žada ginti Baltijos šalis

Pokalbio metu buvo aptartas ir tiesioginis JAV indėlis į didesnį Baltijos regiono saugumą. Kovo 6 d. į Lietuvą buvo atsiųsti 6 papildomi JAV naikintuvai „F-15", kuriais sustiprinta Baltijos šalių oro policijos misija. Sutarta, kad esant reikalui, Baltijos šalių saugumas bus stiprinamas dar labiau.

JAV prezidentas B.Obama dar kartą pabrėžė, kad JAV prisiima tvirtus įsipareigojimus ginti Baltijos valstybes pagal Šiaurės Atlanto Aljanso sutarties 5 straipsnį.

Žadamos griežtesnės sankcijos

Keturių valstybių prezidentai savo pokalbyje taip pat pabrėžė, kad jeigu situacija Kryme toliau blogės, Rusijai bus pradėtos taikyti plačios sankcijos.

Tą patį šeštadienį pareiškė ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as. Po savo pokalbio su B.Obama šeštadienį jis perspėjo dėl galimų naujų priemonių prieš Rusiją, jei ji nepadarys pažangos siekiant sumažinti krizės įtampą Ukrainoje.

Prancūzijos prezidentūros išplatintame pranešime nurodyta, kad per šeštadienį įvykusį pokalbį telefonu F.Hollande'as ir B.Obama patvirtino nuostatą, jog „Rusija turi atitraukti pajėgas, pasiųstas į Krymą nuo vasario pabaigos, ir padaryti viską, kad būtų leista dislokuoti tarptautinius stebėtojus“.

„Jeigu stigs pažangos šia linkme, bus imtasi naujų priemonių, kurios pastebimai paveiks santykius tarp tarptautinės bendrijos ir Rusijos, o tai nėra niekam naudinga“, – pažymima jame.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min