Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė tikisi, kad Kazachstanas neleis politizuoti bendros su Rusija sąjungos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kazachstane viešinti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako tikinti, kad pragmatišką politiką vykdantis Kazachstanas neleis politizuoti bendros su Rusija ir Baltarusija muitų sąjungos, kurią Maskva laiko pagrindu tolesnei integracijai į platesnę Eurazijos Sąjungą.

„Tikiuosi, kad būtent Kazachstano pragmatiškumas ir potencialas leis tikėtis, kad naujoji sąjunga bus pakankamai pragmatiška ir racionali bei nepolitizuos santykių su savo kaimynais“, – BNS telefonu iš Kazachstano ketvirtadienį sakė prezidentė.

„Sprendžiant iš Kazachstano ekonominės politikos, iš vadovybės požiūrio, tikiuosi, kad Kazachstanas galės būti ta grandis, kuri stabilizuos ir pagerins šios sąjungos bendradarbiavimą su kaimynais“, – pridūrė D.Grybauskaitė.

Grįžimui į Kremlių besirengiantis Rusijos premjeras Vladimiras Putinas prieš kelias dienas paskelbė apie iniciatyvą posovietines valstybes apjungti į Eurazijos sąjungą. V.Putino teigimu, ji būtų sukurta dabartinės Muitų sąjungos, kurią sudaro Rusija, Baltarusija ir Kazachstanas, pagrindu.

Muitų sąjungoje nuo kitų metų bus pašalintos prekybos kliūtys, apribojimai kapitalo ir darbo judėjimui. Tačiau V.Putinas dienraštyje „Izvestia“ paskelbtoje publikacijoje pareiškė, kad „mes čia neketiname sustoti ir nustatome ambicingą tikslą – pasiekti dar aukštesnį integracijos lygį Eurazijos sąjungoje“.

Labai tikiuosi, kad būtent Kazachstano balansuota, pragmatiška politika galės daryti įtaką visai muitų zonai, Rusijos ir Baltarusijos bendrajai prekybos politikai

Anksčiau „didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa“ Sovietų Sąjungos žlugimą vadinęs V.Putinas kratosi naujosios sąjungos sąsajų su buvusia sovietų imperija.

„Būtų naivu atkurti ar kopijuoti ką nors iš praeities. Vis dėlto, stipresnė integracija nauju politiniu ir ekonominiu pagrindu ir nauja vertybių sistema yra mūsų eros imperatyvas“, – teigė V.Putinas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad stalinizmo nusikaltimus įvertinęs Kazachstanas yra pavyzdys kitoms valstybėms.

„Labai džiaugiuosi, kad Kazachstanas sugebėjo pasižiūrėti į savo istoriją atviromis akimis, išdrįso įvertinti stalinizmo nusikaltimus savo teritorijoje. Šio vizito metu Kazachstanas ne tik pasiūlė savo archyvinius dokumentus mums kaip dovaną, aš taip pat vykstu į buvusį moterų kalėjimą, kur atidarysiu paminklą Lietuvos žmonėms, žuvusiems tame kalėjime, nes radome 13 lietuviškų pavardžių", – BNS ketvirtadienį sakė Kazachstane viešinti Lietuvos vadovė.

„Noriu paminėti, kad Kazachstano prezidentas dar devyniasdešimtųjų metų pradžioje išleido dekretą, kur reabilitavo visus politinius stalinizmo kalinius ir suteikė finansinę kompensaciją. Tai yra netgi politinis pavyzdys kai kurioms kitoms kaimynėms", – telefonu iš Kazachstano sakė D.Grybauskaitė.

Prezidentė leido suprasti, kad kalbėdama apie kaimynines valstybes omenyje turėjo Rusiją. Ji taip pat pridūrė, kad vizito metu buvo kalbama, jog būtina „sugebėti objektyviai, atvirai įvertinti istorinius sunkumus ir nesigręžiojant matyti savo tautų ateitį".

„Šalys, tautos ir jų vadovai, kurie sugeba tai padaryti, nebeturi girnų ant kojų ir gali matyti pasaulį ir ateitį visai kitaip", – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Po Antrojo pasaulinio karo į tolimus Sovietų Sąjungos regionus, kurie dabar yra Kazachstano teritorijos, vykdant stalinistinę politiką buvo ištremta daug lietuvių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min