Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 19d. 11:35 , atnaujinta: 2012 lapkričio 19d. 13:25

Dalios Grybauskaitės dovana gimtadienį švenčiančiam Algirdui Butkevičiui – saldainių maišelis ir siūlymas tapti premjeru

Algirdas Butkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius

Prezidentė Dalia Grybauskaitė rinkimus laimėjusių socialdemokratų pirmininkui Algirdui Butkevičiui, kuris pirmadienį švenčia 54-ąjį gimtadienį, įteikė dovaną – saldainių maišelį ir siūlymą formuoti naująją Vyriausybę. Tokį sprendimą jai teko priimti, nepaisant fakto, kad centro-kairės koalicijoje dirbs teisėsaugos akiratyje esanti Darbo partija (DP).

Po pusvalandį užtrukusio valstybės vadovės susitikimo su A.Butkevičiumi paskelbta, kad antradienį jis bus teikiamas kandidatu į premjerus, nes rinkimuose Socialdemokratų partija gavo daugiausia mandatų Seime ir vieninteliai sugebėjo suformuoti daugumą.

„Iš kelių galimų koalicijos sudarymo variantų socialdemokratai pasirinko bendradarbiavimą būtent su teisiamųjų suole sėdinčia DP ir, nesilaikydami viešai duoto žodžio, į Seimo vadovybę išrinko finansiniu sukčiavimu įtariamą asmenį“, – žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.

Dalia Grybauskaitė: „Iš kelių galimų koalicijos sudarymo variantų socialdemokratai pasirinko bendradarbiavimą būtent su teisiamųjų suole sėdinčia DP ir, nesilaikydami viešai duoto žodžio, į Seimo vadovybę išrinko finansiniu sukčiavimu įtariamą asmenį.“

Anot valstybės vadovės, laikas parodys, ar socdemai vykdys atsakingą ir skaidrią politiką, ar, susitapatinę su teisiamųjų suole sėdinčia partija, taps jos priedanga nuo teisėsaugos.

„Tik laikas parodys, ar suformuotos daugumos rūpesčiu taps Lietuvos žmonių gerovė, ar bylų vilkinimas iki senaties bei pinigų dalybos kriminalizuotų oligarchinių grupuočių naudai“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Pažymėjusi, kad, šiandien įvardindami rinkimų nugalėtojus, laimėtojų kol kas neturime, palinkėjo A.Butkevičiui „išsaugoti partijos ir valstybės garbę ir tai daryti neklupčiojant, kaip matėme pastarosiomis dienomis, pamėginti suformuoti Vyriausybę, kuri galėtų prisiimti atsakomybę už valstybės valdymą“.

Siūlymas formuoti Vyriausybę politikui tapo tikra dovana, mat pirmadienį jis švenčia 54-ąjį gimtadienį. „Ta proga pasikviečiau pasikalbėti. Gavo dovanų – prezidentinių saldainių“, – iškart po susitikimo juokavo D.Grybauskaitė.

Bandys įtikinti ieškoti nepartinių ministrų

Kaip žurnalistams sakė A.Butkevičius, su prezidente buvo kalbama, kad DP atstovautų nepartiniai ministrai. Paklaustas, ar mėgins įtikinti partijos lyderį Viktorą Uspaskichą ieškoti specialistų iš šalies, politikas pažymėjo: „Perduosiu šitą informaciją, bus susitikimas, apie tai bus kalbama“, bet vėliau pridėjo, kad pirmiausiai turi būti pritarta jo kandidatūrai į premjerus. 

Socdemų vadovas tikino kol kas nežinąs visų DP pretendentų į Vyriausybę, paminėjo tik porą pavardžių – parlamentarių Loretos Graužinienės, galimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės, bei Virginijos Baltraitienės, galimos švietimo ir mokslo ministrės.

Galimas premjeras patvirtino, kad socialdemokratai į užsienio reikalų ministrus siūlys ambasadorių Baltarusijoje Liną Linkevičių, į krašto apsaugos ministrus – Seimo narį Juozą Oleką, o į susisiekimo ministrus – kitą parlamentarą Rimantą Sinkevičių.

Mažiausiai koalicijos partnerei Lenkų rinkimų akcijai teko Energetikos ministerija. Viešumoje minėtą pretendentą į šios ministerijos vadovus – elektros tilto į Lenkiją bendrovės „LitPol Link“ vadovą Jaroslavą Neverovičių prezidentė esą įvertino teigiamai.

Galimas premjeras prisipažino nustebęs dėl Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktoriaus Viliaus Šapokos atsisakymo pretenduoti į finansų ministrus, mat su juo apie tai buvo kalbama jau seniai. Tačiau patvirtino, kad tarp pretendentų yra buvęs finansų ministras Gedimino Kirkilo vadovaujamoje Vyriausybėje Rimantas Šadžius.

Derybos dėl V.Gapšio užtruko kelias valandas

Anksčiau žiniasklaida skelbė, kad Seimo nariai Vytenis Andriukaitis bus siūlomas į sveikatos apsaugos, o Birutė Vėsaitė – į ūkio ministrus. Tačiau A.Butkevičius šios informacijos nepatvirtino, siūlydamas dar palaukti.

Algirdas Butkevičius: „Politiniame gyvenime būna sprendimų, kai reikia atsižvelgti į koalicijos partnerių mintis.“

Replikuodamas į prezidentės priekaištus dėl teisiamo „darbiečio“ Vytauto Gapšio ir „tvarkiečio“ Kęsto Komskio išrinkimo Seimo vicepirmininkais, socdemų vadovas pažymėjo, kad derybos dėl kandidatų į aukštus postus vyko sudėtingai.

„Pirmas reikalavimas buvo, kad V.Gapšys netaptų Seimo pirmininku. Buvo kalbama tris keturias valandas, įtikinėjant partijos vadovą. Antras reikalavimas – kad nebūtų Europos reikalų komiteto pirmininkas. Šitos derybos irgi ilgai tęsėsi, teigiamas rezultatas pasiektas, – teigė A.Butkevičius. – (…) Politiniame gyvenime būna tam tikrų sprendimų, kai reikia atsižvelgti į koalicijos partnerių mintis.“

Kartu jis pranešė, kad socdemai Seime sieks atviro balsavimo dėl trijų teisiamų „darbiečių“ – V.Uspaskicho, V.Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės – teisinio imuniteto, kurį jie įgijo tapę parlamentarais, panaikinimo. To teismo, nagrinėjančio DP „juodosios buhalterijos“ bylą, paprašė prokurorai. „Per slaptą balsavimą gali būti manipuliacijų iš kitų politinių jėgų“, – pripažino politikas. 

Aistros dėl Darbo partijos

Spalio pabaigoje D.Grybauskaitė buvo pareiškusi siūlysianti A.Butkevičiui formuoti Vyriausybę, bet tik su sąlyga, kad joje nebus finansinėmis machinacijomis įtariamos DP, ant kurios per rinkimus krito ir įtarimų papirkinėjus rinkėjus šešėlis.

„Remdamasi būtent šių rinkimų praktika ir išaiškintais neskaidriais procesais noriu pareikšti savo nuomonę dėl Vyriausybės formavimo, – tuomet teigė prezidentė. – Šiuose rinkimuose pirmą vietą ir daugiausia balsų surinko socialdemokratai, todėl labai didelė tikimybė, kad būtent jiems po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija patvirtins galutinius balsavimo rezultatus, ir siūlysiu formuoti Vyriausybę.

Bet Vyriausybės formavime, mano nuomone, negali dalyvauti partija, kuri įtariama rinkimuose padariusi daugiausia šiurkščių pažeidimų, įtariama dėl juodosios buhalterijos ir neskaidrios veiklos ir kurios lyderiai yra kaltinamieji baudžiamojoje byloje. Todėl palaikysiu tik tą politinę jėgą, kuri galės suformuoti daugumą be teisiamųjų suole esančios DP.“

Tačiau socialdemokratams kartu su DP, partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija suformavus koaliciją, kuri Seime iš viso turės 86 atstovus, jai greičiausiai teks nusileisti.

Valdančiąją koaliciją formuojančios centro-kairės partijos tikisi pakeisti ketverius metus valdžioje buvusią centro-dešiniųjų Vyriausybę.

Konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė, kai penktadienį naujasis Seimas susirinko į pirmą posėdį, grąžino įgaliojimus. Jos nariams iškart buvo pavesta laikinai eiti pareigas, kol prisieks nauja Vyriausybė.

Premjerą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas. Jis ne vėliau kaip per 15 dienų nuo paskyrimo turi pristatyti Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikti svarstyti jos programą.

Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma pritaria jos programai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min