Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 18, 11:57

Dar viena registruota vakcina nuo COVID-19: kuo kitokia „Nuvaxovid“?

Vasario antroje pusėje Lietuvą pasieks dar viena registruota vakcina – „Novavax“ sukurta „Nuvaxovid“. Taip planuoja Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) vadovas Gytis Andrulionis. Ši vakcina skirta apsaugoti vyresnius nei 18 metų asmenis nuo koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos). Kaip sako VVKT, šios vakcinos veiksmingumas yra net apie 90 proc. ir tai yra įprastesnė vakcina.
„Novavax“ vakcina
„Novavax“ vakcina / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kaip antradienio spaudos konferencijoje sakė G.Andrulionis, šią vakciną Lietuva kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis yra įsigijusi: „Ji yra pagaminta, tik ką pasiekusi Europą. Be to, šiuo metu atliekamas kokybės vertinimas ir testavimas. Planuojama, kad visas ES valstybes nares pasieks maždaug vasario mėnesio viduryje – vasario 19-ąją.“

Įprastesnė vakcina

Kaip sakė VVKT Sveikatos technologijų vertinimo skyriaus vedėja Rugilė Pilvinienė, tai yra „tokia įprastesnė vakcina, vadinamoji adjuvantinė“.

„Jos sudėtyje yra spyglio baltymo su tam tikru taip vadinamuoju adjuvantu – papildančiu vakcinos poveikį sudėtiniu komponentu. Šita vakcina yra skirta 18 metų ir vyresniems žmonėms. Taip pat turėtų būti dvi šios vakcinos dozės.

Ši vakcina buvo tirta klinikiniais tyrimais kaip ir ankstesnės vakcinos, jos tyrimai buvo atliekami Australijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Meksikoje“, – sakė R.Pilvinienė.

Jos teigimu, iš ypatumų, susijusių su vakcinos saugumu, išskirti reikėtų, kad dažniausiai nustatomos nepageidaujamos reakcijos yra susijusios su rektogeniškumo reiškiniais ir injekcijos vietos reakcijomis.

Išskirtinių reakcijų nepastebėta

„Daugiausiai klinikinių tyrimų metu buvo pranešta apie jautrumą injekcijos vietoje, skausmą injekcijos vietoje, nuovargį, raumenų, galvos skausmą, bendrą negalavimą, sąnarių skausmą, taip pat buvo pykinimo ar vėmimo atvejų.

Duomenų apie kažkokius ypatingus nepageidaujamus atvejus, pavyzdžiui, miokarditą ir kt., nebuvo. Apskritai vakcinoms ar COVID-19 vakcinoms nepageidaujamų reakcijų klinikinių tyrimų metu nebuvo nustatyta“, – sakė ji.

Anot VVKT vadovo, žinoma, kad yra laukiančių būtent šitos vakcinos žmonių, kurie skiepysis.

„Tai yra tikrai labai laukiamas produktas, laukiama vakcina Lietuvoje – tai yra baltyminė vakcina, tai yra tradicinė, žinoma, išbandyta gamybos platforma. Tad tikrai neslėpsime, yra žmonių, kurie laukia būtent šios vakcinos, kad vakcinuotųsi.

Turimi klinikiniai duomenis rodo, kad ji sukelia labai aukštą imuninį atsaką. Tikimės, kad ji kuo greičiau pasieks Lietuvą“, – sakė G.Andrulionis.

Lietuva yra užsakiusi 633 tūkst. šios vakcinos dozių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Novavax“ vakcina nuo COVID-19
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Novavax“ vakcina nuo COVID-19

Padeda organizmui pasiruošti apsiginti

Kaip rašoma VVKT puslapyje, „Nuvaxovid“ vakcina, kurią sukūrė „Novavax“, padeda organizmui pasiruošti apsiginti nuo COVID-19 ligos.

„Vakcinos sudėtyje yra laboratorijoje išauginto spyglio baltymo versijos, randamos SARS-CoV-2 koronaviruso paviršiuje. Vakcinoje taip pat yra adjuvanto, t. y. medžiagos, padedančios sustiprinti organizmo imuninės sistemos atsaką į vakciną.

Suleidus vakciną, žmogaus imuninė sistema atpažįsta šį baltymą kaip svetimą organizmui, todėl prieš jį pradeda gaminti antikūnus ir T ląsteles.

Vėliau, jei paskiepytas žmogus turi kontaktą su SARS-CoV-2 virusu, jo imuninė sistema geba atpažinti virusą ir yra pasiruošusi prieš jį kovoti“, – teigiama aprašyme.

Tyrimo metu dažniausiai pasitaikę šalutiniai poveikiai buvo lengvi arba vidutinio sunkumo, o žmonių sveikata pagerėjo per kelias dienas po vakcinacijos. Žmonės jautė galvos skausmą, pykinimą, juos vargino vėmimas, raumenų ir sąnarių skausmas, jautrumas ir skausmas injekcijos vietoje, nuovargis ir bendra bloga savijauta. Tai pasireiškė daugiau nei 1 iš 10 žmonių.

Paraudimas ir patinimas injekcijos vietoje, karščiavimas, šaltkrėtis ir galūnių skausmas pasireiškė mažiau nei 1 iš 10 žmonių. Padidėję limfmazgiai, aukštas kraujospūdis, bėrimas, odos paraudimas, niežulys injekcijos vietoje ir niežtintis bėrimas buvo nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškė mažiau nei 1 iš 100 žmonių).

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min