Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 14d. 21:01

Dar vienas akmenėlis į vakcinavimo daržą: ankstinti antro „AstraZeneca“ skiepo nenori, bet savivaldybė vis tiek kviečia atvykti

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr. / Asociatyvi nuotr.
Vakcinacijos procese ir toliau netrūksta nesklandumų. Kol vieni „AstraZeneca“ vakcina paskiepyti gyventojai nenori laukti maksimalaus 12 savaičių termino ir tikisi antros dozės datą pasiankstinti, kiti priešingai – pageidauja išlaukti rekomenduojamą laiką, bet antrojo skiepo yra kviečiami atvykti jau dabar, nepraėjus 7 savaitėms po pirmojo. Vilniaus savivaldybės atstovai sako, kad įvyko klaida, tačiau žmones, gavusius kvietimus į „Litexpo“ rūmus revakcinuotis, vis tiek ragina atvykti. Kartu primena, kad iki birželio sostinė negaus tokių didelių „AstraZeneca“ vakcinų kiekių.

Kaip pasakojo 15min skaitytoja, ji „AstraZeneca“ skiepą Šeškinės poliklinikoje gavo kovo 29 dieną, tad antruoju skiepu preliminariai turėjo skiepytis praėjus 12 savaičių, birželio 21-ąją.

Tokia data buvo nurodyta ir jai įteiktame lapelyje, nes tuo metu įstaiga dar nesiuntė trumpųjų SMS žinučių apie revakcinavimo datą.

Tačiau ketvirtadienį moteris netikėtai sulaukė žinutės, su kvietimu antrai vakcinos dozei atvykti jau šį šeštadienį, gegužės 15 dieną, praėjus tik kiek daugiau nei 6 savaitėms po pirmojo „AstraZeneca“ skiepo.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19

Moteris teigė neplanavusi ankstinti skiepo datos ir norinti išlaukti visų 12-os Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) bei vakcinos gamintojo rekomenduojamų savaičių, kad pilnai pasiskiepijus susidarytų kuo stipresnis imunitetas.

„Registracijos sistemoje pakoreguoti laiko negalima, nėra laisvų laikų ir apskritai registracija galima tik savaitei į priekį.

Būtų įdomu sužinoti Vilniaus savivaldybės argumentus ir paaiškinimą, kaip elgtis vilniečiams, vis dėlto norintiems laikytis rekomendacijų antra doze skiepytis po 12 savaičių, kaip rekomenduoja SAM. Ar dabar atšaukus vakcinacijos laiką nekils problemų vėliau?“ – klausimus kėlė ji.

Į tokią situaciją papuolusių žmonių, kaip vėliau paaiškėjo iš Šeškinės poliklinikos oficialaus feisbuko puslapio, yra ir daugiau.

Kodėl taip įvyko?

Kaip 15min informavo Vilniaus miesto savivaldybė, perkeliant revakcinacijos laikus iš Šeškinės poliklinikos į „Litexpo“, tiems gyventojams, kurių revakcinacija buvo numatyta gegužės pabaigoje ir birželį, per klaidą buvo atsiųsta informacija, kad revakcinacija įvyks šį savaitgalį.

Tačiau, net ir įvykus klaidai, skiepai gyventojams esą suplanuoti ir jie raginami atvykti anksčiau.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose

„Laikai ir vakcina šiam savaitgaliui yra suplanuoti, todėl tų gyventojų, kuriems tinka naujasis laikas ir yra galimybė atvykti šį savaitgalį, labai lauksime atvykstant.

Verta paminėti, kad iki birželio mėnesio Vilnius negaus tokių didelių „AstraZeneca“ vakcinų kiekių, todėl tų gyventojų, kurių vakcinacija buvo numatyta gegužės pabaigoje, ypatingai prašome atvykti šį savaitgalį.

Gyventojai, kuriems revakcinacija buvo numatyta birželio mėnesį ir atvykti šį savaitgalį negali arba nenori, šiandien bus atsiųstos SMS žinutės su kvietimu revakcinuotis birželio mėnesį“, – rašoma savivaldybės atsakyme.

Kilus klausimams, gyventojai raginami skambinti savo poliklinikos registratūrai.

Paaiškino, ką daryti

Šeškinės poliklinika penktadienį popiet detalizavo, kas ir kada turėtų atvykti į „Litexpo“ rūmus antrai „AstraZeneca“ vakcinos dozei, o kam ši kol kas nepriklauso:

  • Jeigu pirmas skiepas atliktas kovo 2–8 d., revakcinacija numatyta gegužės 15 d. Labai prašome atvykti šią dieną, tačiau jei atvykti tikrai negalite – susisiekite su Šeškinės poliklinikos registratūra tel. 8 5 250 2000;
  • Jeigu pirmas skiepas atliktas kovo 9–15 d. ir dabar gavote žinutę, kviečiančią skiepytis gegužės 15 d., atvykite į LITEXPO ir būsite paskiepyti. Kita galima revakcinacijos data – gegužės 31 d. Žmonės, kurie neatvyks skiepytis gegužės 15 d., turėtų laukti naujos SMS su tiksliu laiku;
  • Jeigu pirmas skiepas atliktas kovo 22–balandžio 14 d. ir dabar gavote klaidinančią žinutę, kviečiančią atvykti gegužės 15 d., į LITEXPO nevykite. Numatytos galimos revakcinacijos datos – birželio 14 arba 28 d. Laukite SMS su tiksliu laiku.

Leido skiepytis anksčiau

Antroji „AstraZeneca“ dozė Lietuvoje paprastai skiriama po 12 savaičių – praėjus maksimaliam gamintojo nurodomam terminui.

Minimalus laikas, po kurio gali būti vykdoma revakcinacija, yra keturios savaitės, bet Lietuvoje anksčiau nei po 3 mėnesių pasiskiepyti iki šiol išimties tvarka galėjo tik abiturientai ir švietimo darbuotojai.

Vis tik netylant kai kurių gyventojų priekaištams dėl ilgo antros vakcinos laukimo laiko, SAM numatė šiek tiek pokyčių.

Ketvirtadienį ji nurodė, kad jeigu ilgesnė pertrauka daro neigiamą įtaką asmens vykdomai veiklai, vakcinacijos centras antrą „AstraZeneca“ vakcinos dozę gali skirti anksčiau, gamintojo siūlomu 4–12 savaičių intervalu.

Bet pabrėžė, kad gyventojai raginami objektyviai įvertinti poreikį trumpinti laiką tarp dozių ir rinktis jų sveikatai naudingiausią sprendimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vakcinavimo centras „Litexpo“ rūmuose

Imunitetas gali būti silpnesnis

Vilniaus universiteto (VU) profesorius Arvydas Ambrozaitis mano, kad kiekvienas žmogus turi turėti pasirinkimo laisvę ir jeigu mato reikalą antrąja „AstraZeneca“ gamintojo vakcina skiepytis anksčiau, nei praėjus 12 savaičių po pirmojo skiepo, problemos nėra.

Tačiau gyventojai, jo teigimu, turi suprasti, kad tokiu atveju imunitetas galimai susidarys silpnesnis.

„Kaip rodo klinikiniai tyrimai, kuo vėlesnė antra dozė, tuo didesnis antikūnų titras, tuo geresnis imuninis atsakas, geresnė apsauga“, – pažymėjo infektologas.

Nuotr. iš asmeninio archyvo/ Arvydas Ambrozaitis
Nuotr. iš asmeninio archyvo/ Arvydas Ambrozaitis

„AstraZeneca“ vakcinos klinikiniai tyrimai buvo atliekami su savanoriais, kuriems antra vakcinos dozė buvo suleidžiama skirtingu intervalu, nuo 4 iki 12 savaičių po pirmosios.

Būtent trečiosios fazės klinikiniai tyrimai parodė, kad daugiausia antikūnų susidaro, jeigu revakcinacija atliekama po 3 mėnesių.

„Todėl mes ir rekomenduojame – kuo vėliau, tuo geriau. Bet tai nereiškia, kad negalima ir anksčiau, čia pasirinkti gali kiekvienas žmogus“, – sakė A.Ambrozaitis.

Todėl mes ir rekomenduojame – kuo vėliau, tuo geriau.

Tačiau ar antrąja „AstraZeneca“ vakcinos doze pasiskiepijus anksčiau nei po 12 savaičių imuniteto trukmė sumažės, kol kas, pasak A.Ambrozaičio, atsakyti sudėtinga.

„Mes nežinome, kaip imunitetas ilgai truks, kadangi tai nauja infekcija, nauja vakcina, nėra tų tyrimų. Bet dabar žinome, kad jau nuo 8 mėnesių tikrai po antros dozės trunka imunitetas.

„AstraZeneca“ vakcina ypatinga tuo, kad jau po pirmos dozės 80 proc. (žmonių – 15min) susidaro visai neblogas imunitetas, bet antra dozė reikalinga, kad jis būtų ilgesnis, o kaip ilgai truks, dar nelabai žinome, kadangi neturime stebėjimo duomenų, bet kaupiasi moksliniai tyrimai, savanoriai tiriami ir bus matyti“, – kalbėjo profesorius.

Mažai antikūnų – ne bėda

Yra besibaiminančių, kad po pirmojo skiepo susidarę antikūnai per tris mėnesius išnyks arba jų liks labai mažai, o antra dozė esą nebus tokia veiksminga. Galbūt tokiu atveju antrąjį skiepą išties reikėtų paankstinti?

Infektologo A.Ambrozaičio teigimu, toks mąstymas nėra pagrįstas.

„Klinikinių tyrimų metų pastebėta nebuvo, kad antikūnai išnyktų po pirmos dozės. <...> Kad po pirmos dozės sumažėja antikūnų, nėra taip blogai, kadangi mes turime dar ir tokį fenomeną, kaip imuninė atmintis, kurią formuoja T limfocitai.

B limfocitai gamina antikūnus, o T tiesiog turi galimybę atsiminti sukėlėją. Jeigu pakartotinai patenka sukėlėjas, nežiūrint to, kad antikūnų nėra, T limfocitai atpažįsta virusą, su kuriuo jau buvo susitikę, ir duoda komandą B limfocitams gaminti antikūnus.

Šis fenomenas žinomas kaip imuninė atmintis, dėl to sumažėjęs antikūnų skaičius nėra nieko blogo“, – teigė profesorius.

Kad po pirmos dozės sumažėja antikūnų, nėra taip blogai.

A.Ambrozaitis apibendrino, kad dėl sumažėjusio antikūnų kiekio skubinti antrosios dozės nereikia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min