Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dar vieno referendumo dėl euro įvedimo Lietuvoje nebus

Lietuvos monetų kalykla
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lietuvos monetų kalykla
Šaltinis: 15min
0
A A

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) trečiadienį atsisakė įregistruoti septyniolikos žmonių iniciatyvinę grupę konsultaciniam patariamajam referendumui dėl euro įvedimo 2015 m. suorganizuoti. Už tai, kad grupė būtų įregistruota, balsavo vos 3 VRK nariai, o septyni buvo prieš.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė atkreipė dėmesį, kad referendumo surengti neleista dėl to, nes net surinkus parašus referendumas neturėtų prasmės, nes greičiausiai galėtų įvykti tik kitąmet – tada, kai euras jau bus įvestas.

Jau apsisprendė stodama į ES

Referendume tautai norėta teikti teiginį: „Pritariu euro įvedimui nuo 2015 m.“. Kai kurie VRK nariai sakė, kad nurodydama tokį teiginį iniciatyvinė grupė gudrauja, mat jos pačios nariai iš tiesų euro įvedimui nepritaria ir siekia pasinaudodami neįvykusiu referendumu aiškindama, kad tauta euro įvedimui nepritaria.

„Įvykus referendumui, bet jame nepriėmus sprendimo, tai nereikš, kad tauta nepritaria euro įvedimui“, – pabrėžė VRK narys Jonas Udris. Tokius jo žodžius iniciatyvinės grupės nariai pavadino demagogija.

Kiti VRK nariai atkreipė dėmesį, kad dėl euro tauta jau yra apsisprendusi referendume dėl stojimo į Europos Sąjungos. „Man sveikas protas neleidžia palaikyti šios iniciatyvos ir mėtyti pinigus į balą“, – pažymėjo VRK narys Valdemaras Urbanas.

Tačiau iniciatyvinės grupės  koordinatorius Mindaugas Šimkūnas tikino, kad referendume dėl stojimo į ES nėra nutarta dėl euro įvedimo datos.

Mes nesakome, kad nereikia įsivesti, bet norime paklausti, ar dabar jau laikas įsivesti, – aiškino M.Šimkūnas.

„Tikrai nebuvo įrašyta, kad 2015 m. įvesime eurą. Mes nesakome, kad nereikia įsivesti, bet norime paklausti, ar dabar jau laikas įsivesti“, – aiškino jis.

VRK narys Rokas Stabingis atsakė,  kad referendumo būti negali, nes Lietuvoje jau priimti įstatymai euro įvedimui, vyko referendumas dėl stojimo į Europos sąjungą, kuriame nutarta ir prisijungti prie euro zonos. Tai, kad Lietuva yra pasirengusi eurą įsivesti yra įvertinus Europos Komisija, o dabartine referendumo iniciatyva bandoma visa tai paneigti.

Referendumas vyktų, kai euras jau bus?

Pagal įstatymus parašus grupė, jei būtų buvusi registruota, piliečius parašus referendumui būtų galėjusi pradėti rinkti liepos 22 dieną. 300 tūkst. parašų surinkti jai būtų duoti trys mėnesiai.

Gali būti referendumas kitų metų sausį, vasarį, kai eurą jau turėsime, – pažymėjo L.Matjošaitytė.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė aiškino, kad parašams surinkti, jiems patikrinti ir Seimui priimti sprendimą gali prireikti tiek laiko, kad pats referdumas vyktų jau tada, kai euras bus įvestas. „Panašu, kad gali būti referendumas kitų metų sausį, vasarį, kai eurą jau turėsime“, – sakė ji.

Tačiau M.Šinkūnas aiškino, kad parašus referendumui įmanoma surinkti ir per vieną mėnesį, o ne tris, kaip numatoma įstatymuose. Tuomet, pasak jo, referendumas galėtų įvykti dar gruodžio mėnesį. Klausiami, kodėl iniciatyvos nesiėmė anksčiau, piliečiai aiškino, kad kvailai tikėjosi, jog referendumą dėl euro organizavimo imsis partijos.

VRK nariai taip pat bandė išsiaiškinti, ar pačios iniciatyvinės grupės nariai nori, kad euras kitąmet Lietuvoje būtų įvestas, ar ne. Tačiau grupės iniciatoriai sakė, kad į šį klausimą jie atsakys referendume, o VRK jie prašo tik leidimo jį surengti.

Sulaukę neigiamo atsakymo iniciatyvinės grupės nariai piktinosi demokratijos trūkumu ir teiravosi, ar jie dar galėtų tikslinti referendumui teikiamą klausimą ir bandyti iniciatyvą registruoti iš naujo.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min