Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Darbo kodeksą Seimas priėmė, o kur susitarimas dėl didesnių algų?

Tomas Tomilinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Tomas Tomilinas
Šaltinis: 15min
18
A A

Balandžio mėnesį, prieš Seimui pateikiant Darbo kodekso pataisas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai Virginijus Sinkevičius ir Tomas Tomilinas teigė, kad diskusijos dėl kodekso Seime prasidės pirmiausiai nuo trišalio susitarimo, kuriuo darbdaviai įsipareigos kelti algas. Antraip V.Sinkevičius ir T.Tomilinas žadėjo už naująjį Darbo kodeksą nebalsuoti. Žadėjo, bet ar ištesėjo?

Balandį Trišalei tarybai baigus pokalbius dėl naujojo Darbo kodekso, projektas buvo perduotas Seimui.

Balandžio 20 dieną „valstiečiai“ Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas V.Sinkevičius ir Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas T.Tomilinas spaudos konferencijoje pareiškė, kad su darbdaviais turėtų būti pasirašomas susitarimas dėl algų didinimo.

Į spaudos konferenciją pakviestas Darbdavių konfederacijos atstovas Vaidotas Levickis sakė, kad konfederacijos įmonės galėtų įsipareigoti algas didinti 5 proc. kasmet.

Nebus susitarimo dėl algų, Darbo kodekso nepalaikys

Jei toks susitarimas nebūtų pasirašytas, „būtų visiškas ignoravimas to poreikio“, T.Tomilinas sakė, kad „mes pasiliekame sau teisę vykdyti Konstituciją ir balsuoti laisvai.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Virginijus Sinkevičius

V.Sinkevičius, į klausimą, ar balsuotų prieš Darbo kodeksą, jei susitarimas nebūtų pasirašytas, sakė: „Mano atsakymas – taip, bet aš esu tikras, kad tas susitarimas bus pasirašytas. Mes įdėjome labai daug pastangų į tokio susitarimo pagrindų rengimą, į konsultacijas. Aš matau tik geranoriškumą iš verslo pusės (....) Tačiau taip, jeigu jokio geranoriškumo nebus parodyta, aš balsuosiu prieš.“

Gegužės pradžioje „Verslo žinios“ rašė, kad dalis didžiųjų verslo organizacijų šį siūlymą vertina skeptiškai ir prie susitarimo neprisidės.

Balsavo už Darbo kodeksą

Galutinis balsavimas dėl Darbo kodekso Seime įvyko antradienį. Balsuojama buvo du kartus – dėl kodekso pakeitimo ir dėl jo įsigaliojimo bei įgyvendinimo. Abu kartus tiek V.Sinkevičius, tiek ir T.Tomilinas basalvo „už“.

15min V.Sinkevičiui priminė jo pažadą nepalaikyti Darbo kodekso, jei nebus susitarimo dėl algų didinimo. Tačiau jis sakė, kad jau yra parengtas susitarimo dokumentas ir dėl jo yra kalbamasi.

„Aš vis dar lieku prie to, kad jis bus pasirašytas. Nepamirškime, kad įsigalios liepos 1 viskas“, – sakė jis.

V.Sinkevičiui priminus, kad balsavimas dėl Darbo kodekso jau įvyko, o susitarimo dar nėra, parlamentaras teigė: „Bet aš priminsiu, kaip klausė, atsiminkit, T.Tomilinas pasakė „hipotetiškai“, tai aš manau, kad palaukim iki liepos 1, vis dar toliau vyksta derybos, geranoriškumas yra parodytas. Pasitikslinkit dėl dokumento, aš žinau, kad tikrai yra projektas dokumento, kuris turėtų būti pasirašytas.“

T.Tomilinas: susitarimas jau yra pasiektas

T.Tomilinas 15min sakė, kad susitarimas yra pasiektas ir jis dabar yra derinamas, nes pastabų projektui turi profesinės sąjungos.

„Aš absoliučiai patenkintas šiuo rezultatu ir visiškai pasitikiu Vyriausybės pažadu jį pasirašyti kaip įmanoma anksčiau. Nėra jokio pasipriešinimo tam susitarimui, jis yra darbo tvarka derinamas. Profsąjungos nori datų daugiau, konkretybių, bet visa tai yra detalės – esminis dalykas pasiektas“, – tikino jis.

– O kada jis galėtų būti pasirašytas?15min paklausė T.Tomilino.

– Mano požiūriu, jeigu profesinės sąjungos neužsispirs ir nepradės reikalauti kažkokių nerealistinių dalykų, ten kaip, pavyzdžiui, buvo...

– 20 proc. algų pakėlimo.

– Šią ar kitą savaitę. Projekte parašyta, kad yra prievolė kas mėnesį turėti Trišalės tarybos posėdžius ir juose spręsti konkrečių sektorių – o tų sektorių, patikėkit, nėra tiek daug, tarifinius susitarimus, tai yra šakinius susitarimus.

Tą įsipareigojimą darbdavių organizacijos prisiėmė, viskas, tai yra svarbiausia. Konkrečiame sektoriuje galima įvairiai, vienas sektorius gali 5 proc., kitas – 15 proc. didinti. Mane tai tenkina, negaliu svajoti apie padvigubinimus atlyginimų, mes ne apie tai šnekame, mes šnekame apie principą, ar laikysis to Vyriausybė, ar ne.

– Galbūt ne Vyriausybės noro reikia, o darbdavių labiau?

– Problema, kad darbdaviai tai sutinka, bet darbdaviai niekada netraktuoja rimtai to, ko netraktuoja rimtai Vyriausybė. Jeigu Vyriausybė nerimtai traktuoja tokias derybas ir pati, pavyzdžiui, su savo darbuotojais nesidera, tai ir darbdaviai žiūri pro pirštus.

Mes turime pasikeitimą šitos situacijos, mes turime pažadą premjero pasirašyti kolektyvinę sutartį su visais viešojo sektoriaus darbuotojais, kas irgi yra rengiama. Tai viskas, mane tai tenkina, aš neturiu jokių priekaištų Vyriausybei. Dokumentas nepasirašytas tik dėl profsąjungų noro dar jį tobulinti.

– Kokia dalis darbdavių sutinka pasirašyti jį?

– Visi. Aš apie organizacijas, pabrėžiu. Visose kalbose sakiau – mes suteikiame pasitikėjimo kreditą darbdavių organizacijoms. Visoms, kurios tapo Trišalės tarybos narėmis. Jie visi jungia apie 30 proc. – jie taip sako, darbdavių. Tai nei daug, nei mažai.

– Gan mažai.

– Mes turime dirbti su tuo, ką turime. Jeigu mes turime prekybos centrus, bankus, finansines organizacijas – tai jau nemažai. Nepadarysime visose mažose įmonėse to proveržio iš anksto. Bet pradėkime nuo kažko.

– Ar teisingai supratau – jūs balsavote už Darbo kodeksą žinodamas, kad šis susitarimas bus pasirašytas.

– Mane tenkina pritarimas susitarimui, kuris įvyko prieš tris savaites Trišalėje taryboje. Jie sukūrė bendrą darbo grupę, kaip detalizuoti, čia jau formuluočių klausimas – ar jis pasirašytas, ar jam pritarta tiesiog Trišalėje taryboje. Na, galima pompastiškai jį pasirašyti prieš liepą, bet tai jau yra protokolas, tai nėra esmė. Susitarimui neprieštarauja darbdaviai – esminis to susitarimo vykdytojas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min