Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas patvirtino naujosios Vyriausybės programą

Vyriausybės programos pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vyriausybės programos pristatymas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Seimas pritarė XVI-osios Vyriausybės programai. Už dokumentą balsavo 83, prieš – 39, susilaikė 9 parlamentarai. Programą vieningai palaikė valdančiosios frakcijos, konservatoriai ir liberalai balsavo prieš, „Drąsos kelio“ ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai balsuodami susilaikė.

Iki pat balsavimo buvo neaišku, kaip elgsis Darbo partijos atstovai. Ketvirtadienio rytą laikinajai Seimo komisijai nusprendus parlamentui siūlyti atimti Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės teisinę neliečiamybę, „darbiečiai“ nepasirodė Seimo posėdyje, kuriame turėjo būti svarstoma Vyriausybės programa, todėl jos svarstymas buvo kuriam laikui atidėtas.

Vėliau į posėdį atėjęs V.Uspaskichas aiškino, jog Darbo partijos frakcija nusprendė palaikyti programą. „Džiaugiamės, kad programoje numatyti dalykai, kurie atspindi ir Darbo partijos programoje esančius punktus. Gal šiek tiek neišplėsta programoje energetika, bet tas klausimas bus nuodugniai išnagrinėtas. Mokesčių pertvarka negali būti revoliucinė ar kažkokia nors kitokia, tai turi būti išnagrinėta, padaryti skaičiavimai“, – sakė jis.

Darbo partijos frakcijos posėdyje ketvirtadienio ryte apsilankyti ir „darbiečius“ įkalbinėti neblokuoti Vyriausybės programos priėmimo teko paskirtajam premjerui Algirdui Butkevičiui. Jis teigė, kad Darbo partija nekėlė ultimatumų, bet pripažino, kad kalbėta ir apie neliečiamybės atėmimo temą ir paragino „darbiečius“ būti atsakingesnius.

Vėliau Darbo partijos atstovai atvyko į Vyriausybės programos svarstymą.

J.Razma šaipėsi iš valdančiųjų noro kurti darbo grupes

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma sakė, kad konservatoriai nepalaikys programos, nes apie ją nėra ką diskutuoti dėl jos nekonkretumo ir Vyriausybės narių nesugebėjimo paaiškinti, ką reiškia programoje išdėstyti gražiai skambantys siekiai.

J.Razma pasišaipė, kad į visus klausimus naujosios valdžios atstovų atsakymas vienas – bus sudaryta darbo grupė.

„Galime pasveikinti valdančiąją koaliciją artėjant į formavimo finišą, galime palinkėti sėkmės. Žinoma, galima pasidžiaugti, kad baigėsi visiems atsibodęs šou, kuris gali būti pavadintas Darbo partijos vadas parinkinėja kandidatus į ministrus. Nedžiugina formavimo rezultatas. Deja, sudaryta tik „kokia nors“ Vyriausybė“, – sakė jis.

Konservatorius pridūrė, kad daliai naujojo ministrų kabineto narių trūksta kompetencijos.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis teigė nuosekliai peržiūrėjęs programą ir galintis konstatuoti, kad naujos valdžios siekiai – deklaratyvūs, be to, kai kurie prieštarauja vienas kitam.

„Didesnis pajamų apmokestinimo progresyvumas, kapitalo apmokestinimas ir PVM lengvatos. Daugiau uždirbantys dabar ir taip daugiau moka. Didinant kapitalo apmokestinimą, investicijų nedaugės. Buvo daug kalbamą apie generuojančią ekonomiką, peržiūrėjus programą, sunku rasti atsakymą, kur dingo generuojanti ekonomika?“, – klausė jis.

Seimo „Drąsos kelio“ frakcijos seniūnė Neringa Venckienė sakė, kad frakcija balsuodama susilaikys.

Ji ir vėl kalbėjo apie tai, kad Lietuvos žmonės nepasitiki teismais ir koks didelis mūsų valstybėje yra teisingumo deficitas.

„Mes esame taip pat už tas vertybes, kad darbas gerovės šaltinis, už kuriamas darbo vietas, kad sunkumai nebūtų perkeliami ant paprastų žmonių pečių, bet programoje daug abstrakčių dalykų.  Frakcija balsuojant susilaikys, bet mes remsime tuos žingsnius, kurie atneš naudos Lietuvai ir jos žmonėms“, – sakė ji.

Valdantiesiems priklausančios „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos atstovas Petras Gražulis aiškino, kad naujai Valdžiai pavyks įgyvendinti visus pažadus.

„Manau, kad labai svarbu yra po to sekantys veiksmai – įstatymų rengimas, priėmimas. Tikiuosi, kad dabartinė valdančioji dauguma nenuvils rinkėjų, kaip tai padarė nueinanti valdžia. Ar jūsų programoje buvo užsiminta apie mokesčių didinimą? Jūs skatinote jaunimo išvykimą iš Lietuvos, o mes įžvelgiame tai kaip didžiausią problemą. Tik skatindami ekonomką surinksime daugiau mokesčių“, – sakė jis. 

Valdančiųjų socialdemokratų frakcijos Seime seniūnė Irena Šiaulienė pabrėžė, kad parengti Vyriausybės programą nebuvo paprasta, nes koaliciją sudaro keturios partijos. Tačiau ji pridūrė, kad partneriai rado kompromisą, kad Lietuva judėtų pirmyn.

„Ši Vyriausybė susirinko ne bėdavoti, o dirbti. Ji turi labai aiškų socialinį pagalbos aspektą, numatyta 12 socialinės gerovės prioritetų. Aš suprantu, kad buvę valdantieji gali piktintis, kad pasigendama darbų tęstinumo, bet negali būti tęstinumo darbų, kurie nepasitvirtino. Tai akivaizdžiai ir aiškiai deklaruota programoje. Nei vienas sveiko proto žmogus nepritaria tokiam tęstinumui, kad už renovacijai nepanaudotus pinigus reikia pirkti sraigtasparnius“, – konservatoriams bandė įgelti socialdemokratė.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Linas Balsys priminė, kad kartu su Seimo rinkimais įvykęs referendumas parodė, jog žmonės nenori atominės elektrinės.

„Gerai, kad baigiama formuoti Vyriausybė, nes jau pats laikas pradėti dirbti, o ne rūpintis anglų kalba. Ta proga galiu jums pasakyti vieną anglišką patarlę – negalima tuo pat metu ir valgyti pyragą ir jį turėti“, – vertindamas naujos Vyriausybės programą, sakė jis.

A.Butkevičius: noriu visus nuraminti – elgsimės atsakingai

Paskirtasis premjeras A.Butkevičius dėkojo tiek koalicijos partneriams, tiek opozicijai už kritiką.

„Noriu pasidžiaugti tuo, kad programa, kurią parengė koalicija, vis dėl to iš šalies buvo įvertinta teigiamai. Kaip nebūtų keista, žinomi ekonomistai paprastai kritiškai vertindavo ypač socialdemokratų idėjas, buvau nustebęs, kad buvo pasižiūrėta objektyviai. Ši progrma buvo rengiama gana sudėtingu laiku, pavadinčiau, kad dar nesudarius Vyriausybės, prasidėjo didžiulė kova“, – sakė jis.

A.Butkevičius aiškino suprantantis politinius priešininkus – kritikuoti programą esąs jų darbas.

„Nestebina, kad svarstant programą komitetuose, klausiama, kodėl nėra įrašyta to ar ano, tačiau neįmanoma viską surašyti. Tai politikavims, mes nuo jo nepabėgsime, taip buvo, yra ir bus. Kalbant apie baimes ir gąsdinimus, noriu visus nuraminti, kad mes labai atsakingai valstybėje elgsimės priimdami visus sprendimus žmonių labui. Programa reali, ji parengta atsižvelgiant į padėtį šalyje“, – sakė jis.

Paskirtasis premjeras pabrėžė, kad žmonės iš Lietuvos išvažiuoja į šalis, kuriose įteisinti progresiniai mokesčiai. Politikas sakė nenorintis sutikti su kritika kai kurių naujojo ministro kabineto narių atžvilgiu. „Dažnas kalbėjimas iš tribūnos nerodo žmogaus kompetencijos ir gebėjimų. Yra kitų dalykų, kaip save žmonės išreiškia“, – pridūrė jis. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min