Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dariaus Valio atostogų skaičiuoklė: kaip gauti viską iki paskutinio cento

Darius Valys su žmona Jolanta
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Valys su žmona Jolanta
Šaltinis: 15min
0
A A

239 atostogų dienos. Apie tokios trukmės poilsį tebegaunant solidžią 3443 eurų generalinio prokuroro algą tegali pasvajoti daugelis Lietuvos darbininkų. Tačiau buvęs generalinis prokuroras Darius Valys, atrodo, iki smulkmenų susiskaičiavo, kaip ir kada išeiti pailsėti, kad tam neprireiktų juo nepatenkintos prezidentės Dalios Grybauskaitės palaiminimo, o į sąskaitą tebekapsėtų generaliniam prokurorui priklausantys atostoginiai.

D.Valys yra ilgametis valstybės tarnautojas – turi beveik 19 metų stažą. Todėl jam, pagal įstatymus, priklauso ne 28 kasmetinių atostogų dienos, o kur kas daugiau. Valstybės tarnybos įstatyme numatyta, kad valstybės tarnautojui, turinčiam didesnį kaip penkerių metų tarnybos stažą, už kiekvienų paskesnių trejų metų tarnybos stažą suteikiamos 3 kalendorinės dienos kasmetinių papildomų atostogų.

Pagal šią skaičiuoklę, D.Valiui pastaruosius dvejus metus jau priklausydavo ne 28, o net 40 dienų poilsio. Tačiau, nors dabar laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis Darius Raulušaitis tikina, kad institucijoje visi buvo spiriami atostogų dienų nekaupti, pats jos tuometis vadovas D.Valys šešerius metus iš eilės nepanaudojo nė vienos atostogų dienos.

Generalinėje prokuratūroje visi buvo spiriami atostogų dienų nekaupti, bet pats jos tuometis vadovas D.Valys šešerius metus iš eilės nepanaudojo nė vienos atostogų dienos.

Todėl, kaip 15min.lt informavo Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vadovė Elena Martinonienė, su kasmetinėmis ir papildomomis atostogų dienomis D.Valys išvis sukaupė net 239 laisvadienius.

7 kalendorinės dienos atostogų D.Valiui priklausė už 2008 m., po 28 dienas už 2009, 2010, 2011, 2012 ir 2013 metus ir 20 dienų už 2014 metus, kai D.Valys trims mėnesiams buvo nušalintas nuo tarnybos. Dar 72 poilsio dienos D.Valiui priklauso už 18 metų stažą valstybės tarnyboje.

Iki Naujųjų laukti negalėjo

D.Valys ne šiaip sugalvojo, kad ilgų atostogų jam reikia eiti šiemet. Siekiant išvengti atostogų kaupimo, kuris ypač populiarus valstybės tarnyboje, nuo kitų metų bus galima neatostogauti tik trejus metus. Ši naujovė įvesta todėl, kad dalis darbuotojų Lietuvoje tyčia kaupdavo atostogas, kad galėtų gauti didesnę kompensaciją išeidami iš darbo.

Nuo kitų metų per trejus metus nepanaudotos atostogos tiesiog sudegs – už jas nebebus mokama ir jų nebebus galima išnaudoti.

Atleistas – pirmadienį, įdarbintas eiliniu prokuroru – antradienį, atostogų – trečiadienį.

Tai reiškia, kad, jei prokuroras būtų nutaręs dar padelsti, jis rizikavo prarasti mažiausiai šimtą poilsio dienų.

Ir ne tik tai. Tuomet jau didesnė dalis jo atostoginių būtų skaičiuojama pagal paprasto prokuroro algą, kuri siekia apie 2,5 tūkst. eurų, o ne generalinio prokuroro algą, kuri beveik tūkstančiu eurų didesnė – 3443 eurai.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darius Valys
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darius Valys

Vieną dieną įdarbintas, kitą – atostogų

Atostoginiai valstybės tarnautojui skaičiuojami pagal paskutinių trijų mėnesių atlygio vidurkį. D.Valys atleistas iš generalinio prokuroro pareigų buvo birželio 15 dieną prezidentės dekretu.

Birželio 16 dieną D.Raulušaitis jį paskyrė paprastu prokuroru Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente. Jau kitą dieną D.Valys savo vadovu tapusiam buvusiam pavaduotojui įteikė prašymą išleisti jį 239 dienų atostogų.

Nepaisant to, kad Valstybės tarnybos įstatyme nurodyta, kad valstybės tarnautojui už pirmuosius tarnybos metus kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos po 6 tarnybos mėnesių toje valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, D.Valiui tai negaliojo, nes jis įsidarbino toje pačioje Generalinėje prokuratūroje.

D.Valys turbūt ne šiaip sau neėmė atostogų ir paskutinėmis savo darbo generalinio prokuroro pareigose dienomis. Tokiu atveju, dėl jo atostogų prezidentė Dalia Grybauskaitė būtų turėjusi išleisti dekretą, o ji tai vargu, ar būtų padariusi, nes atostogaujančio žmogaus juk neatleisi.

Todėl D.Valys rado protingą išeitį ir išėjo aštuonių mėnesių poilsio pirmą darbo naujose pareigose dieną. Jei iki kovo ras kokį geresnį darbą, galės prokuroru Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente antros dienos nė nedirbti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min