Dabar populiaru
Publikuota: 2014 birželio 18d. 15:45

Laikinasis prokuratūros vadovas Darius Raulušaitis gina 17 žurnalistų pokalbių telefonu klausytis panorusį pavaldinį

Darius Raulušaitis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Raulušaitis

Laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis Darius Raulušaitis tikina, kad 17 BNS žurnalistų ir keturių prezidentūros darbuotojų telefoninių pokalbių klausyti leidimo paprašęs prokuroras Gintas Ivanauskas nepersistengė. Pasak jo, Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos nutekinimo byla jau visai greitai pasieks teismą, o joje atlikti veiksmai buvo teisėti bent tol, kol to nepaneigė aukštesnės instancijos teismas.

„Prokuroras, organizuodamas ikiteisminį tyrimą, yra nepriklausomas ir sprendimus dėl tyrimo veiksmų, dėl prievartos priemonių taikymo jis priima vienasmeniškai ir savarankiškai, nieko neatsiklausdamas ir iš nieko nuomonės neprašydamas. Dėl kai kurių prievartos priemonių nusprendžia teismas. Tai šiuo atveju prokuroras dėl visų priemonių kreipėsi į teismą ir tuos leidimus buvo gavęs“, – pabrėžė D.Raulušaitis.

Todėl šiuo metu G.Ivanausko prašymo klausyti net ir buvusių BNS darbuotojų pokalbių D.Raulušaitis negalėjo vadinti nei persistengimu, nei nekompetencija, nepaisant to, kad rašte BNS prokuratūra nurodo, kad visų 17 žurnalistų pokalbių įrašai nė kiek nepasitarnavo tyrimui ir yra tiesiog sunaikinti.

„Vien ta aplinkybė, kad pritaikius prievartos priemones nebuvo gauta tyrimui naudingos informacijos dar savaime nesudaro pagrindo vertinti prokuroro veiksmus kaip neatitinkančius teisėtumo ar kitų baudžiamojo proceso principų“, – pavaldinį gynė D.Raulušaitis.

Tyrimo dėl prokuroro veiksmų nepradės

Be to, D.Raulušaitis atsisakė įvardyti motyvus, kuriais remiantis teismo buvo prašoma pasiklausyti visų 17 žurnalistų pokalbių. Jis nurodė, kad motyvai buvo pateikti teismui ir, jei  budinti teisėja Lidija Valentukonytė įvertino, kad sankcijas reikia taikyti, vadinasi, motyvai buvę pagrįsti.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darius Raulušaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Darius Raulušaitis

Dabar, kai BNS žurnalistai sužinojo, kad jų buvo klausomasi, L.Valentukonytės sprendimą gali tekti peržiūrėti aukštesniam teismui. Tiesa, tai įvyks tik tokiu atveju, jei patys BNS žurnalistai apskųs aukštesniam teismui L.Valentukonytės priimtą sprendimą leisti klausyti jų pokalbių.

Tik tuomet, jei aukštesnysis teismas pripažintų, kad prievartos priemonės buvo perteklinės, prokuratūra imtųsi įvertinti G.Ivanausko norą klausyti net 17 žurnalistų pokalbių. Iki tol prokuratūros vadovas D.Raulušaitis neketina pradėti jokio tarnybinio tyrimo dėl šio prokuroro darbo.

Vis dėlto laikinasis prokuratūros vadovas pripažįsta, kad tik kylanti įtampa visuomenėje rodo, kad šioje sistemoje ne viskas yra gerai, nors visi bylos tyrime elgėsi pagal įstatymus.

„Visuomenėje kyla toks nepasitenkinimas, tai, matyt, reikėtų galvoti, ar keisti tvarkas, ar sistemas, ar požiūrį“, – pripažino prokuroras.

Klausė 21, įtariamoji – viena

D.Raulušaitis teigė, kad pernai lapkritį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės paslapties atskleidimo jau yra beveik baigtas ir pačiu artimiausiu metu byla turi pasiekti teismą.

Šiame tyrime buvo pasiklausyta mažiausiai 21 asmens telefoninių pokalbių, tačiau įtarimai, kaip trečiadienį patvirtino D.Raulušaitis, pareikšti tik vienai prezidentės patarėjai Daivai Ulbinaitei.

Anksčiau šiame tyrime prokurorai jau padarė klaidų. Aukštesnis teismas buvo pripažinęs, kad kratos BNS redaktorės Jūratės Damulytės namuose buvo atliktos neteisėtai ir nurodė prokurorams sunaikinti viską, ką per jas rado.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min