Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 16d. 10:59

Darius Valys: Lietuvos prokuratūra veikė neefektyviai, reforma priartins prie Europos standartų

Darius Valys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Valys

Lietuvos prokuratūra iki šiol dirbo labai neefektyviai, o vykdoma reforma priartins sistemą prie Europos modelio, sako generalinis prokuroras Darius Valys.

Interviu BNS generalinis prokuroras teigė, kad Lietuva tarp 47 Europos valstybių pasižymi didžiausiu prokurorų skaičiumi, tenkančiu 100 tūkst. šalies gyventojų, ir yra 11-oje vietoje pagal prokurorus aptarnaujančio personalo gausą, tačiau užbaigiamų ikiteisminių tyrimų skaičiumi atsilieka.

„Šie duomenys patvirtina mažą mūsų šalies prokuratūros veiklos efektyvumą ir pokyčių prokuratūros sistemoje būtinybę. Reforma siekiama priartinti prokuratūrą prie Europos modelio“, – teigė D.Valys.

Įdomu ir tai, kad reformos kritikai neturi prokuratūros ateities vizijos ir neatsako į klausimą, kaip prokuratūra turi būti keičiama,  teigė generalinis prokuroras.

Pasak jo, reformos esmė, kad apylinkių prokuratūros tampa apygardų prokuratūrų padaliniais, reiškia apylinkių prokuratūroms daugiau kontrolės, o apygardų prokuratūroms daugiau atsakomybės.

D.Valio teigimu, taip atsisakoma iš esmės sovietinių laikų prokuratūros struktūros ir principo, kad teritorinės prokuratūros buvo atskaitingos pačios sau, o tai kai kuriems prokuratūrų vadovams nepriimtina.

„Įdomu ir tai, kad reformos kritikai neturi prokuratūros ateities vizijos ir neatsako į klausimą, kaip prokuratūra turi būti keičiama“, – teigė generalinis prokuroras.

Anot D.Valio, teritorinių prokuratūrų stambinimas ir didesnių įgaliojimų suteikimas jų vadovams leis tolygiau paskirstyti darbus, siekti prokurorų specializacijos, išgryninti prokurorų funkcijas, atsisakyti jų dubliavimo, siekti didesnės prokuroro atsakomybės, kad tas pats prokuroras dalyvautų byloje nuo ikiteisminio tyrimo pradžios iki bylos nagrinėjimo apeliacinės instancijos teisme.

Neseniai Prokuratūrų profesinė sąjunga išsakė nerimą, kad dėl prokuratūroje vykdomos reformos sumažės ir taip apretėjusios profesionalių prokurorų gretos.

Vykdant reformą Lietuvoje nelieka 51 apylinkės prokuratūros – jos tampa apygardų prokuratūrų padaliniais.

Nors žadama, kad visi prokurorai sulauks siūlymų eiti kitas pareigas, profsąjungos atstovai abejoja, ar visi su tuo sutiks.

Prieš pusantrų metų generaliniu prokuroru paskirtas D.Valys, anksčiau dirbęs Akmenės prokuratūroje, sakė dideliu privalumu laikantis darbo teritorinėje prokuratūroje patirtį.

„Man einant generalinio prokuroro pareigas, prokuratūros sistema išgyvena didžiausių pokyčių metą per visą nepriklausomybės laikotarpį. (...) Dideliu privalumu laikau savo dar neseną darbo teritorinėje prokuratūroje patirtį, nes man puikiai žinomos prokurorų problemos ir lūkesčiai“, – teigė generalinis prokuroras.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min