-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 04 04

DAROM ekspertė Danguolė Butkienė: bešeimininkės padangos – ne mūsų atsakomybė?

Organizaciją DAROM pasiekė vienos susirūpinusios Vilniaus miesto gyventojos laiškas apie miškelį šalia Vilniaus rajone esančio Antežerių kaimo. Miškelis, kuriame vietos gyventojai galėtų pasivaikščioti, tapo tikru sąvartynu, kuriame – kalnai padangų. Kas ir kaip jas turėtų sutvarkyti komentuoja Padangų importuotojų organizacijos direktorė, DAROM ekspertė, Danguolė Butkienė.
Šiukšlynas Antežerių miškelyje
Šiukšlynas Antežerių miškelyje / DAROM nuotr.

– Kokios priežastys lemia, kad atsitinka taip, kaip Antežerių miškelyje?

– Šiuo atveju negalima kaltinti tik tų teršėjų, kurie meta padangų atliekas, kur pakliūva. Pastarieji tik nesuvokia, kad mokesčių pavidalu vis tiek turės sumokėti už tokių šiukšlynų tvarkymą ir sumokėti reikės kur kas brangiau.

Iš kur atsiranda tos padangos tame ar kitame miškelyje? Atsakymas paprastas – jas kažkas pardavė. Jau ketvirti metai Atliekų tvarkymo įstatymas padangų platintojams numato prievolę pardavimo vietoje rašytine forma instruktuoti vartotoją, kaip ir kur reikės palikti padangų atliekas bei kas finansuos jų sutvarkymą. Už padangų atliekų tvarkymą vartotojas sumoka pardavėjui. Pardavėjas, nesuteikdamas privalomų instrukcijų, pasisavina vartotojo sumokėtas lėšas bei „paleidžia“ savo parduodamus gaminius į miškelius, pakeles, paupius ir kur papuola. Tokie pardavėjai ne tik apgaudinėja savo pirkėjus, bet ir akiplėšiškai apiplėšinėja visus Lietuvos gyventojus.

– Kaip galite pakomentuoti šį įvykį?

– Šis įvykis tikrai nėra retenybė, taip mes gyvename. Nesame savo krašto šeimininkai. Manome, kad mūsų namai yra tik tos sienos, už kurių mes gyvename, ar tik tas kiemas, kurį apsitvėrėme tvora, o viskas, kas už jų, yra ne mūsų, ir galima savo atliekas slėpti būtent ten. Juk kažkas „ten” turi tvarkytis. O tas kažkas esame mes. Laisvė, nepriklausomybė yra bereikšmiai, jeigu nesame šeimininkai, jeigu nesielgiame kaip šeimininkai.

– Kaip to galima išvengti?

Iš kur atsiranda tos padangos tame ar kitame miškelyje? Atsakymas paprastas – jas kažkas pardavė.

– Geriausia ir veiksmingiausia priemonė užkirsti kelią tokiems teršimo atvejams yra reiklus ir atsakingas vartotojas. Jei kiekvienas, įsigydamas padangas, nesvarbu naujas ar padėvėtas, reikalausime, kad būtų suteikta pardavėjui apmokėta paslauga nemokamai priduoti padangų atliekas, tai mesti jas bet kur tiesiog neliks prasmės.

Kol prekyba padangomis bus vykdoma nesilaikant įstatymų, tokių situacijų neišvengsime. Kiekviena padanga parduodama be instrukcijos, kas ja privalo pasirūpinti, po panaudojimo yra potenciali bešeimininkė padangos atlieka ir ateityje už jos sutvarkymą teks mokėti mums visiems.

– Ką daryti, kur kreiptis turėtų žmonės sužinoję apie tokią vietą?

– Pastebėję nelegalų šiukšlyną, žmonės privalo kreiptis į komunalines paslaugas teikiančią įmonę ar informuoti savivaldybės atsakingus darbuotojus, ekologus. Užfiksavus konkrečius teršėjus, būtina informuoti Regioninį aplinkos apsaugos departamentą ar kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112.

DAROM nuotr./Šiukšlynas Antežerių miškelyje
DAROM nuotr./Šiukšlynas Antežerių miškelyje

– Kokia dabartinė situacija Lietuvoje? Ar daug šeimininkų neturinčių padangų ir tokių šiukšlynų?

– Jau daug metų situacija Lietuvoje nei gerėja, nei blogėja, niekino padangų atliekų srautas, sakyčiau, yra stabilus. Gal tik šeimininkų neturinčių padangų atliekų dislokacijos vietos tampa labiau viešos, teršėjai renkasi vietas arčiau komunalinių atliekų konteinerių, aplink garažus, nesivargina vežti jas kažkur toli nuo gyvenamųjų zonų.

– Ar akcija DAROM naudinga tokių padangų mažinimui mūsų šalyje?

Geriausia ir veiksmingiausia priemonė užkirsti kelią tokiems teršimo atvejams yra reiklus ir atsakingas vartotojas.

– DAROM akcija – laisvų žmonių, savo šalies šeimininkų akcija. Galbūt tie teršėjai ir šaiposi, kasmet palikdami Lietuvos gamtai užterštas vietas, bet DAROM vienija neabejingus žmones, kurie tvarkosi ir džiaugiasi švaresne aplinka. Sunku net įsivaizduoti, kaip tektų gyventi, jeigu nebūtų žmonių, vienijančių visuomenę tvarkytis. DAROM akcija ugdo kiekvieno pilietinę atsakomybę už savo šalies aplinką.

Padangų importuotojų organizacija finansuoja DAROM akcijos metu surinktų padangų atliekų tolimesnį sutvarkymą. 2015 metais buvo sutvarkytos 89 673 tonos, o 2016 metais jau 110 691 tonos.

Prisidėti prie šeimininkų neturinčių padangų mažinimo įvairiose vietose kviečiame balandžio 22 d., 10 val. per nacionalinę DAROM akciją.

Kviečiame ir jus nelikti abejingus ir sugėdinti šiukšlinančius: nufotografuokite gamtoje ar viešoje vietoje aptiktas šiukšlių krūvas ir atsiųskite jas 15min redakcijai el. paštu ieskome@15min.lt. Nepamirškite pateikti kuo detalesnį vietos aprašymą – galbūt ji ir išduos šiukšlinantį kaltininką?

15min ne tik publikuos jūsų tekstus ir nuotraukas bei taip sugėdins kiaulintojus. Nuotraukas ir prikiaulinimo vietos adresą nusiųsime už švarą ir tvarką tame rajone atsakingai institucijai. O gal patys pasirūpinsite išvalyti jūsų mieste ar rajone prišiukšlintą vietą? Atsiųskite nuotrauką, kaip tvarkote aplinką. Kiaulintojus – gėdinsime, švarintojams – dėkosime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius