Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

DAROM organizatorė Roberta Ažukaitė-Zacharevičienė: tai, kas įvyko per 10 metų

Roberta Ažukaitė-Zacharevičienė
Asmeninio albumo nuotr. / Roberta Ažukaitė-Zacharevičienė
Šaltinis: 15min
1
A A

Prieš 10 m. startavusi akcija DAROM nebuvo savaime suprantamas dalykas. Tuomet reikėjo daug pastangų, ryžto ir noro tai pradėti. Sakiau ir sakysiu, kad norint pradėti kažką tokio, turi būti bent šiek tiek altruistas. Tokie mes ir esam, tokia esu ir aš. Todėl po DAROM organizaciją sklando daug sėkmės istorijų, bet pati svarbiausia – akcija DAROM. Kuri įkvepia, moko, brandina ir kuria Lietuvos ateitį.

Šiek tiek istorijos

Akcija DAROM (idėjos autorius Ignas Brazauskas) Lietuvoje pirmą kartą suorganizuota 2008 m. pavasarį. Pirmąja ambicinga akcija siekta ne tik padaryti Lietuvą švaresne, bet ir pasiekti Guinness'o rekordą, konkuruojant su akcijos pradininkais estais, kas surinks daugiau atliekų. Nors rekordas ir nebuvo pasiektas – pirmoji DAROM akcija sužadino pilietinę visuomenės atsakomybę bei „išlaisvino“ Lietuvą nuo daugiau nei 500 tonų atliekų. Tais pačiais metais vėlyvą rudenį organizacija įgavo viešosios įstaigos juridinį statusą.

2009 m. savo masiškumu renginys pranoko organizatorių lūkesčius – į jį susirinko apie 45 tūkst. savanorių. Visi dalyvavusieji pademonstravo neabejingumą aplinkai, kurioje gyvena. 2009 m. lapkričio 7 d. įvyko pirmoji nacionalinė Idėjų diena.

2010 m. buvo įregistruota per tūkstantis tvarkymosi taškų, kuriuose akcijos dieną tvarkėsi net 100 tūkst. savanorių ir buvo surinkta 12 tūkst. tonų atliekų. Sėkmingą akciją vainikavo įspūdingas koncertas, kur per 100 garsiausių Lietuvos atlikėjų ant scenos išreiškė padėką akcijos dalyviams. Tais pačiais metais akcijos metu buvo rastas ir Drąsiaus Kedžio kūnas. 2010 m. birželio 12 d. įvyko antroji nacionalinė Idėjų diena.

2011 m. DAROM akcija augo ir ketvirtaisiais akcijos gyvavimo metais dalyviai buvo pakviesti ne tik rinkti atliekas, bet ir jas rūšiuoti. Akcijos šūkis – „Kuo mažiau atliekų į sąvartynus!“ Akcija organizuota 3,5 tūkst. vietų visoje Lietuvoje ir sulaukė net 150 tūkst. savanorių, kurie surinko apie 5 tūkst. tonų atliekų.

2012 m. penktoje, jubiliejinėje akcijoje susirinko rekordinis skaičius dalyvių – 210 tūkst. Ir nors dalyvių skaičius buvo rekordinis, tačiau pastebėta atliekų surinkimo mažėjimo tendencija – surinkta 1,5 tūkst. tonų atliekų. Akivaizdu, kad akcija padeda švarinti Lietuvą ir atliekų mažėja. Be to, 2012 m. akcija pirmą kartą suorganizuota šimte pasaulio valstybių, todėl įgavo globalaus judėjimo vardą – „Let's Do It World“. Akcijos metu Vilniuje startavo raudonieji DAROM maišai (Idėjos autorė R.Ažukaitė–Zacharevičienė).

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė akcijoje DAROM sodino medelį
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė akcijoje DAROM sodino medelį

2013 m. pirmą kartą akcija vyko ne balandžio, o gegužės mėnesį, dėl ilgos žiemos. Akcijoje dalyvavo 150 tūkst. dalyvių, buvo surinkta per 2 tūkst. tonų atliekų. Akcijos tikslas buvo padėti išvalyti miškus, ne tik miestus.

2014 metais buvo svarbu ne tik apsitvarkyti aplinką, bet ir suvaldyti piktavalius šiukšlintojus su DAROM patrulių komanda (Idėjos autorė R.Ažukaitė-Zacharevičienė). Akcijos metu dalyvavo apie 200 tūkst. dalyvių, ir surinkta buvo apie 2 tūkst. tonų atliekų.

Šių metų tikslas – kartu su Lietuvos šimtmečiu įgyvendinti 1000 projektų visoje Lietuvoje.

2015 m. akcijos prioritetas buvo vandens telkinių tvarkymas. Akcijoje dalyvavo 250 tūkst. dalyvių, surinkta apie 2 tūkst. tonų atliekų. Pirmą kartą DAROM istorijoje buvo pasirašytas memorandumas su Vyriausybe.

2016 m. akcijos prioritetas buvo oro taršos mažinimas. Akcijoje dalyvavo 260 tūkst. dalyvių, surinkta apie 2 tūkst. tonų atliekų. Prekybos centruose bendradarbiaujant su UAB „Plasta“ pasirodė Lietuvos prekybos centruose raudonieji DAROM maišai. Dalis sumos nuo parduotų maišų atitenka organizacijos aplinkosauginiams projektams skatinti.

Šių metų tikslas – kartu su Lietuvos šimtmečiu įgyvendinti 1000 projektų visoje Lietuvoje, kurių aktyvus įgyvendinimas prasidės iš karto po akcijos DAROM 2017 (balandžio 22 d.). Visi norintys įtraukti savo idėjas į projektų įgyvendinimą jas gali registruoti ir dabar internetinėje svetainėje www.mesdarom.lt. Ten taip pat rasite visą aktualią informaciją apie šių metų akciją.

Nauji tikslai

Per pastaruosius metus organizacijos viduje įvyko ne mažai permainų. Organizacijos stuburui pastiprinti 2014 m. gimė po organizacijos stogu dar vienas renginys t.y. „Nacionalinis DAROM forumas“ (Idėjos autorės R.Ažukaitė-Zacharevičienė ir Roberta Deveikytė). Renginys Vyriausybėje sėkmingai įvyko jau tris kartus. Renginio tikslas – suburti bendraminčius dėl akcijos DAROM tikslingo įgyvendinimo formato, datos, turinio. Organizacija organizavo ir daugiau tik mažesnio formato renginių, edukacinių užsiėmimų kaip „Šypseniukas“, „Darom padangas“, „Išsaugokime Neringą“, „Mes už švarią jūrą“, „Žalieji mokymai“, „Darom geriau“ ir t.t.

„Darom“ organizatorių nuotr./Praėjusiais metais per akciją „Darom“ iš Danės upės dugno ištrauktas automobilis nustebino net narus.
„Darom“ organizatorių nuotr./Praėjusiais metais per akciją „Darom“ iš Danės upės dugno ištrauktas automobilis nustebino net narus.

Šiai dienai organizacijos viduje taip pat veikia: DAROM ekspertų komanda (profesionalūs aplinkosaugos ekspertai, vadybos ekspertai ir kt). Žmonės padedantys formuoti DAROM organizacijos pozicijas visuomenei, tam tikrais probleminiais klausimais. DAROM alumni klubas – tai buvę savanoriai, savo laiku vieni aktyviausių savanorių. Šiuo metu savo sričių profesionalai, verslininkai, politikai ir t.t. Ši erdvė suteikia galimybę išlaikyti buvusį DAROM aktyvą šalia organizacijos, suteikia jiems galimybę dalyvauti DAROM renginiuose, pasidalinti patirtimi. DAROM Patruliai (Idėjos autorė – R.Ažukaitė-Zacharevičienė). Dažniausiai žinomi veidai. Visuomenei skleidžia žinutę, kad akcijoje DAROM reikia dalyvauti atsakingai ir nepalikinėti atliekų maišų bet kur, ir dalyvauti pagal bendras taisykles išvengiant nesusipratimų.

Per 9 metus akcijose DAROM dalyvavo 1,361 mln. dalyvių ir surinkta 38 tūkst. tonų atliekų. Akcija DAROM yra tik vienas, tačiau didžiausias renginys, kurį organizuoja Všį „Mes Darom“. Organizacijos sėkmę atspindi tai, kad idėja gimė iš paprastų žmonių ir akivaizdaus rūpesčio gamta nelaukiant ir nieškant kaltų siekiant įgyvendinti gerus darbus Lietuvai. Pasaulinis DAROM judėjimas jungia daugiau nei 100 pasaulio valstybių, judėjimas yra patvirtintas JTO.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 „Darom“
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min