Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 7d. 10:21

Daugiabučių administratoriai: efektyviausiai šiluma vartojama Vilniuje

Lapkritį šiluma didmiesčiuose brangs 4-9,2 proc.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr. / Lapkritį šiluma didmiesčiuose brangs 4-9,2 proc.

Šiluma trijų didžiųjų Lietuvos miestų daugiabučiuose vartojama nevienodai efektyviai. Tai paaiškėjo palyginus jų svertinį šilumos suvartojimo koeficientą.

Vilniuje šis koeficientas siekia 29, Kaune – 30, Klaipėdoje – 32. Didžiųjų Lietuvos miestų, asociacijos narių administruojamų daugiabučių energetinio efektyvumo tyrimą atliko Nacionalinė pastatų administratorių asociacija (NPAA), šį rugsėjį pradėjusi vykdyti iniciatyvą „Taupykime šilumą“.

„Šį tyrimą atlikti paskatino gyventojų susidomėjimas. Neretai išgirstame klausimų, kodėl, pavyzdžiui, dviejuose tiek pat aukštų turinčiuose ir tais pačiais metais statytuose daugiabučiuose suvartojamos šilumos kiekis skiriasi. Didžiausią įtaką tam turi namo ir jo šilumos punkto būklė bei kintančios aplinkos sąlygos. Atlikdami atskirų miestų šilumos vartojimo efektyvumo tyrimą, turėjome rasti objektyviausią matą, kuris leistų atsižvelgti ir į minėtus veiksnius. Todėl pasitelkėme šilumos suvartojimo koeficientą“, – teigia Vytautas Turonis, NPAA tarybos pirmininkas.

Minėtas koeficientas pasaulyje pasitelkiamas dažniausiai, siekiant palyginti šiluminės energijos vartojimą pastatuose skirtingais laikotarpiais. Tarkime, gruodį pasiekti tai pačiai patalpų temperatūrai reikia daugiau šilumos energijos negu lapkritį. Kuo minėtas koeficientas yra mažesnis, tuo daugiabutyje šiluma vartojama efektyviau.

Anot V. Turonio, nepaisant to, kad Klaipėdoje vidutinė metų temperatūra yra aukščiausia iš visų trijų didžiųjų Lietuvos miestų, joje svertinis daugiabučių namų šilumos suvartojimo koeficientas yra aukščiausias. Taip atsitinka dėl ypatingų uostamiesčio oro sąlygų – Klaipėdoje vyrauja drėgnesnis klimatas ir stipresni vėjai, todėl daugiabučiams apšildyti reikia santykinai daugiau šilumos energijos.

„Patys namai Klaipėdoje mažai kuo skiriasi nuo visos likusios Lietuvos daugiabučių. Tai – sovietmečio palikimas. Tuomet statyta pagal panašius projektus, neatsižvelgiant į meteorologinius ypatumus“, - aiškino NPAA tarybos pirmininkas.

Be to, didelę įtaką turi ir daugiabučių namų šilumos punktų būklė. Vilniaus daugiabučiuose šiluma vartojama efektyviausiai, nes daugiau nei 90 proc. tokių namų sostinėje šilumos punktai yra modernizuoti. Tuo metu Kaune daugiabučių su modernizuotais šilumos punktais yra apie 50 proc., o Klaipėdoje – apie 40 proc.

Daugiabučių namų administratoriai, dalyvaujantys iniciatyvoje „Taupykime šilumą“, viso šildymo sezono metu įsipareigoja stebėti šilumos suvartojimą šalies daugiabučiuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min