Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiau kaip tūkstantis karių Pabradės miškuose tobulina taikos meto užduočių vykdymą (nuotraukos)

Karo medikai evakuoja tariamai nukentėjusį gyventoją
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Karo medikai evakuoja tariamai nukentėjusį gyventoją.
Šaltinis: 15min
0
A A

„Kariai mūsų sraigtasparnį vertins kaip priešo orlaivį. Todėl jų veiksmai bus atitinkami“, – prieš skrydį įspėja Motorizuotos pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ štabo civilių ir karių bendradarbiavimo kapitonas Rytis Ermalis. Žvalgybinį skrydį turintis atlikti sraigtasparnis kyla į orą ir po kiek laiko nuo žemės į jį atidengiama ugnis. Net pro variklio gausmą girdėti automatų ir kulkosvaidžių papliūpos, matyti iš ginklų vamzdžių besiveržianti ugnis.

Visą šią savaitę Pabradės kariniame poligone vyksta Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinių pajėgų Sausumos pajėgų elemento (TMU OP SPE) vertinamųjų taktinių pratybų „Tvirtas skydas 2010“ antrasis etapas. Pratybose dalyvauja daugiau kaip tūkstantis karių iš Lietuvos kariuomenės Sausumos, Oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų, Logistikos valdybos, Karo policijos ir Karo medicinos tarnybos. Pratyboms vadovauja brigados „Geležinis Vilkas“ vadas pulkininkas Vilmantas Tamošaitis.

„Tvirtas skydas 2010“ yra didžiausios šiemet vykstančios pratybos Lietuvos teritorijoje.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo medikai
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo medikai

„Tai ne tokios pratybos, kokias mes esame įpratę matyti. Jose kariai ne vien tik „šaudo ir gaudo“. Pratybose kariai mokosi veikti taikos sąlygomis. Esant būtinybei Taikos meto užduočių komponentai gali būti panaudojami atremiant valstybės suvereniteto pažeidimus, gali stiprinti sienos apsaugą, teikti įvairią pagalbą vietos valdžiai, gali būti naudojami įvykus plataus masto cheminei avarijai. Juk mes turime stambių chemijos pramonės objektų“, – sako kapitonas R.Ermalis.

Trečiadienį kariai kaip tik ir šlifavo savo veiksmus, cheminėms medžiagoms užteršus tam tikrą teritoriją. Pagal pratybų scenarijų, miške nukrito orlaivis. Pirmi į katastrofos vietą, žinoma, atskubėjo vietos gyventojai, kurie namo parsinešė avarijos vietoje rastų daiktų.

Pratybų scenarijuje numatyti, kad po kiek laiko, vienam gyventojui krapštant iš katastrofos vietos parsineštą daiktą, šis sprogo, teritorijoje pasklido cheminės medžiagos.

Į „užterštą“ vietą atvykę kariai visų pirma turėjo padėti gyventojams. Į tariamą kaimą buvo iškviesti karo medikai, kurie evakavo sužeistuosius. Vėliau prie apsuptos teritorijos pasirodė žurnalistai, kurie karius pradėjo klausinėti apie įvykusį incidentą. Šis epizodas į pratybų scenarijų įtrauktas dėl to, kad kariai išmoktų bendrauti su žiniasklaidos atstovais.

Kol buvo evakuojami „nukentėję“ žmonės, karo inžinieriai kiek atokiau pradėjo įrenginėti cheminio valymo punktą.

Tuo tarpu „kaimą“ apsupę kariai dar turėjo atremti incidento vietoje susirinkusių „nukentėjusiųjų“ giminaičių ir draugų, norinčių susitikti su izoliuotais žmonėmis, antpuolius.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Pratybos
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Pratybos

„Pratybų scenarijus sukurtas taip, kad logiškai taikos meto situacijos peraugtų į ginkluotą susirėmimą. Tuomet, penktadienį, prasidės trečiasis pratybų etapas. Jau bus imituojami kariniai veiksmai, kariai atliks kovinio šaudymo užduotis“, – būsimus pratybų etapus, kurių mokymuose dalyvaujantys kariai kol kas nežino, atskleidė kapitonas R.Ermalis.

Pratybos „Tvirtas skydas 2010“ prasidėjo birželio 10 d. greta Ruklos esančiame Gaižiūnų poligone. Vėliau įvyko plataus masto persidislokavimas ir pratybos tęsiamos Pabradėje.

„Skirtingi kariuomenės daliniai, vykdantys taikos meto užduotis, turi išmokti sklandžiai bendradarbiauti. Tai pakankamai didelis iššūkis. Sausumos pajėgos jau yra nušlifavusios savo bendradarbiavimą tarp skirtingo pobūdžio dalinių. Tačiau šiose pratybose įjungtos ir Oro pajėgos, ir Specialiųjų operacijų junginys, ir kitos kariuomenės rūšys. Tad pratybose mokomasi daug ir įvairių dalykų. O kaip kariams sekasi vykdyti užduotis, vertina oficialūs pratybų vertintojai“, – sako R.Ermalis.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo inžinieriai įrenginėja cheminio valymo punktą
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Karo inžinieriai įrenginėja cheminio valymo punktą

Dar prieš prasidedant pratyboms, Krašto apsaugos ministerija informavo, kad mokymai „Tvirtas skydas” vyksta jau ketvirtą kartą, tačiau kas kartą jas organizuojant skiriasi juose dalyvaujantys padaliniai ir pratybų tikslai. Pirmą kartą šie mokymai surengti 2004 m., tuomet juose dalyvavo tik MPB „Gelžinis vilkas“ kariai.

Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos buvo suformuotos 2009 m. Nuo šių metų pradžios Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose budi Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų, Juozo Vitkaus inžinerijos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vaidoto tiesioginės paramos logistikos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalionų, Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinių, Karinių jūrų, Karinių oro, Specialiųjų operacijų pajėgų kariai.

Pirmą kartą Taikos meto užduočių operacinės pajėgos buvo aktyvuotos šių metų kovo mėnesį, kai pajėgos buvo dislokuotos teikti pagalbą pamario regiono potvynio zonos gyventojams.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min