Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiau nei 37 tūkst. šalies abiturientų laikė privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą

Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą laikyti registravosi 22 206 kandidatai. Egzaminas buvo vykdomas 197-iuose Lietuvos savivaldybių administracijų įsteigtuose centruose. Mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą registravosi laikyti 15 222 kandidatai.

Tiek valstybiniame, tiek mokykliniame brandos egzamine kandidatai turėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Brandos egzaminui buvo pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio temos. Taigi, buvo galima rinktis 1 iš 4 temų.

Taip pat abiejų tipų egzaminuose prie kiekvienos temos buvo pateikti trys privalomi lietuvių literatūros autoriai: valstybiniame brandos egzamine – iš Bendrosios programos išplėstinio kurso, mokykliniame – iš Bendrosios programos bendrojo kurso.

Galima remtis ne tik literatūra, bet ir asmenine patirtimi

Valstybinio brandos egzamino samprotavimo rašinyje kandidatas pasirinktą temą turėjo analizuoti, susiedamas su pasirinkto vieno iš nurodytų autorių kūryba ir literatūriniais-kultūriniais kontekstais. Be to, galima remtis ir asmenine – kultūrine, visuomenine, emocine – patirtimi.

Brandos egzaminui bus pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio temos. Taigi, bus galima rinktis 1 iš 4 temų.

Valstybinio brandos egzamino literatūriniame rašinyje pasirinktą temą reikalaujama atskleisti, analizuojant kūrinius ir jų kontekstus. Privalu rašyti apie dviejų autorių kūrybą: vieną autorių pasirinkti iš nurodytų prie temos, kitą programinį autorių pasirinkti savo nuožiūra.

Mokyklinio brandos egzamino samprotavimo rašinyje reikia atskleisti temą, remiantis vienu autoriumi iš trijų, nurodytų prie temos, ir kontekstu.

Literatūriniame rašinyje reikia atskleisti temą, analizuojant vieno autoriaus kūrybą. Autorių reikia pasirinkti iš trijų, nurodytų prie temos. Kitą autorių, jei jo reikia, kandidatas renkasi savo nuožiūra.

Prie kiekvienos rašinio temos buvo pateikta po tris klausimus, kurie kandidatui padėjo rinktis rašymo kryptį. Jais naudotis galima, bet neprivaloma.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba

Re­mian­tis pra­ėju­siais me­tais bran­dos eg­za­mi­ną lai­kiu­sių abi­tu­rien­tų dar­bų sta­tis­ti­ne ir da­ly­ki­ne anali­ze vi­siems Lie­tu­vos mo­kyk­lų abi­tu­rien­tams, šiais me­tais lai­ky­sian­tiems lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros bran­dos eg­za­mi­ną, nu­sta­ty­ti vie­no­di ra­ši­nio apim­ties rei­ka­la­vi­mai: valstybinio egzamino 500 žodžių, mokyklinio – 400.

Per valstybinį ir mokyklinį brandos egzaminą mokiniams leidžiama naudotis norminamaisiais lietuvių kalbos žodynais ir dvikalbiais žodynais.

Leidžiama laikyti net 7 egzaminus

Kad išlaikytų valstybinį brandos egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų. Mokyklinio brandos egzamino įvertinimas – balas – parašomas pagal taškų ir balų atitikties lentelę, kurią įsakymu tvirtins Nacionalinio egzaminų centro direktorius po 9 darbo dienų, skirtų kandidatų rašinių vertinimui.

Kad išlaikytų valstybinį brandos egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų surinkti taškų.

Mo­kyk­lų tau­ti­nės ma­žu­mos kal­ba abi­tu­rien­tams pe­rei­na­muo­ju lai­ko­tar­piu, t.y. iki 2019 m., tai­ko­mas skir­tin­gas raš­tin­gu­mo ir raiš­kos ver­ti­ni­mas vals­ty­bi­nia­me ir mo­kyk­li­nia­me bran­dos eg­za­mi­ne.

Norint gauti brandos atestatą, abiturientams reikės išlaikyti privalomą lietuvių kalbos ir literatūros – valstybinį arba mokyklinį – egzaminą bei dar vieną pasirenkamą.

Šių metų sesijoje leidžiama laikyti net septynis, o ne maksimaliai šešis, kaip buvo anksčiau, brandos egzaminus.

Šiemet šalies mokyklas baigia daugiau nei 36,8 tūkst. abiturientų. Prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 38,5 tūkst. kandidatų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Abiturientams – išbandymas lietuvių kalba

Valstybinį istorijos brandos egzaminą šiemet laikys 15 268 kandidatai (2013 m. – 16 213), valstybinį matematikos – 16 538 kandidatai (2013 m. – 15 973).

Pagrindinė brandos egzaminų sesija baigsis birželio 18 dieną valstybiniu geografijos egzaminu.

Pakartotinė egzaminų sesija prasidės birželio 20-ąją ir baigsis liepos 7 dieną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min