Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiau nei pusė šalies gyventojų nenori gydytis pigiausiais vaistais

Vaistinė
BFL/Sauliaus Žiūros nuotr. / Vaistinė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiuo metu Lietuvoje įgyvendinama taupymo politika, kai valstybė kompensuoja gydymą pigiausiais ir senais vaistais, nesulaukė visuomenės palaikymo. Daugiau nei pusė šalies gyventojų nori, kad modernūs ir efektyvūs vaistai patektų į Kompensuojamųjų vaistų kainyną nedelsiant, kai tik pasirodo rinkoje. Ir tik 2 proc. gyventojų sutinka, kad valstybė turi kompensuoti tik patį pigiausią gydymą. Tai parodė visuomenės nuomonės apklausa, kurią atliko rinkos tyrimų kompanija RAIT, o inicijavo Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija (IFPA).

„Per pastaruosius penkerius metus valstybė nusprendė kompensuoti vos vieną kitą naują vaistą ir tik su ta sąlyga, kad vaistą tiekianti kompanija už valstybę pati sumokės dalį kompensavimo išlaidų. Natūralu, kad sąžiningai valstybei mokesčius mokantys piliečiai nesutinka gauti tik patį pigiausią, o ne efektyviausią gydymą. Farmacijos pramonė sparčiais žingsniais žengia į priekį, siūlydama naujų pažangių gydymo būdų ir vaistų, tačiau dėl neapgalvotų ir logiškai nepagrįstų valdininkų sprendimų mūsų šalyje jie pacientams yra neprieinami“, – teigia Jolanta Dičkutė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė.

Tai, kad valstybė nepadeda pacientams gauti inovatyvų ir veiksmingą gydymą, patvirtino ir kasmet atliekamas Europos šalių sveikatos apsaugos kokybės indeksas „Euro–Canada Health Consumer Index 2010“. Kaip ir pernai, Lietuvos pacientų galimybės gauti naujų inovatyvių vaistų buvo įvertintos kaip prasčiausios.  

Taupymo planas, kai kompensuojami tik patys pigiausi vaistai, gali kelti pavojų pacientų sveikatai ar net gyvybei. Tai neseniai pripažino ir Didžiosios Britanijos Vyriausybė, kuri atmetė taupymo planą, pagal kurį pacientams išrašomi nauji patentiniai vaistai galėjo būti keičiami generiniais jų atitikmenimis. Pagrindinė tokio sprendimo priežastis – galima grėsmė pacientų sveikatai, nes generiniai vaistai, pagaminti pagal patentinių vaistų pavyzdį, ne visada veikia vienodai kaip originalūs.

„Generiniai vaistai yra pigesni, tačiau, kaip pripažino ekspertai Didžiojoje Britanijoje, priimant sprendimus dėl lėšų taupymo srityje, susijusioje su žmonių sveikata, dėmesį pirmiausiai reikia kreipti į pacientų poreikius“, – teigia J.Dičkutė.

Minėtos RAIT organizuotos apklausos metu apklausti 1 025 respondentai, kurių amžius siekė nuo 15 iki 74 metų. Apklausa atlikta 2010 m. rugsėjo mėnesį.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min