Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugiavaikėse šeimose augę vaikai – labiau apdovanoti?

Mama su sergančiu sūnumi
„Scanpix“ nuotr. / Pasaka.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Visuomenėje vis dar gajus stereotipas, kad daugiavaikės šeimos Lietuvoje – asocialios, skurstančios ir yra našta valstybei. Visgi pradėjus gilintis į šią temą paaiškėja neįprasta tendencija: gausiose šeimose augantys vaikai apdovanoti geresniais bendravimo, rūpinimosi kitais sugebėjimais, kurių dažnas vienturtis stokoja.

Prieš šį savaitgalį Vilniuje vyksiančią daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ organizuojamą gausių šeimų eiseną bei „Metų gausios šeimos“ apdovanojimus su septynių vaikų mama Rasa Bankauskiene, keturių vaikų tėvu Sauliumi Grybu ir psichologe Loreta Jurevičiene kalbamės apie pagrindinius su gausiomis šeimomis siejamus stereotipus bei tikrąsias priežastis auginti daugiau nei 2 ar 3 vaikus.

Ar galime teisti kitus dėl šeimos dydžio?

Lietuvoje yra daugybė gausių šeimų, kurios dirbamais darbais, išsilavinimu ar pasiekimais niekuo nesiskiria nuo tų šeimų, kurios augina vieną ar du vaikus. Visgi apie jas beveik nieko nežinome ir negirdime. To priežastimi tampa išankstinė priešiška aplinkinių nuomonė, su kuria tokios šeimos susiduria net paprasčiausiame kasdieniame gyvenime.

Visi greitai ima kreipti į tave dėmesį, varsto akimis, o už akių apkalba.

„Turint gausią šeimą, juntamai suprastėja padėtis visuomenėje. Visi greitai ima kreipti į tave dėmesį, varsto akimis, o už akių apkalba. Nesunku suprasti, kad tai nėra labai malonu. O kam būtų? Bet sunkiausia tai ištverti, kai augini tris ar keturis vaikus, o paskui pripranti, susigyveni su tuo ir nebekreipi dėmesio. Galų gale viskas susiveda į tai, kad susitelki į savo šeimą, vaikus, į tai, ką iš jų gauni. Nes pats, augindamas vaikus, augi su kiekvienu iš jų, o aplinkos išmoksti nebematyti“, – mintimis dalinosi R.Bankauskienė.

Tokios susidariusios situacijos nė kiek nešvelnina daugiavaikėms šeimoms skiriamas dėmesys iš valdžios. Stereotipas, kad gausios šeimos yra remiamos, šelpiamos, ar kad joms suteikiamos vertingos lengvatos – nepagrįstas. Nors tokį įspūdį ir sudaro į visuomenės akiratį dažnai patenkančios asocialios šeimos, iš tikrųjų daugiau vaikų auginantys tėvai gyvena ir savo šeimą stengiasi lepinti turėdami tas pačias teises bei privilegijas, kaip bet kuri kita šeima.

Fotolia nuotr./Mama ir dukra
Fotolia nuotr./Mama ir dukra

„Visus gausesnės šeimos privalumus susikuriame patys. Pavyzdžiui, imame ir sudalyvaujame kokiame nors šeimos sporto renginyje, kur sąlygos pergalei keliamos tos pačios kaip ir visiems. Arba sugalvojame su šeima kur nors nuvažiuoti, tuomet pasikviečiame į kompaniją kitą šeimą ir jau didesnei grupei pritaikoma nuolaida. Tuos privalumus reikia matyti bei išnaudoti patiems, nes pagalbos rankos niekas netiesia vien todėl, kad tavo šeimoje – daugiau vaikų“, – pasakojo R.Bankauskienė.

Stereotipą dėl paramos gausesnėms šeimoms iš valstybės paneigia ir keturių vaikų tėvas S.Grybas.

Valstybės dėmesys gausioms šeimoms apsiriboja tuo, kad taikomi kažkiek mažesni mokesčiai, bet ar tai atperka visą neigiamą visuomenės požiūrį ir komentarus?

„Visi privalumai, bent kiek pastebėjau iš asmeninės patirties, yra atsitiktiniai. Pavyzdžiui vaikų darželyje yra suteikiama nuolaida tiems, kurie atveda daugiau vaikų. O daugiau privalumų jokių. Valstybės dėmesys gausioms šeimoms apsiriboja tuo, kad taikomi kažkiek mažesni mokesčiai, bet ar tai atperka visą neigiamą visuomenės požiūrį ir komentarus?“, – klausė S.Grybas.

Skirtumą pajaučia patys vaikai

Toliau diskutuojant apie gausesnių šeimų naudą, verčiausia atkreipti dėmesį į pačius vaikus, kurie auga ne po vieną, du, bet po keturis, septynis ir daugiau vienoje šeimoje. Vaikai, šiuo atveju, yra svarbiausias tokių šeimų rodiklis, nes būtent jie užaugę sudarys visuomenę, dirbs jos labui, priims sprendimus. Jų pačių savijauta ir požiūris gali padėti atsakyti į klausimą, kodėl žmonės renkasi turėti daugiavaikes šeimas, o ne auginti du ar vos vieną vaiką.

„Didžiausias gausios šeimos privalumas, mano akimis, yra tas, kad pats matai, kaip vaikai moka vienas kitam padėti, moka vienas kitu pasirūpinti. Šiandien dažnai išgirstu juos sakant: „Mama, ačiū, kad tu mus taip auginai, mūsų nelepinai, nes mes užaugom geresni“. Tai yra jų žodžiai. O galų gale ir pati matau: vaikai supranta, ką reiškia dalintis ir visuomet pradeda nuo mažiausio, o baigia dalybas ir savo tėvais, jų nepamiršta. Tai matydama iš tikrųjų džiaugiuosi“, – prisiminė R.Bankauskienė.

Fotolia nuotr./Šeima
Fotolia nuotr./Šeima

Gausios šeimos nauda matoma ir buityje, sodo darbuose ar tiesiog būnant visiems kartu. Tokia nuomone dalinasi tiek R.Bankauskienė,  tiek ir S.Grybas.

„Vaikai tikrai padeda, nes be pagalbos būtų tiesiog neįmanoma. Kad ir kambarius susitvarkyti. Juos susitvarko net patys mažiausi šeimos nariai ir tą daro net neprašyti. Bet kur kas labiau stebina tai, jog vaikai padeda vieni kitiems: vyresnėlės jaunesnius ir prižiūri, kol mes dirbame, ir ant dviračio juos pavežioja... Pačios vyresnės dukros taip pat tuo džiaugiasi, nes joms nereikia prisigalvoti papildomų veiklų – gali ir smagiai leisti laiką, ir, tuo pačiu, prižiūrėti savo brolius“, – apie vaikų tarpusavio santykius pasakojo S.Grybas.

Renkantis tarp pinigų ir šeimos židinio

„Dažnokai kas nors vis pastebi, kad vaikai yra per daug išlepinti. Taip yra todėl, kad jei galvojame, jog savo vaikams suteikiame materialinį aprūpinimą, tai nereiškia, kad jiems nebereikia meilės ir bendravimo. Susėdus prie bendro stalo kiekvienas vaikas pasakoja savo problemas, išgyvenimus, o klausomės visi. Taip išmokstame dalintis, bendrauti tarpusavyje. O kai yra vienas vaikas, tėvai į jį žiūri ne kaip į asmenį, bet kaip į... gražų daiktą, gal? Vertina, bet nebendrauja“, – lygino R.Bankauskienė.

Vaikai padeda vieni kitiems: vyresnėlės jaunesnius ir prižiūri, kol mes dirbame, ir ant dviračio juos pavežioja... Pačios vyresnės dukros taip pat tuo džiaugiasi, nes joms nereikia prisigalvoti papildomų veiklų – gali ir smagiai leisti laiką.

Ribą tarp to, kiek atsakingai šeima rūpinsis materialine savo atžalų gerove ir tarpusavio bendravimu šeimos viduje, tiek daugiavaikės, tiek vieną ar du vaikus auginančios šeimos turi apsibrėžti bei nuspręsti pačios. Visgi, dažnai užtikrinti bendravimą ir bendrumą šeimoje labiau sekasi daugiavaikėms šeimoms, o finansinį stabilumą – vieną ar du vaikus auginantiems tėvams.

Anot psichologės L.Jurevičienės, visi patiria tam tikras baimes dėl finansų, dėl sugebėjimo auginti vaikus ar kurti ir puoselėti šeimą, bet priklausomai nuo galutinio pasirinkimo, skiriasi ir įgūdžiai, kuriuos į gyvenimą išsineša skirtingose šeimose užaugę vaikai.

Kaip išrinkti vertingą žaislą mažamečiui? shutterstock nuotr.
 Shutterstock nuotr.

„Finansinis argumentas šiais laikais tampa vyraujančiu dėl mažesnių šeimų kūrimo, tačiau neverta pamiršti ir to, kad didesnės šeimos dažniau lemia atitinkamas joje augusių vaikų savybes.

Psichologai visame pasaulyje sutaria, kad vaikai iš daugiavaikių šeimų yra daug labiau apdovanoti, nes jie savo aplinkoje turi daugiau nei vieną pavyzdį.

Psichologai visame pasaulyje sutaria, kad vaikai iš daugiavaikių šeimų yra daug labiau apdovanoti, nes jie savo aplinkoje turi daugiau nei vieną pavyzdį. Jie ir psichologinių problemų turi daug mažiau: sugeba bendrauti, prisitaikyti, t.y. bendrauti tiek su vyresniais, tiek su jaunesniais, todėl gyvenime būna adaptyvesni“, – apibendrino L.Jurevičienė.

Renginys Katedros aikštėje

Siekdami skatinti gausių šeimų kūrimąsi bei norėdami pagerbti daug vaikų auginančias šeimas, daugiavaikių šeimų asociacija „Mes“ kviečia į renginį „Mes už šeimą“. Jo metu vyks šeimų eisena, „Metų gausių šeimų“ apdovanojimai, įvairūs koncertai ir pramogos.

Renginys vyks gegužės 18 d. nuo 13 val.

Renginio pradžia – Katedros aikštėje, vėliau jis persikels į Lukiškių aikštę. 

„Gausios metų šeimos“ rinkimų organizatorius jau penktus metus yra bankas „Bigbank".

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min