Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dauguma Europos parlamentų oficialių atostogų neturi, jas apibrėžti linkusios posovietinės šalys, rodo tyrimas

Tuščia Seimo salė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Tuščia Seimo salė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dauguma Europos valstybių nėra teisiškai apibrėžusios parlamentarų atostogų, jos formalizuotos daugiausiai posovietinio bloko valstybėse, rodo Seimo kanceliarijos atliktas tyrimas.

Lietuva nėra įteisinusi Seimo narių atostogų, tačiau klausimas dėl Seimo narių poilsio nuolat iškyla, ypač aštriai – po pastarųjų įvykių, kada Seimo posėdžius dėl atostogų Tailande praleidęs Seimo narys Linas Karalius pripažintas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir dėl to gali netekti mandato.

Be to, įteisinti Seimo narių atostogas dar 2004 metais parlamentą įpareigojo tas pats Konstitucinis Teismas, ir nors bandymų būta, iki šiol tokios iniciatyvos Seime nesulaukė sėkmės.

KT priminus Seimui, kad nevykdo įpareigojimo teisiškai reglamentuoti parlamentarų atostogas, Seime įregistruotas pasiūlymas Seimo nariams suteikti 35 dienų kasmetines atostogas.

Tačiau toks teisinis reglamentavimas daugiausiai sutinkamas postsovietinio bloko šalyse, pateikia duomenis Seimo kanceliarijos Parlamentinių tyrimų departamentas, apibendrinęs iš 36 valstybių gautus atsakymus dėl parlamentarų teisinio atostogų reglamentavimo.

Iš turimos medžiagos daroma išvada, kad tik nedaugelyje valstybių parlamento narių kasmetinės atostogos yra formaliai įteisintos.

Iš apžvelgtų valstybių atostogos oficialiai įteisintos tik kai kuriose buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose – Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Moldovoje, Gruzijoje, Armėnijoje, taip pat buvusiose Jugoslavijos respublikose – Slovėnijoje, Makedonijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Kitų šalių parlamentarai atostogų, kurios būtų oficialiai reglamentuojamos pagal darbo teisę ar kitus teisės aktus, neturi, tvirtinama tyrime.

Iš turimos medžiagos daroma išvada, kad tik nedaugelyje valstybių parlamento narių kasmetinės atostogos yra formaliai įteisintos.Parlamentinių tyrimų departamentas tyrime apibendrino 36 valstybių, daugiausiai Europos, duomenis, tarp jų – 21 Europos Sąjungos valstybių narių, taip pat Rusijos, Norvegijos, Šveicarijos, Islandijos pateiktus duomenis. Taip pat gauti Izraelio, JAV, Kanados bei Europos Parlamento atsakymai.

Su užklausa į Europos parlamentinių tyrimų ir dokumentacijos centrą (ECPRD) kreipęsi Seimo kanceliarijos darbuotojai gavo įvairius atsakymus, kodėl atostogos nėra įteisintos formaliai.

„Deputatai savo laiką paskirsto savo nuožiūra“ – teigia JAV savo atsakyme. „Jie laisvi ir nepriklausomi, kas taip pat reiškia, kad jie laisvai organizuoja savo darbo laiką“ – rašo Europos Parlamentas. „Jie nėra parlamento darbuotojai, o išrinkti tautos atstovai, todėl jų atlyginimo ir nedalyvavimo darbe klausimai grindžiami prielaida, jog jų įgaliojimai trunka 365 dienas per metus“ – atsako Švedija.

Kaip teigiama tyrime, pertraukas tarp sesijų kai kuriose valstybėse įprasta laikyti neformaliu parlamentarų poilsio laiku – taip yra Austrijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kipre, Nyderlanduose, Portugalijoje, Serbijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Turkijoje.

Kitose valstybėse laikas tarp sesijų numatytas susitikimams su rinkėjais, interesų grupėmis, lankymuisi apygardose. Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmų nariai taip pat nelaiko parlamento darbo pertraukų savo atostogomis, nors pripažįsta, jog visuomenė mano kitaip, ir tai esanti nemenka problema.

Tuo tarpu prievolė dalyvauti plenariniuose ir komitetų ar komisijų posėdžiuose neretai yra įtvirtinta parlamentų statutuose – Austrijoje, Slovakijoje, Turkijoje, Vokietijoje ir kitur, arba ji yra neformali, tačiau savaime suprantama – Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, kur savo narių dalyvavimą parlamento darbe kontroliuoja frakcijos.

Valstybėse, kuriose atostogos yra įteisintos formaliai, jos svyruoja nuo 18 iki 45 dienų.

Slovėnijos parlamento nariams pagal ištarnautų metų skaičių priklauso nuo 18 iki 24 dienų atostogų, dėl didelio darbo krūvio ar sudėtingumo deputatui suteikiamos dar 8 dienos atostogų.

Rusijoje deputatai turi teisę į kasmetines 42 dienų atostogas, Baltarusijoje ir Moldovoje – 36 dienų, Ukrainoje ir Gruzijoje – 45 dienų kasmetines atostogas.

Lietuvoje neįteisinus atostogų, viešojoje erdvėje neretai piktinamasi, esą parlamentarai poilsiauja po kelis mėnesius per metus – kol nevyksta plenarinės sesijos.

Seimo statuto pataisų projektui yra pateiktas pasiūlymas parlamentarams numatyti 35 dienų kasmetines atostogas.

Seimo statuto pataisų projektą, kuriomis būtų įteisintos Seimo narių atostogos, yra registravęs ir Seimo narys Saulius Stoma. Jis siūlo nustatyti, kad Seimo nariui būtų suteikiamos 28 kalendorinių dienų kasmetinės atostogos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min