Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmonės skęsta, nes pervertina savo jėgas, plaukimo įgūdžius ir kondiciją

Jūra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Jūra
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaitriomis vasaros dienomis vandens telkiniai žmones traukia kaip magnetas. Tačiau ne visos maudynės baigiasi laimingai. Portalas „15min“ atkreipia dėmesį į tai, ką būtina žinoti prieš lendant į vandenį.

Per ilgąjį savaitgalį Lietuvoje nuskendo mažiausiai 11 žmonių. Tačiau spėjama, kad iš tikrųjų nuskendusių žmonių yra gerokai daugiau, nes skenduolius traukia ne tik ugniagesiai, bet ir gelbėtojai, budintys prie vandens telkinių, policijos pareigūnai, patys gyventojai. Per birželį jau nuskendo mažiausiai 38 žmonės.

Plaukimo mokytojai pastebi, kad poilsiautojai dažnai pervertina savo plaukimo įgūdžius ir mano, kad jie geresni nei yra iš tikrųjų. Tačiau žiūrint specialisto akimis, tie plaukimo įgūdžiai neatrodo tvirti.

Neįvertiname ir to, kad vandenyje yra įvairių srovių, kurios gali pagauti ir nunešti tolyn.

Praktika rodo, kad dėl to įvyksta nemažai nelaimingų atsitikimų. Tarkime, plaukdamas toli nuo kranto žmogus neapskaičiuoja, kad tokį patį atstumą jam teks įveikti ir grįžtant.

Neįvertiname ir to, kad vandenyje yra įvairių srovių, kurios gali pagauti ir nunešti tolyn. Nepaisome stiprų bangavimą rodančių gelbėtojų ženklų, sakančių, kad maudytis draudžiama.

Dažnai nekreipiame dėmesio ir į paties vandens telkinio pobūdį – viena yra plaukti ežere, tačiau visai kas kita upėje ar jūroje.

Svaigiųjų gėrimų vartojimas – irgi didžiulis rizikos faktorius, mat apsvaigę nuo alkoholio ar kitų kvaišalų tampame labai drąsūs, norime pasipuikuoti prieš kitus, todėl plaukiame ten, kur tikrai nevertėtų.

Be to, daug nelaimių įvyksta, šokant į vandenį žemyn galva. To nerekomenduojama daryti dėl kelių priežasčių: pirma, nematome dugno ir to, kas jame dedasi. Antra, nežinome gylio. Be to, vasarą vanduo gali būti nusekęs. Trečia, šuolių žemyn galva technika dažniausiai iš esmės yra neteisinga. Tai lemia kaklo ar stuburo traumas, kurios žmones paverčia neįgaliais visam likusiam gyvenimui.

Po sočių pietų ar vakarienės į vandenį lįsti rekomenduojama tik praėjus 1-1,5 valandos. Iškart eiti maudytis nepatartina, nes dėl didesnio fizinio krūvio gali supykinti, o prasidėjęs vėmimas lemti užspringimą.

Dėl tos pačios priežasties nepatartina maudytis su kramtomąja guma ar čiulpiant saldainį – kyla pavojus užspringti.

Jei nesame pratę dažnai maudytis, vėsus vanduo gali sukelti tam tikrą organizmo šoką – žmogus pradeda žvarbti. Jei įkaitę įšokame į šaltą vandenį, raumenis gali sutraukti mėšlungis.

Tokiu atveju svarbiausia nepanikuoti ir atsipalaiduoti. Mėšlungis – dažniausiai raumens nuovargio požymis. Mėšlungis paprastai sutraukia tada, kai kūnui duodame didelį fizinį krūvį. Dažnas plaukikas iš tikrųjų nemoka teisingai judėti vandenyje, todėl raumenynas būna įtemptas. Sutraukus mėšlungiui patartina ramiai apsiversti ant nugaros ir atpalaiduoti mėšlungio sutrauktą galūnę. Jei sutraukė pėdą, lėtai palankstykite ją, jei blauzdą, kojos pirštus pakelkite į viršų prie savęs, o blauzdą pamasažuokite.

Svaigiųjų gėrimų vartojimas – irgi didžiulis rizikos faktorius, mat apsvaigę nuo alkoholio ar kitų kvaišalų tampame labai drąsūs, norime pasipuikuoti prieš kitus.

Plaukimo principų išmanymas kritinėse situacijose gali labai praversti. Visų pirma žinokite, kad vandenyje jėgas reikia naudoti ekonomiškai. Jei pavargote, apsiverskite ant nugaros kiek įmanoma horizontalesnėje padėtyje. Vertikalios padėties venkite, nes taip išlaikyti kūną vandenyje palyginti sunku. Gulint ant nugaros, galvą nuleiskite į vandenį ir atsipalaiduokite.

Dažniausiai nelaimės įvyksta tuose vandens telkiniuose, kurių neprižiūri gelbėtojai. Todėl rekomenduojama neiti maudytis po vieną – su kompanija saugiau, lengviau stebėti vieniems kitus.

Derėtų žinoti, kad skęstančiojo gelbėjimas – sudėtingas procesas. Jis gali būti efektyvus tik tuomet, kai dirba profesionalūs gelbėtojai – specialiai tam pasiruošę, žinantys, kaip tai atliekama. Priplaukti prie pat besiblaškančio žmogaus yra tikrai pavojinga. Praktika rodo, kad nuskęsta abu – ir skęstantysis, ir gelbėtojas.

Temos Vanduo, Plaukimas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min