Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daušiškių kapinėms – žalia šviesa

Kapinės
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Kapinės
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Vakar posėdžiavusi Šiaulių rajono savivaldybės taryba vienbalsiai ir be diskusijų pritarė Šiaulių miesto kapinių Daušiškių kaime detaliojo plano koncepcijai. Pritarus detaliojo plano koncepcijai, miesto Savivaldybei atvertas kelias imtis tolimesnių veiksmų įrengiant skandalais apaugusias kapines.

Po balsavimo – juokai

Šiaulių miesto kapinės planuojamos rajono teritorijoje, Daušiškių kaime, todėl pritarimą joms įrengti turėjo suteikti Šiaulių rajono savivaldybės taryba. Architektai buvo parengę keturis koncepcijos variantus. Miesto taryba buvo pritarusi pirmajam variantui, kuriame kapinių teritorija pilnai išnaudoja šiaurinę dalį. Rajono politikai komitetuose diskutavo ir dėl ketvirtojo varianto – kapinių teritorija būtų viduryje, o ją juostų šimto metrų pločio želdinių teritorija. Vienbalsiai nuspręsta pritarti pirmajam variantui.

„Rasa, ar suteiki garantijas, kad dabar kapinėse geresnę vietą gausim?“ – juokauti bandė politikai kreipdamiesi į miesto vyriausiąją architektę Rasą Budrytę. Ši plačiai šypsodamasi dėkojo už pagaliau suteiktą leidimą tęsti stringantį projektą.

Išpirko per daug žemės

„Šiaulių naujienos“ jau ne kartą plačiai rašė apie skandalingai pagarsėjusias Daušiškių kapines. Mažėjant laidojimo vietų dabartinėse Ginkūnų kapinėse, prieš 6-erius metus pradėtos planuoti naujos kapinės netoli Daušiškių kaimo. Kapinėms detaliajame plane buvo „atriekti“ 62 hektarai, tačiau prieš 4-erius metus pakeistas Žmonių palaikų laidojimo įstatymas griežtai apribojo naujai įkuriamų kapinių plotą iki 40-ies hektarų.

Aplinkos ministras, tuomet dirbęs Seimo nariu, Valentinas Mazuronis tąsyk bandė Seime „prastumti“ įstatymo projektą, kuris įteisintų didesnes Daušiškių kapines. Tačiau prezidentės ir teisininkų išvados sujaukė tokias užmačias. Balsų dauguma nepritarta įstatymų pažeidimus atgaline data įteisinančiam įstatymo projektui, tad teko mažinti kapinių dydį, nors žemės joms buvo išpirkta žymiai daugiau.

Savivaldybė iš anksto buvo išpirkusi 58 hektarus žemės (dar 4 hektarai pateko į valstybinės žemės teritoriją) ir tam išleido apie 8,5 milijono litų iš miesto biudžeto, dalį teko skolintis iš banko, tad teks padengti ir palūkanas. Dar apie pusę milijono litų kainavo projektavimas ir dokumentų rengimas.

Turėjo teisinių bėdų

Vakar taip džiugiai nusiteikę rajono politikai praėjusių metų pabaigoje tvirtinant minėtą detaliojo plano koncepciją buvo nusiteikę santūriau. Tada jie nenorėjo skubėti, pageidavo balsavimą atidėti iki savo sprendimą priims miesto Taryba. Baimintasi galbūt ne veltui, nes dėl Daušiškių kapinių rajono Savivaldybė jau turėjo nemalonumų, kai su būsimų kapinių teritorija besiribojančių žemių savininkas kreipėsi į teismą.

„Mums abejonių sukėlė tai, kad nėra aišku, kas bus daroma likusiuose 18-oje hektarų. Baiminamės, kad jeigu šiame plote bus kažkas daroma, kapinės priartės prie gyvenamosios teritorijos. Dėl šito jau turėjome teisinių bėdų, nenorime, kad jos pasikartotų, – „Šiaulių naujienoms“ praėjusį kartą prieš balsavimą sakė Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas.

Buvo kilęs skandalas dėl interesų konflikto

Planuojant kapines, prieš keletą metų buvo kilęs skandalas. Būsimoms kapinėms buvo parinkta teritorija, į kurią pateko ir tuometinio Šiaulių mero Genadijaus Mikšio žmonos tėvų žemė. Kaip buvo skelbiama Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pranešime, į būsimųjų kapinių teritoriją pateko nusavinta G. Mikšio sutuoktinės tėvams, tetai ir dėdei priklausančio žemės sklypo dalis – 2 hektarai.

Galutiniu ir neginčijamu sprendimu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paliko galioti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimą, kad tuometinis Šiaulių miesto meras G. Mikšys nepaisė pareigos vengti interesų konflikto, o kilus konfliktui – nusišalinti. 2010-ųjų spalį komisija konstatavo, kad G. Mikšys, sprendęs klausimą dėl steigiamų miesto kapinių, į kurių teritoriją patenka ir jo sutuoktinės artimiesiems nuosavybės teise priklausanti žemė, supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

„Šiaulių naujienos“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min