Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2010 12 10, 16:40

Dažniausiai vaikų teisės pažeidžiamos juos apgyvendinant globos įstaigose

Vienas iš dažniausių vaikų teisių pažeidimų yra jų apgyvendinimas globos įstaigose, kur nepatenkinamas vaikų poreikis sveikai vystytis, sako Jungtinių Tautų vaiko teisių komiteto narys, Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) valdybos pirmininkas Dainius Pūras.
Šakių vaikų globos namai, kuriuose gyvena per tris dešimtis mažylių, gali būti uždaryti.
Vaikų globos namai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

D.Pūras penktadienį per spaudos konferenciją teigė, kad Lietuva nesiryžta rimtai spręsti institucinės globos problemų. Anot jo, 20 metų trunkantis investavimas į institucinės globos gerinimą yra sisteminė yda.

„Yra neleistinai daug vaikų, gyvenančių įvairiose institucijose. Visiškai aišku, kad institucinė globa pati savaime sukuria terpę vienokiai ar kitokiai prievartai prieš vaikus. Kalbame ne apie personalą, kuris ten dirba, o apie pačią aplinką. Jei vaikas gyvena įstaigoje, neįgyvendinamas jo bazinis poreikis sveikai vystytis. Tokiu būdu pažeidžiame kelių tūkstančių vaikų teises“, – dėstė ŽTSI valdybos pirmininkas.

Jis ragino spręsti vaikų globos problemą alternatyviais būdais, o ne kuriant naujas įstaigas.

„Klausimas, kokia ta mūsų šeimos politika – ar pradėsime investuoti į tai, kad mokytume tėvus būti labiau kompetentingais, ar juos klasifikuosime, kaip dabar madinga, į gerus ir blogus“, – kalbėjo D.Pūras.

JT vaiko teisių komiteto narys svarstė, kad šią problemą užgožia kitos didelį atgarsį visuomenėje sukeliančios istorijos: „Tuo metu, kai plačiai aptarinėjama viena istorija, plačiai aprašomi faktai prievartos prieš vaikus globos įstaigose, ir tie faktai kažkaip nesudomina tų naujų sąjūdžių, kurie tarsi kovotų už vaikų teises. Tai yra testas, kuris patikrina, ar iš tikrųjų rūpi vaikų teisės“.

ŽTSI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimo centro „Vilmorus“ lapkritį atliktame tyrime apklaustieji vaikus nurodė kaip vieną iš mažiausiai diskriminuojamų socialinių grupių. Anot D.Pūro, visuomenė galbūt dar nelaiko šios problemos svarbia.

„Matau atspindį bendros situacijos su vaikų teisėmis, kad atotrūkis tarp žodžių ir darbų darosi panašus į tarybinius laikus, kai vaikai buvo paskelbti vienintele privilegijuota klase. Panašu, kad labai daug šnekame apie vaikų teises, bet nepanašu, kad pasiryžtume pripažinti, jog reikia sisteminių permainų ir vienąkart pagaliau pradėti kurti rimtą vaiko teisių apsaugos sistemą“, – kalbėjo jis.

Europarlamentarė Laima Andrikienė konferencijoje pareiškė iš UNICEF atstovų sužinojusi, jog Lietuva nėra ratifikavusi 2007 metų Europos Tarybos konvencijos dėl vaikų apsaugos nuo seksualinio išnaudojimo bei seksualinės prievartos.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min