Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2021 11 18

DebunkEU.org: artėjančios krizės fone Lietuvos dūris į nugarą Ukrainai, skelbia Kremliaus medija

Spalio mėnesį pro-kremliška medija, pasirėmusi klaidinančiu Ukrainos parlamentaro komentaru esą Lietuva vartoja elektros energiją iš Baltarusijos, nors pati agituoja savo partnerius to nedaryti, sukėlė itin plataus rezonanso sulaukusią dezinformacijos kampaniją prieš pro-vakarietišką Ukrainos ir Lietuvos politiką. Be to, DebunkEU.org tyrimo duomenimis, Kremliui palanki žiniasklaida kaip ir rugsėjį, taip ir spalį toliau platino klaidinančią informaciją, neva energijos kainų augimas yra tiesiogiai susijęs su Astravo AE blokada bei Baltijos šalių tarpusavio nesutarimais, rašoma pranešime spaudai.
Maskvos kremlius
Maskvos kremlius / AP nuotr.

Spalį stebėtas ne tik dezinformacijos apie Lietuvos poziciją Astravo AE atžvilgiu augimas – pirmą kartą nuo tyrimų šia tema pradžios, klaidinančios informacijos aptikta daugiau, nei neutralaus turinio.

Pasak DebunkEU.org vyriausiojo analitiko Algirdo Kazlausko, dezinformacijos bangą galima sieti su Ukrainos Aukščiausiosios Rados nario Andrijaus Geruso spalio 20 d. paskelbtu komentaru. Politikas savo socialinių tinklų paskyrose pareiškė turįs įrodymų, kad Lietuva neva toliau vartoja elektrą iš Baltarusijos, nors dar pavasarį to nedaryti įtikino savo sąjungininkę Ukrainą. Šią žinią vėliau išplatino dauguma populiariausių pro-kremliškų interneto kanalų.

DebunkEU_Turinio dinamika pagal informacijos tipą ir pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)
DebunkEU_Turinio dinamika pagal informacijos tipą ir pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)

Anot eksperto, ši žinutė skleidė net keletą Kremliaus režimui gyvybiškai svarbių dezinformacijos meta-naratyvų. Tiesa, svarbiausias jų, nutaikytas ne į Lietuvą, o į Maskvos organizuotą energetinę blokadą patiriančią Ukrainą. „Neva ši klastinga Lietuvos politika spjauna į daugelį metų demonstruotą Kijevo ir Vilniaus draugystę. O tai tarsi patvirtina Kremliaus pakalikų nuolat kartojamą melą, kad Ukraina neva negali pasitikėti savo partneriais Vakaruose, nes šie, bet kurią akimirką gali ją išduoti, nes yra savanaudžiai ir siekai tik ekonominės naudos“, – sako A.Kazlauskas.

„Kita vertus, norėta parodyti, kad nepaisant visų pastangų sustabdyti elektrinės Astrave plėtrą, lietuviai galiausiai vis tiek bus priversti pirkti elektrą iš Baltarusijos. Maža to, dėl šio veiksmo iš esmės griūva visa Lietuvos tarptautinė antiastravinė strategija – įtikinti partnerius blokuoti Astravo AE eksportą į Europos rinką“, – sako analitikas.

Teigiama, jog kai kurie A. Geruso pateikti teiginiai buvo klaidinantys – pvz., kad fiksuojami išaugę srautai iš Baltarusijos į Lietuvą reiškia, jog Lietuva perka Astravo AE elektrą. „Dėl BRELL elektros žiedo topologijos, žiediniai elektros energijos srautai iš Baltarusijos į Lietuvą išliko, bet tai anaiptol nereiškia, kad į Lietuvą patenka baltarusiška elektros energijA.Kai Baltarusijoje nėra teigiamo elektros energijos balanso (šalis nepagamina daugiau elektros energijos nei suvartoja), Lietuvą iš Baltarusijos pasiekiantys elektros energijos srautai atkeliauja iš Rusijos arba Ukrainos, o Baltarusija yra tik tranzitinė šalis“, – vardija A.Kazlauskas.

DebunkEU_Pagrindinės žinutės skleistos apie Astravo AE pagal pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)
DebunkEU_Pagrindinės žinutės skleistos apie Astravo AE pagal pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)

Mėnesio pradžioje Lietuvos politikų pareiškimai vėl buvo panaudoti dezinformacijai skleisti. Spalio 7 d. Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys pareiškė, kad Lietuvai pavyko įgyvendinti užduotį – neleisti elektros energijai iš Astravo AE patekti į šalį. Pasak jo, tai Minskui jau kainavo 2 mlrd. dolerių ir tai dar ne pabaiga. Nors faktiškai elektros energijos srautas iš Baltarusijos vis dar egzistuoja, D. Kreivys patikino, kad tai ne komercinis, o būtinasis srautas, kuris kasdien įvertinamas pagal turimus parametrus, tačiau neviršija 300 MW.

„Kitą dieną, kaip netiesioginis atsakas į šiuos pareiškimus, su Kremliumi siejamoje žiniasklaidoje pasirodė kelios publikacijos. Dauguma jų citavo ria.ru apžvalgininko Dmitrijaus Romanenkos tekstą, kuriame teigiama, kad Lietuvos ir Ukrainos kova su Baltarusijos ir Rusijos elektra artėjant energetinei krizei yra neracionali, kaip ir Baltijos šalių siekis atsijungti nuo BRELL energetinio žiedo“, – teigia A.Kazlauskas. Pasak analitiko, straipsnyje sovietų laikus menantis BRELL tinklas vaizduojamas kaip darnios tvarkos pavyzdys. Tačiau visai neužsimenama apie tai, kad būtent dėl to, jog vis dar egzistuoja bendras tinklas, Baltijos šalys tebėra energetinio Baltarusijos ir Rusijos šantažo taikinys.

Ria.ru autorius primena ir kitą opią problemą – esamus Baltijos šalių nesutarimus dėl elektros iš nesaugių energijos šaltinių nepirkimo metodikos. „Politikų nesutarimus jis vadina šalių kivirčais, taip sumenkinti Baltijos valstybių partnerystę pabrėžiant jų gilų susiskaldymą ir politinės vienybės stoką“, – sako A.Kazlauskas.

Be to, užsimenama ir apie kylančias elektros kainas bei norima įteigti, kad tikroji to priežastis yra Baltijos šalių nesutarimai dėl nesaugios elektros pirkimo iš trečiųjų šalių metodologijos. Tai prieštarauja visuotinai priimtai išvadai, jog elektros kainos Baltijos regione išaugo dėl pasaulinės energetikos krizės, o ne dėl Lietuvos siekio užblokuoti neva pigią elektrą iš Astravo AE. „Baltijos regione elektra prekiaujama per Nord Pool Spot rinką, į kurią elektra teka iš visų regiono gamintojų, o galutinę kainą kiekvienoje šalyje lemia

faktinis paklausos ir pasiūlos santykis. Taigi teiginiai apie tiesioginį pigesnės elektros energijos pirkimą iš Baltarusijos yra klaidinantys ir grindžiami naratyvu, kad priešinimasis Astravo AE yra neracionalus“, – sako DebunkEU.org analitikas.

2021 m. spalį prieš Lietuvos poziciją dėl Astravo AE nukreipta misinformacija ir dezinformacija sudarė 261 iš ištirtų 509 straipsnių, arba 51.28 proc.

DebunkEU_Šaltinių pasiskirstymas pagal pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)
DebunkEU_Šaltinių pasiskirstymas pagal pasiektą potencialią auditoriją (2021 m. spalis)

Daugiausia turinio su melagingomis žinutėmis paskelbė Sputniknews.ru, cont.ws ir sputniknews.lt. Didžiausią potencialią kontaktų auditoriją pasiekė ria.ru, rambler.ru ir regnum.ru (atitinkamai 34,1 %, 12,2 % ir 7,3 %).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius