Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Degalinėse įtartinos kokybės maisto produktai

Pratybos. Skambutis spec. tarnyboms
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr. / Degalinėje
Šaltinis: 15min
0
A A

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vartotojai vis dažniau vartoja greitai paruošiamą maistą – sumuštinius, kebabus ir kt. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į rizikos analizę, vartotojų skundus dėl pusgaminių, kuriais prekiaujama degalinėse, kokybės (kurių gauta 14 ir 12 jų pasitvirtino), patikrino beveik visas degalinių prekybos bei greitojo maisto pusgaminių gamybos įmones.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Sadūnaitės, tikrinimo tikslas – nustatyti greitojo maisto pusgaminių priėmimo, laikymo, šiluminio apdorojimo, higienos ir kt. reikalavimų atitikimą teisės aktų reikalavimams, rašoma pranešime. Vykdant valstybinę veterinarinę kontrolę ir siekiant užtikrinti gaminamo ir teikiamo maisto saugą, patikrintos 557 maisto tvarkymo pažymėjimus turinčios įmonės, degalinėse prekiaujančios pusfabrikačiais, skirtais tiesioginiam vartojimui ir greito maisto pusgaminių gamybai ir tiekimui. Tai UAB „Beržynėlis“, IĮ „Hairetin Kart“, UAB „Rilva“, UAB „Gyvenk lengvai“, UAB „Tėviškės maistas“, UAB „Margiris“.

Pažeidimų nustatyta visose greito maisto pusgaminių gamybos įmonėse, tačiau UAB „Margiris“ tikrinimo metu Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nustatė pakavimo medžiagų sandėliavimo, sušaldytų bandelių ir gamybos patalpose laikomų bandelių sąlygų pažeidimus, galinčius turėti įtakos maisto saugai.

Didžiausią degalinių, kuriose prekiaujama maisto produktais, tinklą turi UAB „Lukoil Baltija“ – 120, UAB „Statoil Lietuva“ – 62, UAB „Baltic Petroleum“ – 32, „Ventus-Nafta“ – 25. Teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų inspektorių praėjusiais metais pradėto ir šių metų pirmosiomis savaitėmis baigto patikrinimo metu nustatyti savikontrolės, bendri higienos pažeidimai trečdalyje degalinių, prekybos įmonių, o dešimtadalyje – personalo higienos, ženklinimo, tinkamumo vartoti terminų ir laikymo sąlygų, atsekamumo pažeidimai. Saugos pažeidimai sudarė tik 2 proc. visų pažeidimų. Tikrinimo metu teisės aktų pažeidimų degalinių prekybos įmonėse nenustatyta: Šilalės, Vilkaviškio, Šakių, Kretingos, Skuodo, Prienų, Vilniaus rajonuose, Visagine, Palangos Vilniaus miestuose esančiose degalinių prekybos įmonėse.

Pažeidimų nustatyta visose greito maisto pusgaminių gamybos įmonėse.

Rinkoje teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatė, kad į degalinių tinklą patenka UAB „Margiris“ pagaminti ar tiekiami kitų gamintojų pusgaminiai, kurių neteisingai paženklintos ženklinimo etiketės (arba visai be ženklinimo lietuvių kalba), ženklinimo nesutapimai produktų etiketėse ir PVM sąskaitose- faktūrose.

Pavyzdžiui, patikrinus UAB „Statoil Lietuva“ degalinės prekybos įmonę, Druskininkų miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nustatė, kad kavos aparato plovimui skirtos medžiagos neturi naudojimo instrukcijos, degalinėje nevykdomas šildomų dešrelių atšildymo atsekamumas (neregistruojamas išėmimo iš šaldiklio laikas). UAB „Saurida“ Šalčininkų rajone veikiančioje degalinės prekybos įmonėje inspektoriai pasigedo technologinio aprašymo pusgaminių šildymui, o Šiaulių rajone veikiančioje degalinės prekybos įmonėje nustatė, kad kibinai laikomi +8C, nors gamintojas rekomenduoja laikyti - 18C temperatūroje, be to neužtikrinamas atšildymo procedūros atsekamumas, įmonėje nerasta dezinfekavimui skirtų medžiagų.

AB „Ventus–Nafta“ veikiančiose degalinių prekybos įmonėse Kauno apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nustatė, kad priimami greito maisto pusgaminiai, kurių etiketėse nėra ženklinimo lietuvių kalba. Raseinių rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai degalinėje Nr. 1 nustatė higienos pažeidimų. Alytaus apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai šio tinklo degalinės prekybos įmonėje rado produktų su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, maltos mėsos dešrelių be ženklinimo etikečių. Jonavos rajone UAB „Lukoil Baltija“ inspektoriai nustatė, kad pažeistos submarinų ir pieniškų dešrelių laikymo sąlygos (laikoma +10◦C).

„Dėl teisės aktų pažeidimų degalinių prekybos įmonių atsakingiems darbuotojams teritorinės VMVT surašė keturias baudas, aštuonis sprendimus dėl maisto produktų teikimo į rinką uždraudimo. Taip pat įmonės, kuriose nustatyta daug pažeidimų ir jie turi tiesioginės įtakos vartotojų sveikatai, įvertinus jų keliamą riziką, bus priskirtos padidintos rizikos maisto tvarkymo subjektų grupei, kurių maisto tvarkymo veikla yra griežtai kontroliuojama. Padidintos rizikos prekybos įmonės sulauks tikrintojų 2-3 kartus per metus. Be to įmonių, kuriose maisto ruošimo sąlygos neatitinka teisės aktų reikalavimų ar neužtikrinamos sąlygos maisto ruošimui, veikla bus stabdoma“, – akcentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Rita Sadūnaitė.

Dėl nustatytų teisės aktų pažeidimų atsakingiems asmenims teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyrė baudas, surašė sprendimus dėl maisto produktų tiekimo į rinką uždraudimo, nurodė degalinių atsakingiems asmenims sutvarkyti greito maisto pusgaminių technologijų aprašymus, instrukcijas, užtikrinti, kad į degalinių prekybos įmones nepatektų produkcija, neatitinkanti teisės aktų nuostatų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min